Sprawdzenie stanu pompowtryskiwaczy w silniku TDI

Pompowtryskiwacze – jedne z najdroższych podzespołów silnika. Jest to kolejna generacja układu zasilania paliwem w silnikach diesla. Teoretycznie są bardzo trwałe, powinny wytrzymać przebiegi rzędu 500 000 km. W Polsce przebiegi licznikowe do pierwszej awarii są znacznie krótsze – wynika to z „korekty” przebiegu lub złej jakości paliwa, pomijam awaryjne modele z silników 2.0 TDI firmy Siemens.

Pompowtryskiwacz zastąpił w silnikach TDI pompę wtryskową i wtryskiwacz. Składa się ze sterowanego elektrycznie zaworu, oraz mechanicznego układu tłoczenia paliwa, napędzanego wałkiem rozrządu. Ponieważ pasek rozrządu w takich silnikach jest bardziej obciążony, posiada on większą szerokość niż w jednostkach z tradycyjną pompą VP. Poniższe zdjęcie przedstawia pompowtryskiwacz.

Jak sprawdzić stan pompowtryskiwaczy

Oprócz wyczuwalnych objawów uszkodzonych pompowtryskiwaczy, takich jak nierówna praca silnika, szarpanie, brak pracy na wszystkich cylindrach, można z grubsza ocenić stan tych elementów za pomocą komputera, kabla diagnostycznego i oprogramowania VAG-COM.

Korekcje dawek paliwa – grupa 013 – wartości z tego bloku pokazują o ile miligramów sterownik musi zwiększyć lub zmniejszyć dawkę paliwa na poszczególnych pompowtryskach, by silnik równo pracował. Dopuszczalne wartości, to -2,8mg do +2,8mg. Sterownik za pomocą czujnika Halla mierzy prędkość obrotową wałka i przy okazji czas między kolejnymi zapłonami. Poprzez korekcję dawek oleju napędowego stara się, by był on identyczny, co zapewnia równą pracę silnika. Przypadek idealny, to korekcje równe 0, w praktyce są to niewielkie odchyłki. Suma wszystkich wartości powinna być jak najbliższa 0. Duże rozbieżności mogą wynikać z uszkodzenia pompowtryskiwacza (np. słabe rozpylanie paliwa) lub nieszczelności w cylindrze (uszczelki pompowtrysku, pierścienie, zawory, uszczelka pod głowicą). Pomiar warto przeprowadzić na rozgrzanym silniku z wyłączonymi odbiornikami (klimatyzacja, ogrzewanie). Tak wyglądają korekcje w moim silniku – 1.9 TDI, 130km, AVF, pomiar zrobiony w grudniu 2012, przebieg 225 000 km:

Stan elektrozaworu pompowtrysku – grupa 018 – podczas pracy silnika na wolnych obrotach jak i podczas ich zwiększania we wszystkich 4 blokach powinny być 0 – oznacza to prawidłową pracę elektrozaworu. Podczas puszczenia pedału przyspieszenia powinny pojawić się tam wartości 4.0. W innych przypadku oznacza to problemy. Jeśli na obrotach biegu jałowego zamiast 0 są inne wartości, oznacza to problemy z wysterowaniem elektrozaworu, brak paliwa (np. zapowietrzony układ) lub brak kontaktu elektrycznego wiązki pompowtryskiwaczy. U mnie blok 018 wygląda tak:

BIPy – blok 023 – BIP czyli Begining of Injection Period, jest to czas (a właściwie odchyłka) otwarcia elektrozaworu. Sterownik mierzy go, poprzez pomiar czasu w jakim cewka zaworu pobiera prąd. Wynik idealny to 0, czyli zawór otwierał się dokładnie tyle, ile przewiduje oprogramowanie ECU. Jeśli wartość jest dodatnia, to elektrozawór otwierał się dłużej, wartość ujemna, to krótszy czas otwarcia niż przewidział producent. Dłuższy czas może wynikać z oporów, jakie napotyka kotwica elektrozaworu, wskutek np. przytarcia. Czas krótszy, czyli wartość ujemna może oznaczać zbyt mało paliwa w pompowtrysku – np. za niskie ciśnienie oleju napędowego z pompy tandemowej. W silnikach 1.9 TDI za wartość bardzo dobrą uważa się przedział -/+ 30, problemy to -/+ 60 i więcej. Powyżej wartości 127 sterownik rejestruje błąd – w Passacie zapala się wtedy światłem ciągłym kontrolka ESP na desce rozdzielczej. W silnikach 2.0 TDI problemy oznaczają wartości powyżej 100. Na wartośći BIP ma wpływ jakość połączeń wiązki elektrycznej, regulacja pompowtryskiwacza i synchronizacja rozrządu. Pomiary warto przeprowadzić na wysokich obrotach, np. 3000 rpm. Poniżej pomiary pompowtryskiwaczy w moim silniku, niestety nierozgrzanym:

Trzy powyższe parametry pompowtryskiwaczy bardzo łatwo ocenić za pomocą kabla za kilkanaście złotych i laptopa. Bardzo często problemy sprawia wiązka elektryczna – wystarczy wtedy ściągnąć pokrywę zaworów, odpiąć wtyczki od pompowtrysków i delikatnie podoginać w nich konektorki. Zapewni to poprawny kontakt elektryczny i zakończy problemy z szarpaniem i nierówną pracą silnika.

