Objawy kiepskiego przepływomierza w 1.9 TDI PD
Jaki pisałem tutaj Falujące obroty biegu jałowego w TDI PD, pod koniec sierpnia padł mi przepływomierz (MAF) masy powietrza (czujnik oznaczony symbolem G70), który wymieniłem na odpowiednik AMMQ19641 firmy Magneti Marelli. Samochód odzyskał wigor i prawie wszystko było OK. No właśnie – prawie…
Objaw 1 – spadki obrotów na biegu jałowym
Moja radość z naprawienia samochodu zniknęła mniej więcej po tygodniu, gdy obroty na biegu jałowym zaczęły znowu falować – spadać cyklicznie poniżej 800 rpm. Działo się to od temperatury silnika wynoszącej 70ºC i całkowicie ustępowało po wyłączeniu klimatyzacji lub osiągnięciu przez silnik 90ºC. Początkowo nie powiązałem tego z przepływomierzem – bo przecież był nowy, spalanie wynosiło 6,1l/100km, nie brakowało mocy. Usterka pojawiała się sporadycznie.
Objaw 2 – mniejsza dynamika do 2100 rpm.
Po dwóch miesiącach doszedł objaw chwilowego spadku obrotów na zimnym silniku po puszczeniu pedału hamulca lub podczas postojów w korku. Do tego zaczęło mi się wydawać, że auto nie ma już takiej dynamiki jak dawniej, w zakresie 1600-2100 obr/min. Na oryginalnym przepływomierzu wystarczyło na mokrej nawierzchni wcisnąć gaz w podłogę i na 2 biegu załączało się ESP.
Objaw 3 – szarpanie podczas przyspieszania i przy ruszaniu.
Kolejną usterką było szarpanie podczas przyspieszania, najpierw delikatne, później coraz mocniejsze. Zaczęło również występować przy ruszaniu. Po pewnym czasie było to tak uciążliwe, że ruszenie z miejsca było nie lada wyzwaniem. Pomagało jedynie odłączenie wężyka podciśnienia z zaworu EGR (w takim przypadku wężyk trzeba zaślepić, np. śrubą M6). Po podłączeniu VAG’a komputer nie odczytał żadnych błędów, zostały więc logi dynamiczne i tryb Basic Setting lub wróżenie z fusów i wymiana w ciemno różnych podzespołów.
Pierwsza próba naprawy – wężyki podciśnienia i N18.
W dalszym ciągu wydawało mi się, że to nie może być wina przepływomierza – przecież kupiłem produkt firmy Magneti Marelli. Zacząłem od wymiany węży podciśnienia w oplocie – w większości aut grupy VAG z silnikami TDI są stosowane dwa rozmiary – 3,2/7mm oraz 5,5/10,5mm (średnica wewnętrzna/średnica zewnętrzna). W ASO i w większości sklepów z częściami są one dosyć drogie 12-20zł za metr bieżący, ja kupiłem w Agromie (części do maszyn rolniczych) za 6,50zł/mb – wyglądają jak oryginalne, mają mocne ścianki, nadają się do podciśnienia. Dodatkowo jeszcze w sklepie z automatyką przemysłową dokupiłem plastikowe rurki łączące wężyki – tu też są niezbędne 2 rozmiary – 3,5×1 oraz 6×1 (średnica zewnętrzna x grubość ścianki). Te pierwsze można znaleźć między osłoną a obudową filtra powietrza, te drugie są zamontowane wzdłuż ścianki komory silnika – koszt rurek jest niewielki bo za 3 metry bieżące zapłaciłem około 6 zł. Stare elementy w moim aucie miały ślady wytacia, ale bez przetarć, więc były szczelne.
Dodatkowo zdemontowałem zawór N18. Dostęp nie jest zbyt dobry – prawa strona silnika przy grodzi – warto odkręcić i odsunąć zbiornik wyrównawczy układu chłodzenia. Zawór rozłożyłem (mimo, że jest nierozbieralny), przeczyściłem dokładnie naftą (nie był jakoś specjalnie brudny) i delikatnie nasmarowałem smarem odpornym na wysoką temperaturę. Wymiana wężyków i regeneracja elektrozaworu N18 nic więc nie dała, prócz wiedzy na temat układu podciśnienia w Passacie. No i wężyki mam nowe :).
Diagnozowanie problemu, czyli VAG COM.
Wykonałem logi w trybie Basic Setting kanału 003. Test polega na ustawieniu przez sterownik 1400 obr/min i cyklicznym otwieraniu i zamykaniu zaworu EGR (co 10 sekund) przez wysterowanie elektrozaworu N18 impulsami elektrycznymi o wypełnieniu 19,9% (zawór zamknięty) i 64,5% (zawór otwarty). W tym czasie na wyświetlaczu deski rozdzielczej pojawia się komunikat ENGINE WORKSHOP, miga kontrolka świec żarowych z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym.
Logowane parametry – tutaj są to czas, obroty silnika, wskazanie przepływomierza oraz współczynnik wysterowania EGR – są zapisywane w pliku csv. Można również przedstawić je bezpośrednio na wykresie. Podczas testu nastąpiło kilka razy zakłócenie pracy silnika. Poniżej umieściłem wykres zapisanych parametrów (z arkusza kalkulacyjnego):
Przebieg zielony to ilość zasysanego powietrza, przebieg brązowy współczynnik wysterowania elektrozaworu N18, który podciśnieniem zamyka i otwiera zawór EGR.
Widać wyraźnie, że momentami przepływomierz fałszuje pomiar, znacznie zawyżając masę zasysanego powietrza. Niedokładne wskazania powodowały większy udział gazów wydechowych, co powodowało zakłócanie pracy silnika na biegu jałowym (spaki obrotów) przy większym obciążeniu, np. przez kompresor klimatyzacji czy pompę wspomagania układu kierowniczego. Spadki obrotów podczas puszczania hamulca były spowodowane zbyt dużym udziałem gazów wydechowych w kolektorze ssącym i nagłą zmianą podciśnienia. Ewidentnym winowajcą okazał się przepływomierz.
Druga próba naprawy – wymiana przepływomietrza.
Tym razem kupiłem oryginalny BOSCH numer katalogowy 0 281 002 461 za 365zł. Po wymianie wszystkie usterki odeszły w zapomnienie, a auto stało się znacznie bardziej żwawe w niskim zakresie obrotów. W końcu. Opis wymiany krok po kroku opisałem tutaj Wymiana przepływomierza w Passacie B5 FL 1.9 TDI – mam nadzieję, że przyda się początkującym i pozwoli zaoszczędzić kilkanaście złotych na mechaniku.
Przeglądając różne fora internetowe widać, że problem przepływomierza dotyczy sporej ilości użytkowników, zarówno właścicieli diesli jak i silników benzynowych. Wiele postów opisuje problemy występujące po montażu tanich, chińskich podróbek. Ty też miałeś jakieś problemy z przepływomierzem?
Witam zauważyłem ostatnio, że podczas przyspieszania na 4 i 5 biegu jest odczuwalne lekkie trzęsienie buda i na pedale gazu. Silnik 1.9 101km. Czy ktoś ma jakieś pojęcie o tym ?
Dodatkowo 7.6 l spalanie przy w miarę spokojnej jeździe
może być wszystko od popsutych przegubów po uszkodzone wtryski
Witam. W moim silniku AVF zauważyłem, że falują mi obroty. Widziane jest to tylko na komputerze. Nie jest to ciągłe. Pojawia się sporadycznie. Czy może to oznaczać, ze przepływomierz nie działa prawidłowo (dostałem taką sugestię)?
W tym logu pokazane jest falowanie
http://vaglog.pl/log-008_nbH0z.html
Właściwe logi dynamiczne
grupa 03 http://vaglog.pl/log-003_LFu0rs.html
grupa 08 http://vaglog.pl/log-008_haCMs.html
grupa 11 http://vaglog.pl/log-011_uz7IzL5.html
grupa 03 BS http://vaglog.pl/log-003_5Kt9fn.html
Witam,
Panie Wojtku czy średnica wewnętrzna przewodów podciśnienia ma bardzo duże znaczenie? Pytam, bo kupiłem przewody o śr. wewnętrznej 4mm (tak mi powiedziano w bosch service) natomiast dzisiaj doczytałem u Pana, że przeważnie to 3,2mm natomiast w Inter Carsie, że w sprzedaży jest tylko 3,5mm i tyle jest książkowo. Co Pan o tym myśli?
Nie będzie wielkiej różnicy dla podciśnienia przy wężach 3,2-4mm, trzeba tylko zwrócić uwagę na mocowanie na króćcach, bo to jest założone na wcisk.
Witam gdzie moge kupic te „plastikowe rurki łączące wężyki – tu też są niezbędne 2 rozmiary – 3,5×1 oraz 6×1 (średnica zewnętrzna x grubość ścianki)” Bo szukam .??
Sklep z pneumatyką przemysłową
Witam Panie Wojtku. W moim aucie (Octavia II FL – 1.9 tdi PD) od dluzszego czasu zmagam sie z szarpaniem podczas jazdy na stalych obrotach. Szarpanie wystepuje na kazdym biegu (im wyzszy/wysza predkosc tym mniej odczuwalne) w okolicach 1500-2000obr. Z moich prob uporania sie z problemem wynika ze po zaslepieniu EGR-u problem znika w 99% (EGR wymieniony na nowy-zamiennik). W aucie sa wymienione pompowtryski (pompuja odpowiednio) oraz ostatnio walek, panewki i rozrzad. Tutaj link do filmu na ktorym widac falowanie/szarpanie podczas postoju https://youtu.be/CHouIMoXqcQ
Czy moze to byc problem z przeplywomierzem?
Pozdrawiam
Sprawdź wtyczki na pompowtryskach
Turbosprężarka geometria naprawiona sztanga podnosi się, przewody szczelne i prawidłowo podłączone, komputer nie pokazuje żadnych błędów. Zawór N18 kupiony nowy i działa, zawór N75 działa jest podciśnienie jak przykładam palca. Dziur w dolocie nie ma.
Auto ma moc od 3 tyś obrotów. Poniżej tych obrotów słabo.
Moim zdaniem problem jest w EGR podaje logi
http://vaglog.pl/log-003_g5n0Sr.html
http://vaglog.pl/log-003_xCCyn.html
Jeżeli mam uszkodzony EGR, a nie chcę go zaślepiać bo telepie przy gaszeniu, to jakiej firmy mam kupić nowy co polecacie.
Czy uszkodzony jest przepływomierz ?
http://fotowrzut.pl/OYWOOK55O6
Jak na razie to EGR nie działa i zachowuje się jak zaślepiony. Telepie przy gaszeniu od niesprawnej klapy gaszącej. Log Basic Setting turbosprężarki pokaż. Jakie podciśnienie jest w ukłóadzie (wartość).
http://vaglog.pl/log-011_aBXzHY.html
No i ciśnienie nie zmienia się, a w ogóle podczs BS na 011 sztanga chodzi?
Witam,
Panie Wojtku proszę o radę. Jakiś czas temu mój golf 4 (axr 101KM) zaczął łapać notlaufa (nie za każdym razem). Sprawdziłem VAGiem – błąd 17964. Ostatnio czyściłem EGR, kolektor dolotowy oraz przy okazji wymieniłem przewody podciśnienia na nowe o średnicy wew. 4mm (na linii: filtr powietrza – N75 – gruszka turbo oraz do zbiornika podciśnienia). Po złożeniu auta poszło jak nowe – łapało od ok. 1800 obr. Z racji tego, że miałem dostęp od spodu auta postanowiłem sprawdzić jak pracuje gruszka turbiny (Basic Settings – grupa 011). Przed uruchomieniem BS usunąłem błędy, które powstały podczas demontażu egr itd (błąd 19557, 17957 oraz 17849), zrobiłem BS gr 011 i tyle. Po tym wszystkim auto łapie moc dopiero od ok. 3000obr. a co gorsza przy 4 i 5 biegu bardzo łatwo łapie notlaufa. Zdarza mu się zaskoczyć od 1800obr. ale bardzo rzadko. Co może być przyczyną tego wszystkiego? Podaje linki do logów gr 011:
statyczny: http://vaglog.com/log-011_Ax55Ctk.html
dynamiczny: http://vaglog.com/log-011_3JtIM.html
Proszę o analizę i pomoc.
Pozdrawiam
Logi są błędnie załadowane, tam gdzie powinien być czas jest liczba porządkowa i wszystko się posypało.
Logi poprawione:
Grupa 011: http://vaglog.com/log-011_SP154.html
Grupa 011: http://vaglog.com/log-011_7PatyE.html
Pozdrawiam
Tak jak widzisz, zmienna geometria nie działa. Zobacz na odpalonym BS 011 czy sztanga chodzi góra dół, bo albo coś z podciśnieniem, albo nieszczelność, albo zmienna geometria nie chodzi.
Sztanga w BS 011 chodzi w granicach ok 1,5cm. Widać, że mogłaby więcej, ale chyba na potrzeby 011 BS tyle wystarczy – nie wiem. Turbinę czasami słychać jak zaświszczy.
Dzisiaj byłem u mechanika, który nic nowego nie powiedział poza tym, że dorzucił do tego hasło „a jak hamulce?” Nie wiem co o nim myśleć :/
Na potrzeby BS ma chodzić w całym, maksymalnym zakresie. Skoro sztanga chodzi a ciśnienie stoi, to stoją pewnie kierownice spalin w turbo…
Nagrałem film z pracą sztangi w BS 011. Wydaje się, że nie pracuje w pełnym zakresie. Poniżej link
https://youtu.be/1IF-xYCQ8Bw
Panie Wojtku,
Jak widać na filmiku sztanga chodzi, więc podejrzenie pada na kierownicę turbiny. A czy może tu być też zabrudzony przepływomierz lub zapchany katalizator?
