Sprawdzenie stanu pompowtryskiwaczy w silniku TDI

Pompowtryskiwacze – jedne z najdroższych podzespołów silnika. Jest to kolejna generacja układu zasilania paliwem w silnikach diesla. Teoretycznie są bardzo trwałe, powinny wytrzymać przebiegi rzędu 500 000 km. W Polsce przebiegi licznikowe do pierwszej awarii są znacznie krótsze – wynika to z „korekty” przebiegu lub złej jakości paliwa, pomijam awaryjne modele z silników 2.0 TDI firmy Siemens.

Pompowtryskiwacz zastąpił w silnikach TDI pompę wtryskową i wtryskiwacz. Składa się ze sterowanego elektrycznie zaworu, oraz mechanicznego układu tłoczenia paliwa, napędzanego wałkiem rozrządu. Ponieważ pasek rozrządu w takich silnikach jest bardziej obciążony, posiada on większą szerokość niż w jednostkach z tradycyjną pompą VP. Poniższe zdjęcie przedstawia pompowtryskiwacz.

Jak sprawdzić stan pompowtryskiwaczy

Oprócz wyczuwalnych objawów uszkodzonych pompowtryskiwaczy, takich jak nierówna praca silnika, szarpanie, brak pracy na wszystkich cylindrach, można z grubsza ocenić stan tych elementów za pomocą komputera, kabla diagnostycznego i oprogramowania VAG-COM.

Korekcje dawek paliwa – grupa 013 – wartości z tego bloku pokazują o ile miligramów sterownik musi zwiększyć lub zmniejszyć dawkę paliwa na poszczególnych pompowtryskach, by silnik równo pracował. Dopuszczalne wartości, to -2,8mg do +2,8mg. Sterownik za pomocą czujnika Halla mierzy prędkość obrotową wałka i przy okazji czas między kolejnymi zapłonami. Poprzez korekcję dawek oleju napędowego stara się, by był on identyczny, co zapewnia równą pracę silnika. Przypadek idealny, to korekcje równe 0, w praktyce są to niewielkie odchyłki. Suma wszystkich wartości powinna być jak najbliższa 0. Duże rozbieżności mogą wynikać z uszkodzenia pompowtryskiwacza (np. słabe rozpylanie paliwa) lub nieszczelności w cylindrze (uszczelki pompowtrysku, pierścienie, zawory, uszczelka pod głowicą). Pomiar warto przeprowadzić na rozgrzanym silniku z wyłączonymi odbiornikami (klimatyzacja, ogrzewanie). Tak wyglądają korekcje w moim silniku – 1.9 TDI, 130km, AVF, pomiar zrobiony w grudniu 2012, przebieg 225 000 km:

Stan elektrozaworu pompowtrysku – grupa 018 – podczas pracy silnika na wolnych obrotach jak i podczas ich zwiększania we wszystkich 4 blokach powinny być 0 – oznacza to prawidłową pracę elektrozaworu. Podczas puszczenia pedału przyspieszenia powinny pojawić się tam wartości 4.0. W innych przypadku oznacza to problemy. Jeśli na obrotach biegu jałowego zamiast 0 są inne wartości, oznacza to problemy z wysterowaniem elektrozaworu, brak paliwa (np. zapowietrzony układ) lub brak kontaktu elektrycznego wiązki pompowtryskiwaczy. U mnie blok 018 wygląda tak:

BIPy – blok 023 – BIP czyli Begining of Injection Period, jest to czas (a właściwie odchyłka) otwarcia elektrozaworu. Sterownik mierzy go, poprzez pomiar czasu w jakim cewka zaworu pobiera prąd. Wynik idealny to 0, czyli zawór otwierał się dokładnie tyle, ile przewiduje oprogramowanie ECU. Jeśli wartość jest dodatnia, to elektrozawór otwierał się dłużej, wartość ujemna, to krótszy czas otwarcia niż przewidział producent. Dłuższy czas może wynikać z oporów, jakie napotyka kotwica elektrozaworu, wskutek np. przytarcia. Czas krótszy, czyli wartość ujemna może oznaczać zbyt mało paliwa w pompowtrysku – np. za niskie ciśnienie oleju napędowego z pompy tandemowej. W silnikach 1.9 TDI za wartość bardzo dobrą uważa się przedział -/+ 30, problemy to -/+ 60 i więcej. Powyżej wartości 127 sterownik rejestruje błąd – w Passacie zapala się wtedy światłem ciągłym kontrolka ESP na desce rozdzielczej. W silnikach 2.0 TDI problemy oznaczają wartości powyżej 100. Na wartośći BIP ma wpływ jakość połączeń wiązki elektrycznej, regulacja pompowtryskiwacza i synchronizacja rozrządu. Pomiary warto przeprowadzić na wysokich obrotach, np. 3000 rpm. Poniżej pomiary pompowtryskiwaczy w moim silniku, niestety nierozgrzanym:

Trzy powyższe parametry pompowtryskiwaczy bardzo łatwo ocenić za pomocą kabla za kilkanaście złotych i laptopa. Bardzo często problemy sprawia wiązka elektryczna – wystarczy wtedy ściągnąć pokrywę zaworów, odpiąć wtyczki od pompowtrysków i delikatnie podoginać w nich konektorki. Zapewni to poprawny kontakt elektryczny i zakończy problemy z szarpaniem i nierówną pracą silnika.

Napisz, jeśli miałeś problemy z pompowtryskiwaczami w swoim TDI.

Otagowany , .Dodaj do zakładek permalink.

1 208 Responses to Sprawdzenie stanu pompowtryskiwaczy w silniku TDI

 1. Grzegorz mówi:

  Na wstępie witam i chciałbym pochwalić za użyteczną stronę . Przejdę od razu do rzeczy szukam pomocy tudzież rozwiązania problemów trapiących moje auto . Odwiedziłem już kilku mechaników ,( bez skutku ) pacjent Audi a4 b5 2001 rok silnik AJM objawy przy porannym rozruchu falują obroty silnik nierówno pracuje jakby nie chodził na wszystkich cylindrach , po około dwóch minutach pracuje normalnie . Auto sprowadzone z Niemiec pierwszy diesel , mechanicy sprawdzali auto vag-iem korekty na wtryskach w normie zero błędów , dziś 22.01.2012 sprawdzone świece ( wykręcone i podłączone pod aku ) wszystkie grzeją . Mam też jeszcze kilka pytań , czy mogę jakoś się skontaktować przez maila żeby nie zaśmiecać tu strony z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • Wojtek mówi:

   Faktycznie nie umieściłem kontaktu do mnie na stronie: w.grylewicz(malpa)gmail.com
   Co do nierównej pracy przy porannym uruchomieniu to winne mogą być uszczelki na pompowtrysku (stwarzają problemy przy ~200000km) lub zapowietrzony układ paliwowy – najczęściej nieszczelności obudowy filtra paliwa. Proponuję ustawić vaga na logowanie bloku 18 i uruchomić rano samochód.

   • Radosław mówi:

    Kolego udało Ci się zdiagnozować usterkę? u mnie w polo 1.4TDi jest dokładanie to samo z tą jednak różnicą że gumki na pompowtryskach zostały wymienione problem nadal istniej jednak występuje nie zawsze.

    • Grzegorz mówi:

     Witam , wymienione oringi na pompkach i jakiś przewód około 10cm długości zagięty pod kątem mniej więcej 90 stopni gumowy jakieś 1cm średnicy nie wiem dokładnie od czego bo jak odbierałem auto to nie było mechanika który je robił tylko współwłaściciel . Przewód chyba od pompy vacum , zrób logi jeśli możesz lub niech ktoś ci zrobi będzie wiadomo coś więcej u mnie pojawiało się przy rozruchu powietrze i stały błąd wypadanie zapłonu cylinder 4-ty . Jak będziesz chciał coś więcej wiedzieć pisz na priv . Logi podrzuć dla właściciela strony sporo wie dla mnie pomógł , pozdrawiam.

  • Dasior mówi:

   Miałem takie objawy w Pasku. Pomogło… wymiana świec żarowych. Kupiłem Beru, aż 120zł dałem 😉

 2. Artur mówi:

  Witam ze mam problem z moim golfem mkIV 1,9 tdi kod silnika atd.problem jest przy porannym rozruchu gdy ranon zapale silnik przez jakies 10 sekund chodzi na 3 cylindry i strasznie dymi i za chwile jest ok dodam ze przejechane ma 250 tys

  • Wojtek mówi:

   To co opisujesz wskazuje na spaloną lub słabo grzejącą świecę żarową. Wskazuje na to dużo jasnego dymu i pewnie jeszcze zapach nieprzepalonego oleju napędowego. Świece zużywają się w miarę równomiernie, dlatego polecam diagnozę i wymianę wszystkich – na BERU z pewnego źródła np. sprzedający Danielloss z allegro (uwaga na tanie podróbki), .

 3. Artur mówi:

  swieca sprawdzalem i wszystkie cztery sa ok

  • Wojtek mówi:

   Sprawdzony pobór prądu, czy świece wyjęte i sprawdzona skuteczność grzania? Można też włączyć logowanie kanałów 013, 018, 023 i odpalić zimny silnik. Będzie widać na którym cylindrze występuje problem i jak zmieniają się parametry. Warto też sprawdzić kąt synchronizacji, prawidłowy zakres to -3…+3st.

 4. Artur mówi:

  ze swiecami wszystko ok swiece wyjete z auta i sparawdzone. dzis razno zauwarzylem przy temp. pokazywanej w aucie +1 ze auto zapalilo lepiej i nie dymilo i chodzilo od razu na wszystkie cylindry

 5. dButkiew mówi:

  Witam, pochwała za klarowną informację na temat PD. Chciałbym dołączyć się z moim problemem i prosić o wskazówki. Pacjent to CADDY 2004’ 2.0 SDI (BDJ) przebieg 200 tyś. Auto od niedawna w moich rękach (wszystko wskazuje na oryginalny przebieg). Objawy: szarpanie silnikiem na biegu jałowym, drgania silnika najbardziej odczuwalne przy ok. 2 tyś obrotów, spadek mocy (bywają dni, że idzie jak strzała – jeżeli tak można powiedzieć o SDI). Co do objawów nie występujących to nie kopci, rano pali od strzału. Filtr paliwa wymieniony tankowany na markowych stacjach. Podejrzenie padło na PD i oto co udało się odczytać VAG’iem: grupa 013 1,2,4 cylinder (+-) 0 – 0,2 mg, a 3 cylinder -2,5 mg (z małymi wahnięciami); ciekawiej jest w grupie 023: 1,2 cylinder od 0 do -20, 4 cylinder około -20 do -50 no i 3 cylinder od – 60 do – 115 (zawsze wartości na – ); grupa 018 to wartości 0 dla biegu jałowego i przyspieszania a po odjęciu gazu pojawia się 128 – kilka razy pojawiła się 4 na pojedynczym cylindrze ale po szybkim, kilkukrotnym dodaniu i odjęciu gazu. Dodam tylko że synchronizacja rozrządu na poziomie 1,5. Proszę o sugestie. Pozdrawiam

  • Wojtek mówi:

   Podejrzany jest 3 pompowtrysk. Dawki w grupy 13 się nie zgadzają – ich suma powinna być bardzo bliska 0. Duże ujemne BIPy na tej pompce wskazują\problem z odpowiednią ilością paliwa. Przy przebiegu ~200 000km oringi na pompowtryskach zaczynają przepuszczać i to może powodować takie problemy. Warto je wymienić i wyregulować pompowtryskiwacze. Przy okazji można zamienić miejscami 3 np z 4. Pozwoli to na późniejsze sprawdzenie, czy ewentualnie nie wyeliminowany problem „podążą” za pompowtryskiem, czy wina leży gdzieś indziej.

  • Hobbysta mówi:

   Miałem to samow moim Touranie…szukałem, szperałem, pytałem a okazało się że to koło dwumasowe. Jeździłem dalej z tym bo nie preszkadzało mi to(bardzo delikatne wibracje) ale jak mi się koło zerwało i sostało tylkona trzech śrubach wisieć… to dopiero był taniec silnika… myślałem że mi wyskoczy. Jak sprawdzić dwumas?? moja metoda i chyba najbardziej skuteczna… dostosuj prędkość na najwyższym biegu(u mnie 6) do obrotów ok 1200- 1400 obr/min. Dodaj gwałtownie gazu i słuchaj czy z silnika nie dochodzą inne dzwięki (takie brzęczenie) w Moim przy 222000km było to już lekko słychać istawało się coraz głośniejsze, a przy 245000 było naprawdę i głośno i nagle trach i mało mi 105km z maską nie wyskoczyło. Jestem odważnym człowiekiemi zajechałem tak jescze 70 km do domu…. Ciągle się modląc

   Mechanicy to mafia… naciągać na kase i robić z ludzi debili… potrzebujesz diagnozy auta?? Moja rada – wójek google i czekajna porady pasjonatów. ja zaoszczędziłem w ten sposób ok 3000zł na jednym aucie (touran-lubią się psuć, dlatego lubię te auta bo jest ciekawie. Raz mechanik zdjagnozował umnie że do wymiany cały modół(masa kasy) stwierdził to nawet nie podłączając komputera. na desce świeciło tylko esp… kolejny mechanik stwierdził że to wina zużytych tarcz hamulcowych(nieźle poprawił mi humor haha) pojechałem do kolejnego bo byłem ciekawy co on powie… podpioł komputer i stwierdził że filter cząsteczek stałych do wymiany… a ja bez komputera… poszperałem na internecie i oto puf wystarzczył czujnik ABS wymienić za 50zł… nieźle co???hu…je wymienią ci czujnik a skasują jak za poważną usterkę

   Nie dajcie się naciagać na kase

 6. Marek mówi:

  Witam. Mam problem z moim pasatem, 1.9TDI 130KM. Ostatnio wyczułem, ze auto nie jedzie tak jak powinno. Po przeglądzie vagiem nie wykryto usterek, pierwszy i drugi pompowtrysk w normie, trzeci waha sie w granicach -1.11, czwarty 1.13. Lecz w czasie jazdy nie czuc doladowania turba, któro jest po regeneracji i ma przejechane 15tys km. Interkuler szczelny sprawdzony wyczyszczony, turbina wskazuje wartosci około 2barow. Uklad paliwowy sprawdzony szczelny, dodam ze, z paleniem nie ma problemów nawet w czasie dużych mrozów. Powiedziano mi,ze to może być przyczyna złego wyregulowania pompowtryskiwaczy, oraz turbiny. Prosze o pomoc,i zgóry dziękuję.

 7. dButkiew mówi:

  Witam ponownie. W wolnej chwili zrzuciłem pokrywę zaworów i o zgrozo „nasi już tu byli”. 1 i 2 cylinder pompowtryski prawidłowe do tego silnika, natomiast 3 – założony od 1,9 tdi 101 KM (np. golf IV), 4 – od 1,9 tdi 105 KM (np. golf V). Tak na marginesie szukam pompek oe: 038 130 073 AP 2 lub 4 szt. Oczywiście w dobrym stanie. Pozdrawiam.

  • Wojtek mówi:

   No to niezła „zbieranina”. Swoją drogą podziwiam ludzi, którzy wsadzają byle co, na zasadzie „jakoś tam działa”. Fajnie, że wiesz już co jest przyczyną problemów w Twoim aucie. Życzę zakupu dobrych pompowtryskiwaczy w dobrej cenie i bezawaryjności. Pozdrawiam

   • camillo mówi:

    Powiedz jak to wygląda z pompowtryskami w tdi Avf .Ike wytrzymuja i jak długo jest w stanie wytrzymać dwumas, dodam ze chce kupić Paska z serwisem przy przebiegu 190000, z góry dziękuję.

    • Wojtek mówi:

     Pompowtryski 300-500000km przy dobrym paliwie i odpowiednim ciśnieniu powietrza. Sprzęgło, dwumas, turbo do 300000km powinno dociągnąć, wszystko zależy od tego gdzie auto jeździło. Przebieg 190000km w 11-15 letnim, wygodnym samochodzie z oszczędnym i dynamicznym dieslem, który jest stworzony do długich tras, należy najczęściej traktować jako żart. W Niemczech Passaty z takim przebiegiem kosztują 4000-5000€.

     • camillo mówi:

      Jest to wersja 4×4 highline z pakietem opcjonalnym typu biała skóra z alcantara itd.Gosc chce ponad 20 tyś.

 8. Andrzej mówi:

  Co może oznaczać wartość 4.0 w bloku 018, która pojawia się z 0.0 przy około 2000obr/min (charakterystyczne drgania silnika) i utrzymuje się dalej nawet do 3500 obr.? 0.0 jest cały czas do momentu osiągnięcia magicznych 2000 obr.

  • Wojtek mówi:

   4.0 to brak impulsu elektrycznego i jest to wartość prawidłowa przy zdjęciu nogi z gazu, jeśli pojawią się przy przyspieszaniu, to problem leży najczęściej w słabym styku konektorków we wtyczkach wiązki pompowtrysków. Rozwiązanie jest dosyć proste – ściągasz pokrywę zaworów, odpinasz wtyki od pompowtrysków i delikatnie doginasz w nich blaszki. Temat był wielokrotnie opisywany na forach VAG.

   • Tomek mówi:

    Witam, a czy w silniku 2.5 Tdi R5 ADX jeśli chodzi o blok 18 jest tak samo? Również przy wyższych obrotach, ale cały czas trzymanym gazie pojawiają się wartości 4.0 na każdym z cylindrów.

 9. dario mówi:

  Witam.
  Prosze o analize logu z grupy 23. Niepokoi mnie duza wartosc ujemna na 2 cylindrze. Czasami na biegu jalowym silnik wibruje. Ponizej link do logow. Z gory dziekuje za pomoc. Samochod VW Golf IV, 1.9 TDI ASZ (130 km)
  http://vaglog.rtnet.pl/d.gerblich_120370.html

 10. clickclick mówi:

  Witam . Proszę o pomoc , korekcje w grupie 13 ~0 ale na trzecim cylindrze 95 mg ,i ciągłe problemy z rozruchem po 8 godz, jak jest ciepły to pali od strzała

  • Wojtek mówi:

   Nie napisałeś co rozumiesz jako problemy z rozruchem. Jeśli trzeba długo kręcić i silnik załapuje nie od razu na wszystkie cylindry, to najprawdopodobniej cofa się paliwo,

   • clickclick mówi:

    czasami odpala lekko a czasami trzeba krecic naprawde dlugo.. grupa 18 ok, BIPy na zadnym cylindrze nie przekraczaja 45, na drugim cylindrze od -10 do 10 a na pozostalych ~30, korekcja na drugim cylindrze 95, oleju nie przybywa. Może uszczelniacze pompek??

    • Wojtek mówi:

     Korekcje chyba bardziej 0,95 niż 95. Wrzuć logi na stronę vaglog.rnet.pl. Na czas długiego postoju zaciśnij węże paliwowe idące od filtra do pompy tandemowej. Rano przed odpaleniem ściągnij zaciski. Jak silnik zapali od razu, masz problem z cofającym się paliwem.

     • clickclick mówi:

      nie posiadam kabla vag, ale mam tester diagnostyczny vag 5053, takie pokazuje mi korekcje, jutro dokładnie spawdze jaka to jednostka ale wydaje mi się że mg. a poza tym silnik nie rowno chodzi. W sobote mam zamiar dobrać się do pompowtryskiwaczy i zmienic uszczelniacze.

    • Hobbysta mówi:

     czujnik połżenia wału… rozbroiłem juz pare vw z tym problemem

 11. dario mówi:

  wstaw logi statyczne i dynamiczne grup 13, 18 i 23.

 12. leszek mówi:

  super strona naprawde cos pięknego…Wojtku u mnie wszystko pięknie ladnie jak jest na plusie a jak na minusie to po nocy puszcza duzego dyma przy odpaleniu i od drugiej minuty jak egr zamknie to dymi białym dymem ,,,czuc niedopalona rope…czujnik g62 o ile dobrze pamiętam był uszkodzony ten od coolantu 4piny wymieniłem ,,,swiece 4beru nowe,,,kruciec na filtrze paliwa i filtr zmieniony,,,oringi i podkładki na wtryskach rowniez,,,przezroczyste weze tez załozyłem paliwa oraz zaworek zwrotny za filtrem…bąbli nie widać …synchro wtrysku 0,6….swiece iskrzyły kontrolka tez sie zapala nie wiem jak sprawdzic czy w czapkach jest prąd…apropo wtrysków pokazują dobrze na 13,,18,,,,a na 23 bipy jeden pod 50 podchodzi ….jakies podpowiedzi z twojej strony bym prosił,,,dzięki z góry

  • Wojtek mówi:

   Hej, ciężko coś stwierdzić. Może to faktycznie wina braku prądu w czapkach instalacji świec, może nie ma go tam wcale. Po zamknięciu zaworu EGR silnik nie ciągnie spalin i w cylindrze\robi się zimniej, stąd może jasny dym wskazujący na słabe spalanie ropy. Prąd sprawdzisz łatwo – do czapki wsadź jakaś sprawną świecę, jej metalową częścią, np gwintem, dotknij do masy, druga osoba włącza zapłon -świeca powinna zacząć się żarzyć. Możesz sprawdzić też przekaźnik od świec. Sprawdź też czy czujnik temperatury pokazuje dobrą wartość – np po dłuższym postoju temperatura przez niego wskazywana powinna być zbliżona do temperatury otoczenia. Napisz, jak uda Ci się rozwiązać problem.

 13. leszek mówi:

  sory nie napisałem jakie auto,,,golf 4 1,9 tdi 130 asz 235 tys najechane

 14. leszek mówi:

  czujnik temperatury dobrze pokazuje ,,,zblizona zawsze była do temp.otoczenia…
  czyli moge zrobic tak np wykrece ze swojego silnika swiece wypne czujnik temperatury zeby grzały bo u mnie obecnie na plusie ,,,i zobaczymy tak ???,,,,a przekaznik jak sprawdzić…mam kolege co mi pozycza kabel–czy vcds czy moge sprawdzic ten przekaznik jak tak to ktora grupa bym prosił o podpowiedz,,,dziękuje wielkie…pozdrawiam

  • Wojtek mówi:

   Możesz sprawdzić świecę tak jak piszesz. Przekaźnika VAGiem raczej nie sprawdzisz. Poszukaj na necie jakie ma oznaczenie, wyjmij go, rozbierz o ile się da i zobacz jak wyglądają styki. Świece grzeją jeszcze po odpaleniu auta, dopóki obroty silnika nie przekroczą wartości bodajże 2500, lub temp. płynu nie osiągnie 30 st.(wartości dla TDI na pompie, w PD może być inaczej), może słabo grzeją i dlatego kopci na biało po odpaleniu.

  • piotr mówi:

   nie musisz wykrecac swiec z silnika jak kolega doradza wystarczy zdjąć czapke ze swiecy weź kabel dotknij do swiecy a drugim koncem do plusa akumulatora ja zaiskrzy to swieca jest ok jak nie to do wymiany

 15. Tomek mówi:

  Witam serdecznie mam problem z moim A4 B5 1.9 TDI AJM. Chodzi oto że podczas dodawania gazu w czasie jazdy przechodzi w tryb awaryjny i zaczyna szarpać, przerywać tak jakby przestawał palić na jeden cylinder jak dodam gazu do oporu to wszystko jest ok nie wchodzi w tryb awaryjny. Sprawdziłem już instalację silnika wymieniłem filtr paliwa, podciśnienia ok, w zbiorniku pompka ok, połączenie instalacji silnika z puszką bezpieczników wyczyszczone było trochę brudu, pompowtryskiwacze też były sprawdzane i są ok. po podłączeniu vaga wyświetla błąd pompowtrysków 3-go, 2-go i 4-go. Jest jeszcze coś co można sprawdzić bo już nie mam pomysłów. Do naprawy mam turbo przeładowuje. POZDRAWIAM Tomek

  • Wojtek mówi:

   Tryb awaryjny od przeładowania to jedno, błąd na pompowtryskach to drugie. Podaj kody błędów pompowtrysków. W jaki sposób pompki były sprawdzane? Chyba nie jest z nimi ok, bo są błędy, jak wyglądają logi 013, 018 i 023?

  • MAREK mówi:

   czujnik położenia wału wymień , ja walczyułem z tym miesiąc

 16. Tomek mówi:

  Oto moje błędy: 17675; 17678; 17669. przekroczony zakres regulacji wtryskiwacza 3,1 i 4. Sprawdzane były przez gościa który zajmuje się tylko wtryskami i pompami wtryskowymi auto stało u niego 3 dni co on z nim robił tego nie wiem powiedział mi że sprawdził wtryski i przewody przy nich i jest wszystko ok. jeżeli chodzi o logi to nie robiłem ale z tego co pamiętam jak bawiłem się vagiem to w grupie 023 pokazywało mi na jakimś wtrysku 69 jednostek ale po wyskoczeniu któregoś z w/w błędów było 127 jednostek.

 17. leszek mówi:

  Wojtku zrobilem tak jak napisalem i swieca zimna mimo ze byla w czapce i dotykalem silnika po tym jak odpiolem silnik a kolega przekrecil zaplon…slychac jak przekaznik robi „cyk” ale swiece zimne zastanawiam sie co teraz robic z tym…podpowiedz cos…dziekuje z gory…wogle z ktorej polski jestes ja z lublina pozdrawiam

 18. leszek mówi:

  Nie silnik tylko wtyczke z g62…wybaczcie przejezyczenie

  • Wojtek mówi:

   Rozumiem, że świeca podłączona na krótko działa. Sprawdź bezpiecznik od świec, prawdopodobnie będzie w obudowie przy klemie akumulatora 50 lub 80A, jak cały, to przekaźnik, bodajże nr 103, jak też sprawny to przerwa w wiązce. No ja jestem z Pomorza i to zachodniego ;).

 19. damian mówi:

  Witam nie dawno kupilem audi a4 b7 2.0 tdi model silnika BPW
  na wolnych obrotach nie kiedy kopci na jasno niebieski kolor po dodani lekko gazu znika. przy tym silnik drga dziwnie jak by palil na 3 cylindry i jest dziwny metaliczny dzwiek z pod samochodu.

  • Wojtek mówi:

   Niestety nie jestem w stanie pomóc. To może być coś z pompowtryskiem czy zaworem EGR, ale bez logów i to najlepiej zrobionych w czasie występowania objawów ciężko cokolwiek wyrokować.

   • damian mówi:

    diagnoza postawiona 4 pompowtrysk padl, dlatego wymiana, pytanie kupic nowy czy regenerowany. siemens czy bosch. teraz mam wstawiony zastepczy az nie sciagne z polski.

 20. Andrzej mówi:

  Wróżką nikt nie jest i z Twojego opisu trudno coś stwierdzić. Zrób logi, na pewno z nich będzie można coś wywnioskować w temacie dymienia i pracy na 3 cyl.. Co do stukania z dołu silnika to może być problem (
  http://www.a4-klub.pl/smf/b7_blb_swap_uszkodzonego_silnika_blb_na_bkd-t73643.0.html) albo błahostka. Mi stukała naprężona i niedokręcona ramka z lewej strony silnika – stukot był taki, że strach było odpalać samochód. Ile to było teorii – co mechanik to inna diagnoza. Nie znam konstrukcji BPW ale jeśli to klon BLB to radzę jak najprędzej znaleźć człowieka, który ten temat ogarnie – jeśli jest możliwość na PW, to napiszę, gdzie ja wysyłam takie przypadki.

 21. Darek mówi:

  Witam panie Wojtku.Prosze o poswiecenie 2 minutek na taki przypadek.Passat 1.9 130 km.Przy jechaniu ze stala predkoscia (nie zawsze ale coraz czesciej i przy coraz mniejszych predkosciach) nastepuja delikatne drgania i wyskakuja kontrolki od abs i esp.Jezeli podczas jazdy odlaczymy zaplon i wlaczymy ponownie kontrolki znikaja ale pojawiaja sie ponownie po pewnym czasie.Bledy na vagu –
  17672-zawor pompowtrysk cyl2 przekroczony czas zalaczania ,
  17669cyl1 przekr czas zalaczania,
  18265-load signal error mesage from ecu(sadze ze blad skrzyni)
  logi na rozgrzanym to gr:
  13 -2,09 -0,78 0,8 2,14
  18 0 0 0 0
  23 40 40 -7 5
  Bylismy u elektromechanika -15min podpiol serisowke skasowal50 zl stwierdzil wymiana 2 pompowtryskow.Zaproponowal regeneracje 400 zl jeden plus wymiana 150.Jezeli trzeba bedzie to niestety trzeba bedzie wziasc pozyczke i naprawic ale czy to naprawde konieczne?regenerowac czy kupic uzywke?Pozdrawiam i czekam na odpowiedz

  • Wojtek mówi:

   Cześć. Jeśli chodzi o 2 pierwsze błędy, to prawdopodobnie słabe styki na wtyczkach wiązka-pompowtrysk. Wystarczy przeczyścić i dogiąć blaszki. Można to zrobić pod blokiem na parkingu – trzeba ściągnąć pokrywę zaworów. Być może poprawi to BIPy i błędy przestaną się pojawiać.
   Drugi temat to dosyć kiepskie korekcje – grupa 013, szczególnie 4 pompowtrysk, trzeci też ma już sporo. Chyba najlepsza opcja to regeneracja w zaufanym warsztacie lub kupno używanych ale z gwarancją, choćby rozruchową. Jeśli pompowtryski będą wyciągane, to zainwestuj też w nowe zestawy uszczelek.

 22. matt mówi:

  Witam! Szukam porady w sprawie silnika 1,9 tdi PD mianowicie na ciepłym rozgrzanym silniku mam utrudniony rozruch jak delikatnie przestygnie pali jak zegarek.Błedów w silniku nie ma, świece nowe filtr paliwa nowy,PD były sprawdzane i na pierwszym cylindrze znacznie odbiega od normy( jest na minusie w bloku 013 -1,20 i 018 na -63,0) ale mieści sie w tolerancii.Nie wiem czy to jest wina PD na 1 cylindrze czy usterka jest ukryta gdzie indziej. Proszę o jakiekolwiek wskazówki i porady.

  • Wojtek mówi:

   Gdyby to była wina pompowtryskiwacza, to silnik odpalałby, ale pracował na 3 cylindry. Nie podałeś modelu samochodu ani kodu silnika, co byłoby pomocne. TDI PD rozgrzany do temperatury powyżej 70st nie odpali jeśli rozrusznik nie zapewni obrotów silnika 200 lub 250rpm (do sprawdzenia VAG-COM’em)- czyli do sprawdzenia akumulator, połączenia masy, rozrusznik i jego styki. Jeśli to nowszy TDI PD o mocy 105km, to tam powszechnym problemem była za mała dawka startowa paliwa a profesjonalna naprawa to modyfikacja mapy w sterowniku lub jej zmiana na nowszą wersję (pomijam metodę rezystora i przekaźnika). Taka usterka i jej naprawa jest pokazana tu: http://www.youtube.com/watch?v=W9wpCCRD0S8

  • ppp mówi:

   za niska dawka paliwa na ciepłym..

 23. maciejko mówi:

  Witam, mam problem przy 1000-1100obr/min silnik ma nieprzyjemne drgania. (1.9tdi pd 130km). Dodam, że silnik to składak.( Ma na pewno nowy wałek rozrządu, popychacze i przepływomierz Boscha) Podobno miał założone nowe pierścienie.
  W bloku 13 cyl1:-1.08 cyl2:-0.96 cyl3:+0.52, cyl4:+1.51.
  Czy wina nieprzyjemnych drgań może leżeć w pompkach, czy może w źle wyważonym wale korbowym a może tylko w uszczelkach pod pompkami. Proszę o jakąś poradę bo nikt nie jest mi w stanie pomóc.
  p.s. Bardzo fajna strona

  • Wojtek mówi:

   Ciężko zdiagnozować samochód na odległość. Korekcje są dosyć duże. Warto zacząć od najtańszej metody, czyli środek do przeczyszczenia np. Liqui Moly Diesel Spulung – najlepiej podłączyć butelkę bezpośrednio przed filtrem paliwa. Jeśli nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi.

   • maciejko mówi:

    Dzięki, Środkiem LM Diesel spulung czyściłem dwa razy. Pamiętam, że po pierwszym razie efekt był widoczny. Nawet na YouTube pod hasłem „czyszczenie pompo wtryskiwaczy” umieściłem filmik jak to zrobić.
    Czy jak korekcje są tak duże, to pada jeden , dwa czy wszystkie. bo dwa są na plus, a dwa na minus.

    • Wojtek mówi:

     Ten 4 pompowtrysk ma sporą korekcję na plus. Możesz jeszcze zamienić je miejscami – np 3 z 4 i zmierzyć korekcję. To ci podpowie czy winny jest pompowtrysk czy wina leży gdzieś indziej.

     • maciejko mówi:

      Dzięki. Wczoraj rozmawiałem z jednym mechanikiem i powiedział, że może wiązka od pompo wtryskiwacza nie kontaktować(?) Można to samemu sprawdzić?
      Pozdrawiam.

 24. matt mówi:

  Wojtku dziękuje za poświęcenie czasu i poradę.Potwierdziłeś teze wgrania nowej mapy,poszperałem trochę na necie i wszyscy potwierdzają tę teze przy takiej usterce myslałem że problem może lezy gdzie indziej.Mój pacjent to Seat Altea 1,9 TDI PD kod siln,BJB.Jedna pocieszająca rzecz to że pompowtryski wykluczamy.teraz muszę tylko znaleśc dojscie do wgrania nowej mapy paliwa.Orientujesz się może czy Autel MaxiDasDS708 podoła temu wyzwaniu,miałeś z takim urzadzeniem kontak? pozdrawiam

  • Wojtek mówi:

   Nie orientuję się w sprzęcie do wgrywania map, także w tym temacie nie pomogę.

  • Durki mówi:

   Kolego do tego auta tak samo jak np do passatow b5 fl 130 km mape silnika mozna wgrac zwyklym kablem dostepnym na allegro, cena ok 100 zl. Nie jest to kabel kkl ani tacho tylko inny. Pozdrawiam.

 25. marekskwarek mówi:

  Sie robi mi tak: … Skoda fabia 1,9 TDI 101 ATD 2004r.
  1. Rano na zimnym silniku zapala bez kłopotu bardzo szybko, ale po 4-5min pracy nie pali 1 cylinder – chyba- bo klekocze i trzęsie, (na VAG-u błąd zapłonu).
  -Po kolejnych 3- 5 min gdy wskazówka temperatury trochę drgnie, wyłączam zapłon zapalam ponownie i działa bez zarzutu.
  2. Auto stoi pod pracą 9-10h i dzieje się to samo.
  3. Pojawił się nowy objaw – auto stoi w pełnym słońcu, jest mocno nagrzane, i 1 cylinder nie pali od razu – przy pierwszym uruchomieniu, wcześniej dopiero po 4min tak samo jak po nocy. Każdy mechanik mówi co innego? jedni karzą pompowtryski wymieniać a inny żeby dać na tacę i chodzić pieszo????
  Na forum wyczytałem , podobno ktoś wydał kasę na regenerację ze 3 tyś i nic nie pomogło a czujnik temperatury paliwa może dawać błędne wskazania i u niego wymiana usunęła problem.
  Auto ma 204 000 i jeszcze ze 100 powinno przejechać?
  Czy spotkaliście się z takimi objawami, czy ktoś jeszcze miał podobny problem. Jestem z Wrocławia, do pracy dojeżdżam 40km i jak mnie ˝fachowcy˝ dorwą to pozostanie mi tylko ta opcja z księdzem…….. Może podpowiecie jakiś warsztat….
  Z góry dziękuje bo mam już lekkiego gula! auto=praca=życie.

  • Wojtek mówi:

   Nie podałeś kodu błędu, ale warto sprawdzić na początek styki we wtyczkach, szczególnie na felernym pompowtryskiwaczu – może nie łączy i stąd te problemy.

   • rafal1111 mówi:

    Golf mk4 1.9 101km ATD
    W zimie po nocnym postoju ciężko palił, musiałem kręcić około 5s żeby załapał, po czym auto telepało/nierówno chodziło obroty skakały (1100 i spały powoli) i dymiło przez 15s po czym wszystko ustawało i po kolejnym rozruchu wszystko było już ok. Teraz gdy jest cieplej auto zapala mi lepiej gdy złapie, łapie odpowiednie obroty, praktycznie od razu chodzi równo może max z 2s i trochę przy kopci ale w porównaniu co było w zimie to jest nic. W zimie gdy auto mi załapało było słychać dźwięk ( jakby jakiś przekaźnik ) i dymienie przestawało. W ziemie zauważyłem że gdy auto nie chciało mi złapać i kręciłem żeby złapało świeciło mi kontrolka ABS i ESP i gdy jechałem czułem brak mocy, zgasiłem auto zapaliłem i moc wróciła, miałem tak parę razy teraz mam moc w aucie po każdym uruchomieniu. Czyżby słabe napięcie. ( Tylnia lampa świateł pozycyjnych słabiej mi świeci cały niż druga a żarówka jest dobra – nie wiem czy to się przyda ale piszę co zauważyłem)

    – Akumulator – nowy
    – Świece żarowe + lista sprawdzona – dobre
    – Zawór zwrotny założony
    – Pompo wtryskiwacze – dobre ( Chodź mechanik mówił że jeden by wymienił ale że jest ok )
    Pokazywał mi działanie ich na kompie i wahały się one w granicach 0,00 i jeden miał około 1.00, ale czy to jest kąt czy nie to nie mam pojęcia, ale myślę że się zna na rzeczy i dobrze mówił, bo ja się na tym za bardzo nie znam.
    – Głowica po remoncie
    – EGR – zaślepiony czy nie bez różnicy
    – Klapa gasząca – dobrze działa
    – VACum pompa podmieniona

    I nie mam pojęcia co może być przyczyną. Przypomnę że teraz gdy jest ciepło świece żarowe tzn kontrolka gaśnie po sekundzie odpalam chwilę nie równo pracuje 1s/2s w tym czasie przydymi około 3s i wszystko chodzi dobrze. Już nie mam pojęcia co to może być.

    • Wojtek mówi:

     Masz prawdopodobnie nieszczelne oringi na pompowtryskiwaczach. Wskazują na to problemy z odpaleniem po dłuższym postoju – przez uszczelki ucieka paliwo z kanałów w głowicy i dlatego auto długo odpala, a za drugim razem już jest ok. Po remoncie głowicy pompki były wsadzone z nowymi gumkami?

   • marekskwarek mówi:

    Witaj Wojtku dostałem informacje o błędzie. Wczoraj zabrałem auto z ASKO we Wrocławiu po 3 dniach olewania problemu.
    Na wydruku jest napisane:
    Rozpoznano usterkę/
    16685 P0301 035
    Cylinder 1
    rozpoznane nieregularne cykle spalania
    usterka sporadyczna

    18074 P1666 035
    18074 zawory pompowtryskiwaczy/dyszy cyl1 N240
    usterka elektryczna w obwodzie
    usterka sporadyczna

    ABS/EDS/ASR-Bosch 5,7
    6Q0907379H
    ABS/ASR 5,7 FRONT V30
    Kodowanie 188

    Czy podpowiedział byś jak rozmawiać z następnym warsztatem tak aby mnie nie zlali ciepłym moczem tak jak ASCO ELCAR we Wrocławiu
    Lub gdzie w internecie szukać jakichś wskazówek.

    • Wojtek mówi:

     Najprawdopodobniej nie łączą konektorki we wtyku pierwszego pompowtrysku i trzeba je podoginać – najlepiej we wszystkich czterech, żeby nie było trzeba za miesiąc znowu pokrywy ściągać.

     • marekskwarek mówi:

      Dziękuje Wojtku…! Pokrywy pod blokiem zdejmować to trochę się boje (może nie potrzebnie) ale jak pojadę do warsztatu to będę mógł coś zasugerować.
      Mam jeszcze jedno pytanie
      Czy jeżeli pompowtryskiwacz jest jest – jak mi powiedziano ˝cały w środku zatarty ˝ i nadaje się tylko do wymiany – to czy możliwe jest żeby raz działał a raz nie ??? Dla mnie, jak jest zatarty to nie pali wcale ani na zimno ani na ciepło.
      Czy można kupić nowy PD za 1200zł podobno z Czech?
      I jeżeli zgodzę się na wymianę to czy jest jakiś sposób na sprawdzenie czy do wymiany faktycznie doszło.

 26. pablo mówi:

  Witam mam taki problem auto seat leon II 2005/6 TDi 140km silnik BKD
  Zaczelo sie to jakis czas temu a dokladnie 3 miechy temu jak podjechalem spr pompe olejowa autko na rozgrzanym silniku do 90C opornie zaczelo odpalac(znowu na zimnym pali od kopa nawet jak byly mrozy)…. , mialem mozliwosc odrazu podlaczyc go do Vag na 2 pompowtyskiwaczu troszeczek sie wahalo ale po paru sekundach wracalo do normy i miescilo sie w przedziale .(nie pamietam jaka wartosc ale nie wiele sie wahalo ).Mechanik mowil mi zeby odrazu wymienic wtryski a inny z kolei cos z kostka chce dzialac podejrzewam ze chodzi o odginanie konektorow moze tam tkwi problem…. masz moze wojtku jakis inny pomysl co do tego przypadku i modelu auta/silnika???pompowtryski troszke drogi zakup a chcialbym nie wyrzucic pieniazkow w bloto dziekuje za odp i pozdrawiam :)

 27. artystap mówi:

  Witam . Chciałbym opisać swój przypadek w galaxie AUY 115km.przebieg 350tys
  Kupiony z walniętą uszczelką pod głowicą .Po remoncie gdy temperatura otoczenia spada poniżej +5*ci tylko wtedy zaczyna coraz gorzej palić oraz kopci ropką aż osiądnie około 70 *c. sprawdziłem więc
  -świece grzeją po przekręceniu kluczyka oraz przez jakiś czas po odpaleniu
  -powietrza nie ma w układzie paliwowym, sprawdzone bardzo dokładnie
  -cisnienie cylindrów- było słabe więc wyremontowałem cały dół
  – głowica miała duże odgnioty( myślałem że nie uszczelnia) od pompek to poszła do renomowanego servisu naprawiającego gniazda
  -ciśnienie paliwa na tandemie ok
  -rozrząd ok
  -czujniki położenia wałka i wału podmieniane i bez zmia
  -pompa w zbiorniku podaje
  czy cos po za pompkami przeoczyłem
  Po naprawie zero błędów na vagu. grupa 13 w granicach tolerancji
  jedyne co to jeszcze lekkie wyczuwalne szarpanie silnika nie sprawiające żadnego dyskomfortu w jeździe prawdopodobnie za sprawą jednego wtrysku(AX) a pozostałych (AK)
  jak sprawdzić nieszczelność końcówek wtryskiwaczy? Co jeszcze sprawdzać?

  • Wojtek mówi:

   A sprawdzałeś kąt synchronizacji? Jeśli komora spalania ma odpowiednią temperaturę, zapewnione jest odpowiednie ciśnienie, a samochód kopci i nie dopala oleju napędowego, to być może wtrysk jest nie w tym czasie co trzeba.

  • adamek615 mówi:

   kolego sprawdź czy masz dobrze dobrane świece żarowe miałem dokładnie taki sam przypadek świece były za krótkie.

 28. artystap mówi:

  kopci tylko przez chwile a później jest ok.
  kąt synchro. -0,55* (-6 do +6 wymagany)
  temp płynu 6*c
  obroty 924

 29. dawid mówi:

  Witam, mam problem z którym nie mogę się uporać mianowicie to znaczy szarpanie podczas przyspieszania i to ze auto ciągnie gdzieś do 3,5 tys i dalej nie. Zostały zmienione pompowtryski wszystkie parametry silnika są w porządku, robione logi dynamiczne, żadnych błędów nie ma, chociaż pokazywał się błąd coś odnośnie klapy gaszącej ale puźniej już się nie pokazywał. Wszystko zowiazane z tym szarpanie zaczęło się od tego ze za świeciła się rezerwa i zaczeło autem szarpać po czym zatankowałem auto na stacji i problem został, wymieniłem filtr paliwa na nowy ( paliwo w starym wyglądało jakby był jakiś muł ) pompę w zbiorniku tez wyczyściłem i dalej nic. Czy moze tandem pompa siadła i moze ta w zbiorniku ?
  PROSZĘ O POMOC

 30. dawid mówi:

  samochód vw golf IV TDI 101 AXR

 31. arriki mówi:

  Witam , własnie jestem po pierwszych pomiarach statycznych czy mógłbys ocenić logi ??? dziekuje i pozdrawiam.
  P.S. Bardzo fajna stronka :)

  http://vaglog.rtnet.pl/arriki_125184.html

  • Wojtek mówi:

   Wszystko w normie, brak znaczących odchyłek na poszczególnych pompowtryskach, BIPy na minusie, ale pewnie pomiar na biegu jałowym.

 32. leszek mówi:

  czesc Wojtku kupe czasu nie zaglądałem bo nie było kiedy podłubac przy aucie ,,ciepło ,praca itd…miałem sie odezwać jak posprawdzam,,,czyli tak przekaznik 103 wymieniony bezpieczniki posprawdzane a na swiecach jak nie było prądu tak nie ma…nie wiem co jeszcze moge sprawdzić,,kabloteka tez sie wydaje spoko…na krotko iskra na swiecach jest….BIPY miałem duze —zrobiłem ten myk z podoginaniem konektorków czyli podoginałem i pospadały mi troche to jest dobra wiadomosc…samochód pali ładnie,,,a przed odpaleniem na 18 kanale mam w czterech grupach wartosci 6 wszedzie czy to normalne????…pozdrawiam wszystkich

  • sergio mówi:

   Witam proszę o opinię. Moje auto to Audi A3 1.9 TDI ASZ 130 KM. SIlnik 4 lata temu w DE zawirusowany na 170 KM. Od około pół roku przy gwałtownym przyspieszaniu (najmocniej 5 i 6 bieg czuć i słychać wibrację jakby auto jechało po tarce. Po odpuszczeniu gazu cichutko lub przy dodawaniu małego gazu czuć leciutko. Mechanicznie wymienione wszystko chyb… Sprzęgło kompletne z dwumasem, sprawdzone przeguby, wymienione wszystkie poduszki pod silnikiem, wymienione łożyska w kole. Po tym wszystkim jeden mechanik powiedział że być może jest to od wtrysków. Dodam że auto ma moc nic nie zamula, pali od kopa, Jedynie co to zauważyłem ostatnio że po odpaleniu zimnego silnika parę razy przez chwilkę zatrzęsie na jałowym biegu silnikiem. dokonałem pomiarów według opisu. Jedno zdjęcie jest na wolnych obrotach a drugie przy 3000 rpm
   dodam jeszcze że podczas gdy czuć wibrację są to obroty na 6 biegu około 1700 rpm w góre powyżej 2200 rpm coraz słabsze wibracje. W momencie gdy czuć wibrację jak delikatnie położę nogę na sprzęgle i delikatnie wcisnę też czuć jak bije w pedał.

   http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e3656c2238031ec2.html
   http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e8ee86058636411b.html

   • Wojtek mówi:

    Dziwne są te 4 w 18 bloku na pierwszym zdjęciu. Pomiary były robione na jałowym biegu? Być może winne są konektorki i trzeba podoginać, właśnie wtedy lub delikatnie szarpać w tym zakresie obrotów.

    • sergio mówi:

     Te 4 na pierwszym zdjęciu są ze względu na to iż pomiar był robiony przy 3000 rpm i widocznie mi trochę noga z gazu zeszła.
     Na biegu jałowym są same zera.

  • Wojtek mówi:

   Tak, przed odpaleniem w kanale 18 wartości 6 – to jest OK. Sprawdzałeś bezpiecznik od świec, który znajduje się w komorze silnika?

 33. Daniel mówi:

  Hej Wojtek.
  Problem mam z Leonem,ARL. brak mocy przeładowania turbiny, zamontowana nowa przepływka, nowy zawór n18 i n75, nowy wałek rozrządu. 4 pompowtrysk nawalał wieć wymieniłem na nowy. 1
  Tu wysyłam Ci link z Logami jakie robiłem http://leonclub.pl/forum/viewtopic.php?f=37&t=37471
  http://vaglog.rtnet.pl/d.tomera_125262.html to jeszcze jest grupa 23 o której zapomniałem na forum. tam właśnie bipy na 4 pompce są wysokie ponad 75

  • Wojtek mówi:

   Nie mam konta na tym forum i nie widzę posta. Te korekcje na jakich obrotach silnika były robione? Ten nowy pompowtrysk to nowy czy inny używany? Oznaczenie ma takie same? Został prawidłowo wyregulowany?

 34. zenvonzen mówi:

  Witam .

  Panie Wojtku . trafiło mi sie w rece autko audi A4 2.0 TDI silnik BRE . Auto nie odpala . W tym momencie czekam na VCDS-a lecz innym urzadzonkiem zczytałem korekty i Bipy. Autko na jakimś warsztacie stało pół roku i tam właśnie wymienili wtryski nie regulując ich. Podobno auto trafiło do warsztatu z małym problemem i na chodzie a mechanik stwierdził uszkodzone pompowtryski i je wymienił i auto nie chce zapalić.
  Wyregulowałem pompki na -180 stopni

  korekty 1cyl 0.28
  2 cyl 0.10
  3 cyl -1.00
  4 cyl – 2.80

  bipy -127
  -65
  – 36
  – 76

  Bipy strasznie skaczą , zmieniaja sie.

  a i po mojej regulacji auto udało się odpalić ale tylko za pomocą plaka .
  Wydajność pompki wstenej sprawdzona i ok , tandem podstawiony od działającego auta i dalej to samo . Uszczelki na pompowtryskach nowe , z powrotu z tandemu idzie bardzo spienione paLIWo ale bez żadnego dymka .
  Prosiłbym o podpowiedź
  Podobno pompowtryski były regenerowane u jakiegoś dobrego fachowca.
  Był tez przedmuch pod pierwszym wtryskiem bo mechanik krzywo wkręcił wtrysk i był lekko przekrzywiony i troszke szło brudne paliwo z powrotu razem z dymkiem ale to było wcześniej . te usterki polikwidowałem . Załączałem wiele razy procedure odpowietrzania układu i tez nic.
  wiązka tez sprawdzona i podoginane konektorki

  • Wojtek mówi:

   Czy to są pompowtryski na pewno do tego silnika? Skoro przed wymianą pompek auto było na chodzie, a teraz nie to pewnie coś nie tak z regeneracją. Silnik pewnie z takimi korekcjami nierówno pracuje. BIPy mierzone przy 3000rpm?

 35. zenvonzen mówi:

  Witam . niestety dziś nie wrzucę logów ale vcds-a mam i tak:

  013 -2.7
  -3.0
  2.7
  2.8

  pochodzi chwile i wartośc troszke się poprawiają

  w 018 na drugim czasem pojawiają sie różne wartości i tu pytanko czy podczas odpalania silnika musi byc cały czas wartość 128 do momentu odpalenia silnika?

  w 023 przy 3000 rpm owartości bardzo się zmieniają na wszystkich pompowtryskach czyli -70 przy zwiekszaniu obrotów -128 nagle -30 nastepnie +30 i tak dalej . szczerze to już troszke tych autek ponaprawiałem ale ten przypadek to masakra.

  Tak Bipy mierzone przy 3000.

  Auto cały czas muszę trzymać na wyższych obrotach ponieważ na biegu jałowym po kilku sekundach gasnie

 36. zenvonzen mówi:

  Właśnie sprawdziłem numery pompowtrysków i okazuje się że na czwartym garczku siedzi numer ……..073 B a pozostałe 3 mają …….073 G

  Nie dodałem jeszcze dość istotnej rzeczy Jestem w Anglii a tu wszystko mozna podważyć hehehaha

  • Wojtek mówi:

   Dla świętego spokoju jeszcze kompresję można zmierzyć, ale wszystko wskazuje na pompki. Z tym podważaniem w Anglii nie załapałem.

 37. zenvonzen mówi:

  Kompresja 29 bar każdy , . Jutro możliwe że przyjadą nowe wtryski podstawię i zobaczę .

  Chodzi o to że jest tu troszke warsztatów specjalistycznych ale co do ich umiejetności mozna mieć wiele zastrzezeń (chodzi mi o fachowca który regenerował wtryski).

  Panie Wojtku jeszcze małe pytanko : czy na swozniu pompowtryskiwacza musi być taki mały oring?? bo tutaj nie ma a wydaje mi się że powinien być

 38. zenvonzen mówi:

  Powiem szczerze ze o tych dwuch dużych to wiem lecz ten mały to chyba na tym paliczku kulkowym miedzy dzwigienka popychają a a pompowtryskiem powinien się znajdować ale co do tego średniego to powiem szczerze ze go raczej nie widziałem. Hmm .
  Druga sprawa to taka ze znalazłem opis do mojej sytuacji w 018 mam wartości 128 podczas próby uruchomienia silnika… Opis brzmi 128- Rozpoznanie Bip (rozpoczęcie momentu wtrysku) było niemożliwe .
  I o co kaman?

 39. matt mówi:

  Witaj Wojtku!! Mój pacient to Skoda Octavia 2008 1,9TDI BXE.Problem : na wolnych obrotach trzęsie silikiem i ma takie zachowanie jakby jeden cylinder nie pracował,dodajesz gazu zwiekszarz obroty nic nie czuć by coś dolegało tylko na wolnych i jak cieplejszy to mocniej.Sprawdziłem dane wporzadku opróch wtryskiwacza na 4 cylindrze 013 cały czas jest 2,99 jakby był zablokowany na 018 jest jak trzeba 0 i po dodaniu oraz przytrzymaniu pedału gazu wskakuje na 128 i 4 i spada do zera, 024 ma od -6 i skacze tak do -18 i wraca i tak … Elektrycznie łącza i kaple przejrzałem sprawdziłem nie wydaje mi się że coś jest nie hallo w elektryce.Wsadziłem drugi wtryskiwacz z demobilu uszczelki nowe regulacja jak najbardziej zrobiona i mam identycznie tak samo.NIc się nie zmieniło Błąd cały czas :722 cylinder 4 PD ten sam kasuje i wraca.Może być tak że pompka jest inna w sensie nie sprawdziłem numerów,ale tak samo wszystko się zachowuje 013 tak samo winduje na 2,99, na 4 cylindrze jak na starym.Czary jakieś?Głowica? Zawory? Silnik?