Napisz, jeśli miałeś problemy z pompowtryskiwaczami w swoim TDI.

Otagowany , .Dodaj do zakładek permalink.

1 497 Responses to Sprawdzenie stanu pompowtryskiwaczy w silniku TDI

 1. Kamil mówi:

  Witam Panie Wojtku czyli 4 pompowtrysk do zmiany, czy pozostałe są ok . Wcześniej był na 2 cylindrze i parametry poszły za wtryskiem , uszczelniacze były nowe . Dzięki za zainteresowanie
  Pozdrawiam

 2. Kamil mówi:

  Witam podmieniałem dwa wtryski ale lipa korekcje bliskie + 2 i jescze raz przeżuciłem 4 na 3 i korekcje idą na 3 czyli cały czas wtrysk ,zamówiłem jescze 2 z mozliwością oddania zobaczymy . Jescze zaobserwołam jeden z tych dwóch wtrysków po wrzuseniu na 3 cyl na 4 z minusa robił się + 0,80 , jeśli dobrze rozumiem to 4 próbował wyruwnać 3( lejejący wtrysk ) jeśli się myle proszę o poprawkę. Jeszcze mam takie pytanie czy ten wtrysk może powodować drgania, ogólnie na jałowym telepie silnikiem i przenosi na karoserię , powyżej 1000 obr jest gorzej aż drzwi latają i przekroczy 1300 już znika drżenie i jest równa praca silnika.

  • Wojtek mówi:

   Od wadliwego pompowtryskiwacza jak najbardziej będą drgania i nierówna praca silnika. Pokaż parę odczytów z grupy 013, bo takie podawanie pojedynczych korekcji nie ma ładu ani składu.

 3. Darek mówi:

  Witam.
  Mam problem z pompowtryskami. Troszkę telepie silnikiem po sprawdzeniu wtrysków VCDS wyszło:
  Grupa 013
  -0.07 mg/suw ; 0.19 mg/suw ; -0.28 mg/suw ; 0.16 mg/suw
  Grupa 018:
  0.0 Cyl 1 0 ; 0.0 Cyl 2 0 ; 0.0 Cyl 3 0 ; 0.0 Cyl 4 0
  Grupa 023
  27.0 ; 76.0 ; 13.0 ; 63.0
  czy z tego wynika że wtryski 2 i 4 są do regeneracji.
  Proszę o pana opinię

 4. Kris mówi:

  Witam. Prosze o pomoc. Mam vw passat b5 2004r. 2.0 tdi 136 KM oznaczenie BGW. I grupa 018 pokazuje na biegu jałowym 0, po dodaniu gazu rowniez 0, kiedy puszcze pedał obojetnie na jakich obrotach pokazuje 128. Kiedy trzymam gaz na 3000 obr, pokazuje 4, kiedy puszcze, rowniez pokazuje 128. Co sie w takim przypadku dzieje?? co mam zrobic? nadmienie ze czasami strasznie kopci na jasno, czasami na ciemno. a czasami wcale. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

 5. z0neee mówi:

  na średnio rozgrzanym silniku miałem takie wartości w nagorszym wypadku, po lekkim dodaniu gazu
  cyl 1: -0,94
  cyl 2: +0,14
  cyl 3: +0,82
  cyl 4: -0,05

  a po chwili:
  cyl 1: -0,71
  cyl 2: +0,0
  cyl 3: +0,54
  cyl 4: +0,12

 6. Marcin mówi:

  Czy regeneracja pompowtrysków Siemens jest możliwa? Czy warto inwestować w to 350zł? Podobno można tylko boscha.

 7. Bartek47498 mówi:

  Witam mam pytanie czy jeżeli kruciec na pompie vacum co idzie do serva jest luźny to ma to wpływ na podciśnienie paliwa które idzie na pompowtryski ? Bo w grupie 23 bipy mam na dwóch cylindrach 2 i 3 mam po prawie -70 a przy dodaniu gazu jest nawet ponad -100. I jaka może byc przyczyna ?

 8. RadekF83 mówi:

  Bartku zmien mu filtr paliwa.

 9. RadekF83 mówi:

  A I jeszcze jedno, podcisnienie na serwo nie ma wplywu na cisnienie paliwa.

 10. Jakub mówi:

  witam,pompowtryski BQ z 2.0TDI
  w bloku 023 BIPY są powyżej 50 i 60 to co wtedy co może być przyczyna?

 11. Mariusz mówi:

  Witam mam taki problem z moim passatem avf puszcza chmurkę szarego dymu na zimnym silniku nie zaraz po odpaleniu tylko po przejechaniu kilometra jak się rozgrzeje to już przestaje BIP na 4 cylindrze rośnie do 50 w momencie dymienia proszę o pomoc już nie mam sił uszczelniacze nowe na pompowtryskach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *