Jak wlać więcej paliwa do Passata B5FL, czyli tankowanie z odpowietrzaniem

Skąd wziął się pomysł na tankowanie z odpowietrzaniem? Codziennie pokonuję samochodem minimum 50km, średnio wychodzi ok. 1500 km miesięcznie. Mimo, że spalanie jest na całkiem niezłym poziomie – poniżej 6 litrów/100km, a pojemność zbiornika wynosi 62 litry to i tak muszę tankować auto 2 razy w miesiącu. Z uwagi na oszczędność czasu tankuję zawsze do pełna. Ostatnio zacząłem więc myśleć, jak rozciągnąć czas między tankowaniami:

  1. jeździć mniej – nie zawsze da się zrobić;
  2. jeździć oszczędniej – to już prostsze w realizacji;
  3. tankować samochód do pełna + do kanistra – niepraktyczne;
  4. wlewać więcej paliwa do baku niż przewiduje producent auta – hmmm… tylko jak?

Stosując drugi i czwarty sposób można zwiększyć czas między tankowaniami nawet o tydzień i poza oszczędnością czasu kilka złotych zostanie również w kieszeni.

UWAGA!!! Opisana porada jest bezpieczna tylko w przypadku tankowania oleju napędowego i została przetestowana tylko i wyłącznie w samochodzie VW Passat model 3BG ze 130 konnym silnikiem Diesla!!!

Punkty 1 2 i 3 są oczywiste i nie wymagają komentarza. Więcej informacji o oszczędnym stylu jazdy można znaleźć w internecie pod hasłem ecodriving. Punkt 4 to tankowanie z odpowietrzeniem zbiornika paliwa, dzięki czemu można zatankować nawet do 5 litrów oleju napędowego więcej.

Rura wlewu paliwa jest umieszczona z boku baku, więc podczas tankowania między górną ścianką a paliwem tworzy się poduszka powietrzna. Korek podczas wkręcania, pcha dźwignię, która otwiera zawór i odpowietrza zbiornik. Można więc zastosować drobną sztuczkę usuwając powietrze jeszcze podczas tankowania auta. Zdjęcie przedstawia odpowietrznik – małą dźwignię znajdującą się po lewej stronie wlewu:

Podczas tankowania, po odbiciu pistoletu, wystarczy go wysunąć, wcisnąć nim odpowietrznik (będzie słychać syk powietrza) i wlewać powoli paliwo, aż jego poziom będzie widoczny. Tym sposobem samochód jest zatankowany po korek ;).

Producent określił pojemność zbiornika na 62 litry. Mój rekord to wlanie 64 litrów, przy czym trochę paliwa było jeszcze w baku.
Próbowałeś tankować z odpowietrzaniem?

10 komentarzy

Leave a Reply