To nie przepływomierz, katalizator może być, ale wątpliwe. Podciągnij sztangę do góry i zblokuj (kabel, trytka coś takiego) i jedź, powinien iść jak szatan, a przy 3000rpm powinno być przeładowanie i tryb awaryjny. Jak nie to trzeba szukać przyczyny w turbo. Błąd 17964 to brak doładowania.
Witam.Mam problem z nadmiernym dymieniem na czarno przy przyspieszaniu od 2500 tys obrotów. Czy to może być uszkodzony przepływomierz czy wtryski. Dodam ze przy przyspieszaniu szarpie autem ale to chyba jest już uszkodzona dwumasa. auto to Skoda oktavia 2 BXE. Dziękuję z odpowiedź i pozdrawiam.
Wtryski, przepływomierz turbo. Trzeba podpiąć komputer i porównać parametry rzeczywiste z oczekiwanymi.
Niby wszystko jest dobrze, wtryski mieszcza się w normie turbina też może warto podmienić przepływkę a może dwymasa zakłuca całą pracę silnika.
Nie, to nie dwumasa. Wklej logi dynamiczne na vaglog.com i zobaczy się czy jest dobrze, czy niby dobrze, Dwumasa nie ma nic do kopcenia powyżej 2500rpm
witam Panie WOJTKU PROSZE o kontakt mam problem z awx nie ma u mnie osób które znają sie na vagu
Czy spotkał się Pan z regenerowanymi przepływomierzami? Przy zakupie rzekomo nowego, oddałem „stary”, a nowy miał naklejkę”remanufactured in germany”. Oczywiście także Bosch…
Okazuje się, że auto zachowuje się tak samo na nowym przepływomierzu, jak i na starym, następuje znaczna utrata mocy, że ledwo co można zjechać na pobocze (przy tym kopcenie), pomaga wypięcie przepływomierza, odpalenie auta i ujechanie kilkudziesięciu metrów, następnie wpięcie przepływomierza i można jechać dalej:)
Pokaż logi. Nie wiem co to za kombinacje z tym regenerowanym. Idziesz do sklepu, kupuje nowego Boscha za ok. 400zł i po sprawie.
Niestety, nie mam możliwości zgrania LOG-ów, więc pojechałem na stację diagnostyczną i poprosiłem o wpięcie komputera oraz sprawdzenie szczelności dolotu. Nie było mnie przy tym, ale okazało się, że wyszedł czujnik ciśnienia doładowania. Wymiana i droga powrotna autostradą i… duży korek. Auto zachowywało się przez całą drogę normalnie. Tak, czy inaczej, wężyki podciśnienia wymienię.
Panie Wojtku , a co moze być przyczyna kopcenia na czarno po wymianie przepływomierza na nowy Bosh, gdzie na starym , nie kopcił ?
i do tego spadek mocy ?
I ja dołączę z pytaniem do P. Wojtka:
Touran 1.9 TDI BKC
na początku podczas przyspieszania i zmiany biegów odcinał turbo i tryb awaryjny. po kilku dniach cały czas wraca błąd P238 po jego skasowaniu i odpaleniu auta. wymieniłem mapsensor na nowy (nic), zespół zaworów elektromagnetycznych (poprawa ale po kilku przejazdach znów łapie przeładowanie na G31).
no i auto mocno rwie dopiero od 2,5tys obrotów.
Ciśnienie na 011 pole 3 na b.jałowym 1500mBar, podczas ruszania dochodzi do 2400 i odcina turbo.
Króciec vakum zaklejony, sztanga turbo pracuje na strzykawce w pełnym zakresie.
Ciekawostka – doszły trzymające lekko wszystkie hamulce (grzeją się nowe tarcze przód i tył).Przed usterką hamulce działały poprawnie. Ped@ł hamulca twardy po 2 naciśnięciach.
Golf V 1.9 TDI silnik BRU
Do wymiany głośnika w liczniku odłączyłem akumulator,po tej operacji odczuwam spadek mocy.
Czy odłączenie akumulatora spowodowało jakieś zmiany.
Dzień dobry, mam problem z przepływomierzem w 1.9 TDI, wyskakuje błąd MAF, po wymianie przepływomierza, można skasować i przejechać max 150 km. i błąd ponownie się pojawia po kasowaniu znowu nic i po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów znów się pojawia. co może być przyczyną, były już zakładane różne przepływomierze a błąd wyskakuje znowu proszę o sugestie
Instalacja elektryczna? Jaki masz dokładnie błąd?
