Toyota Avensis T27 – dokładanie tempomatu

Kupujesz dużego, wygodnego diesla z 6 biegową skrzynią biegów i nawigacją. Samochód aż się prosi o długie trasy, ale nie masz tempomatu. Mowa o Toyocie Avensis kombi z silnikiem 2.0 D-4D w wersj Sol + Navi z 2009 roku. Pokażę niżej jak w 10 minut i kilkadziesiąt złotych dołożyć tempomat.

Manetka tempomatu do Toyoty Avensis III

Na początek trzeba wydać kilka dych na manetkę. Jest sporo aukcji na allegro z nowymi i używanymi.

Manetka tempomatu Toyota

Polecam zwrócić uwagę na pełny zestaw, czyli manetkę, dwie śrubki i kabelek.

Komplet manetka, kabel, śruby

Numer manetki to 84632-34011, kabel z wtyczkami 84633-48020. Śrubki M6 o długości 8-10 mm.

Jeśli masz problem z zakupem, daj znać, pomogę ze znalezieniem kompletu z manetką.

Montaż manetki tempomatu z Toyocie Avensis T27

Na początek trzeba zdemontować dwie zaślepki, po lewej i prawej stronie obudowy kierownicy, na godzinach 3 i 9. Podważamy je od strony zatrzasku, czyli w połowie wysokości od strony kierownicy.

Wyjęta zaślepka przy kierownicy

Naciskamy na widoczny drut, co pozwoli na zwolnienie poduszki powietrznej. Po wciśnięciu płaskim wkrętakiem zabezpieczenia, podważamy lekko poduszkę, która odskakuje, to samo robimy z drugiej strony i poduszkę odkładamy na kierownicę.

Zdemontowana poduszka Toyota Avensis

Na zdjęciu powyżej dokładnie widać o jakie druty chodzi.

Po prawej stronie, w dolnej części widać już miejsce na manetkę. No to wkrętak w dłoń i wkręcamy.

Założona manetka Avensis

Do tego oczywiście wpinamy wtyczkę – nad osią kierownicy, skrajna po prawej. Składamy całość – czyli wciskamy poduszkę z klaksonem na miejsce (przy wciśnięciu zatrąbi ;)). Zaślepkę z lewej wkładamy jak była, a w prawej wiercimy otwór o średnicy 30 mm. Jego środek wyznacza położenie manetki – mierzymy jej odległość od góry i od lewej strony. Można też kupić fabryczną za 20-30 zł. Jej numer to A45186-05020-C0.

Na koniec włączamy zapłon i sprawdzamy, czy mamy aktywne ikonki w liczniku, naciskając na przycisk ON-OFF manetki:

Ikona tempomatu Avensis

Mi trafiły się zegary z aktywnymi ikonkami – zielone włączenia jak wyżej na zdjęciu i napis SET po ustawieniu tempomatu.

Jak działa tempomat w Avensis III

Zasada działania tempomatu jest niby oczywista, ale na necie jest mnóstwo pytań o to. W Toyocie Avensis w trakcie jazdy należy włączyć tempomat wciskając przycisk ON-OFF z boku manetki – jeśli mamy diodę na zegarach, to ikonka zapali się. Teraz przesuwając manetkę w dół ustawiamy prędkość z jaką jedziemy – powinien pojawić się napis SET (o ile ikonki są aktywne). Można puścić pedał gazu i samochód jedzie ze stałą prędkością – niezależnie od tego czy zjeżdża z góry, czy pod nią wjeżdża. Teraz przesuwając manetkę do góry zwiększamy ustawioną prędkość, a naciskają ją w dół – zmniejszamy.

Po wciśnięciu hamulca ustawienie jest kasowane (znika napis SET), ale po przesunięciu manetki do góry, wraca poprzednio ustawiona wartość prędkości – funkcja RESET. Jeśli pociągniemy manetkę w dół, ustawimy nową wartość prędkości – SET.

Jeśli chcemy skasować ustawioną prędkość – pociągamy manetkę do siebie – opcja CANCEL.

Polecam zobaczyć film z zasadą działania tempomatu:

Podsumowanie

Dołożenie tempomatu w Toyocie Avensis III trwa około 10 minut. Każdy, kto korzystał z tej opcji w trasie, wie jak wygodne jest to rozwiązanie. Myślę, że jest to warte tych kilkudziesięciu złotych, które zwróci się w niższym zużyciu paliwa. To czy mamy instalację tempomatu, zależy od wersji wyposażenia. Sporo wiedzy można znaleźć na forum użytkowników.

9 komentarzy

Leave a Reply