Witam .
Panie Wojtku co tu wg. Pana może nie grać ?
Log trochę lichy bo nie miałem gdzie i z km zrobić ale chyba widać problem.
http://vaglogi.pl/log-003_011_008_ez3993.html
dodam jeszcze ,że na biegu jałowym :
obroty silnika 745/min
maf spec 215.9 mg/suw
maf actual 541.6 mg/suw
EGR 26.8 %
Przepatrzyłem i niema nieszczelności w dolocie. egr działa !!
Z góry dziękuje za podpowiedz. Pozdrawiam
Dorzucam log bs .grupy 11
http://vaglogi.pl/log-011_329LI9.html
Jeżeli powoli się rozpędzę do tych 2300-2400 obr. , to powyżej tych obrotów mogę mu cisnąć ile wlezie na każdym biegu ,i niema żadnego przeładowania .
Przeładowanie pojawia się około 1800 – 2500 obr. gdy trzymam gaz w podłodze , jeśli delikatnie rozpędzam autko nic się nie dzieje (doładowanie w normie)
Witam,
Ostatnimi czasy (w sumie pare dni wstecz) borykałem się z problemem braku mocy w moim Toledo II (1.9 TDI 110km), diagnostyka wykazała usterkę przepływomierza (bład 17552 z tego co pamiętam). Objawy jak przy 'padniętej’ przepływce, brak mocy, nierówna praca silnika etc.
W oparciu o diagnozę zakupiłem (i tu mój błąd) nowy oryginalny przepływomierz BOSCH’a + zgodnie z zaleceniem producenta, nowy filtr powietrza.
Problem niestety nie został rozwiązany po zamontowaniu przepływki, W związku z tym zacząłem szukać dalej – weryfikacja napięcia na wtykach od przepływki (wszystko było ok zgodnie ze schematem). Poszedłem krok dalej, zacząłem weryfikować cały układ sterowania ciśnieniem turbiny, zawory N75, N18 nakierowało mnie na to nieopadające cięgno w tzw. 'gruszce’ turbiny przy zapaleniu silnika.
Zawory sterujące po podmiance nie dały efektu natomiast nie zwróciłem uwagi na jeden MAŁY element znadujący się pomiędzy zaworami sterującymi, a mianowicie zawór zwrotny podciśnienia turbiny (w moim sillniku, mały biało-czarny zaworek podpięty tylko pod przewody ciśnieniowe).
Odpowiedź prosta był ZABRUDZONY i nie spełniał swojej roli powodując utratę ciśnienia w układzie, a sam komputer wariował i wskazał przepływomierz.
Wrzucam komentarz ku przestrodze :). Warto sprawdzić nawet najmniejsze elementy czy funkcjonuja no i automatycznie nieszczelności itd. itp.
Koszt naprawy (nowy zawór – oryginał Pierburga – 50pln. Jest różnica w porównaniu do przepływki :).
Pozdrawiam!
Witam
A czy objawem może być to,że samochód odpala normalnie, obroty są normalne ale świeci się kontrolka akumulatora i w ogóle nie reaguje na gaz?
Nie widac mojego postu
Jacek Milena Boguccy 0 Jacek Milena Boguccy
#1
Napisano wczoraj o 06:55
Witam, jest to moj pierwszy post jak i pierwsze logi. Mam madzieje, ze wykonalem je prawidlowo. Problemem jest wlaczanie trybu awaryjnego tj. wylaczanie turbiny przy wciskaniu pedala do „dechy” w okolicach 3-4k obrotow na 3 i wyzszych biegach. Prosze o analize logow dyn. i statycznych. Pozdrawiam. Jacek
http://vaglogi.pl/log-004_tCobDGU.html
http://vaglogi.pl/log-018_WrzLnJ3.html
http://vaglogi.pl/log-003_007_008_K0VQ1.html
http://vaglogi.pl/log-023_kdlkhO4.html
http://vaglogi.pl/log-003_011_008_u435H.html
http://vaglogi.pl/log-013_9cPT7s.html
http://vaglogi.pl/log-003_007_008_aX078.html
vaglogi.pl/log-004_tCobDGU.html
vaglogi.pl/log-018_WrzLnJ3.html
vaglogi.pl/log-003_007_008_K0VQ1.html
vaglogi.pl/log-023_kdlkhO4.html
vaglogi.pl/log-003_011_008_u435H.html
vaglogi.pl/log-013_9cPT7s.html
vaglogi.pl/log-003_007_008_aX078.html