 40. zatorek mówi:

  Panie Wojtku czy pompowtryski aj zamienione na ag będą pracować na tym samym sterowniku audi a3 atd

  • Wojtek mówi:

   Nie wiem. W ATD były stosowane 038 130 073 AJ lub 038 130 079 CX. 038 130 073 AG są zamienne z 038 130 079 GX i były montowane w AXR.

   • maciejko mówi:

    Witam, Czy może mi pan powiedzieć jakie oznaczenia pompowtrysków były w Skodzie SuperbI 2004r 1,9tdi avf awx 130km. ( wydaje mi się, że oznaczenie było BA) Miałem wymieniany silnik, a pompowtryski miały pozostać moje. Tylko, że po wymianie silnik trochę nierówno pracuje. Mechanik trochę coś kręcił, że jeden pompowtrysk jest do wymiany, że niby leje. Wcześniej wszystko chodziło ok. Dzięki z góry za odpowiedź

    • Wojtek mówi:

     Do numeru nadwozia 3U*39039898 stosowane były pompowtryski 038 130 073 AR. Później montowano 038 130 073 BA. Zamiennik z programu wymiany w ASO to 038 130 079 FX.

 41. zenvonzen mówi:

  Pompowtryski poszły do sprawdzenia i jesli wyjdą ok to głowica do zdjęcia.

  Tylko zastanawia mnie jedna opcja , mianowicie przeważnie gdy głowica była pęknięta do kanału paliwowego powrotem z tandemu szło paliwo z niebieskawym dymkiem a w tym przypadku idzie powrotem bardzo zburzone paliwo z takim przezroczystym dymkiem. … hmmmm…

 42. matt mówi:

  Dzięki Wojtku za odpowiedz na 100% nie jestem pewnien tej pompki,mysle że nie ale zastanawia mnie fakt że nawet jakby była inna pomka to tak mniemam że były by inne wartości a w tym przypadku jest tak jak było przed zmianą pompki.Jak by się zachowywała pompka od innego modelu?

  • Wojtek mówi:

   To trzeba zmierzyć kompresję silnika. Wstawienie pompowtrysku niezamiennego z oryginalnym to duże BIPy i często spore korekcje, zależnie od różnicy w wydajności między oryginałem a zamontowanym.

 43. zatorek mówi:

  Panie Wojtku a zmiana programu coś pomoze jak mam inne pompki

  • Wojtek mówi:

   Tak, zmiana mapy SOI i Duration pod odpowiednie pompowtryski załatwi sprawę. Temat do zrobienia w firmie zajmującej się chip-tuningiem.

 44. masa mówi:

  Witam Panie wojtku. pacjent golf 4 1.9 tdi 101km 2003rok. teraz w te mrozy sie zaczelo.po prostu zaczal slabo palic tzn raz odpalil dobrze, a raz trzeba bylo krecic z 4-5sekund. teraz jak jest cieplo to tez raz odpali dobrze, a raz po 5s aku nowe, swiece nowe. przebieg od nowosci 146tys jestem wlascicielem od poczatku.stosowany diesel spulong liquy moly. co go boli?.

  • Wojtek mówi:

   Są jakieś błędy w sterowniku? Jak wygląda grupa 018 zaraz po odpaleniu? Można na noc zacisnąć wąż powrotu paliwa. Jeśli rano odpali bez problemu to winny będzie zaworek powrotny w pompie tandemowej.

 45. masa mówi:

  Wlasnie panie wojtku musze zajac sie tymi danymi, bo narazie z braku czasu wszystko utknelo w martwym punkcie. jesli chodzi o jakiekolwiek bledy to vag nic nie pokazuje. zaworek zwrotny mam zalozony nowy, w zasadzie dolozony bo nie znalazlem zadnego. na filtrze paliwa tez wymienilem na ori. zauwazylem jeszcze ze jak zatankuje pod korek, to pali od strzala. jak juz paliwa troche zejdzie to juz jak mu sie zachce. nie ma tutaj przesadnie zlego odpalania, ale uwazam ze powinien odpalac od strzala, a nie czasami po 3-4 sekundach krecenia. i jeszcze jedna sprawa. jakies 3 miesiace temu, ok -7stopni odpalalem po calej nocy stania i odpalil, ale musialem dlugo krecic.najdziwniejsze ze mial tak ciezko, ze zamknal sie bagaznik przy centralnym zamku.by go otworzyc zgasilem auto po ok 10 sekundach pracy i chcialem odpalic. chcialem i rozrusznik krecil bardzo dobrze ale auto nie odpalalo. i tak z 10 razy po 4-5sekund az wkoncu zalapal. byl to jednorazowy przypadek.sam juz nie wiem.

 46. masa mówi:

  Panie wojtku mam logi. i tak grupa 013 1cyl -0,42, 2cyl -0,02, 3cyl +0,59, 4cyl -0.24. grupa 018 wszedzie 0 a po zdjeciu nogi z gazu wszedzie 4.0. grupa 023 wszedzie wahania i wszedzie na plusie i tak 1cyl 21-26, 2cyl 30-36, 3cyl 28-33, 4cyl 23-29. kat wtrysku sprawdzony i jest na 0.0. czy w takiej sytuacji widzac ze w grupie 023 2 i 3 cyl troche poza norma sprobowac zwiekszyc poprzez mape dawke paliwa na rozruch? bo moze tutaj tkwi problem.

  • Wojtek mówi:

   Korekcje i BIPy są ok. Warto zlogować kanał 018 podczas uruchamiania (zapisywać dane do pliku). Problemy z za małą dawką są powodem kiepskiego odpalania ciepłego silnika. Można sprawdzić, jak odpala na odpiętym czujniku G62.

 47. adamuz mówi:

  Witam.Mam problem ze swoim passatem 1,9 tdi 130 km AWX. Kiepsko pali na zimnym,przez chwilę po odpaleniu telepie silnikiem po czym się uspokaja.Po odpięciu czujnika temp.jest dużo lepiej, ale nie idealnie.Od czasu do czasu wywyla błędy wtryskiwaczy(obecnie na drugim cylindrze). grupa 013 1cyl -1,23 2cyl +1,35 3cyl +0,7 4cyl +0,9 bipy 93,105,87,94(po przegazowaniu 1,2 i 4.wchodzą na 127) W samochodzie były sprawdzone pompki (u dwóch fachowców od regeneracji i niby dobre) wyregulowane,wymienione oringi,wyczyszczone i podgięte styki, ciśnienie pompy tandem ok.,synchronizacja -0,55-0. Czy przyczyną tak dużych bipów i korekcji(te pod obciążeniem wchodzą na ponad 2,5 mg/cykl) może być podżarty wałek rozrządu? i / lub gniazda pompowtrysków?

 48. zenvonzen mówi:

  Szczerze to mecze się z dziadem i dalej nie wiem co to za cholera. Pompowtryski wróciły od fachowca co je regenerowal i twierdzi ze są jak nówki. Dziś zdjąłem głowice i tak jak się spodziewałem… Czyli nic nie znalazłem niepokojącego… Myślę dalej
  .. Pozdrawiam.

  • Wojtek mówi:

   Podaj numer OEM sterownika silnika. Nie ma cudów – jak rozrząd jest ok, G40 ok i takie cuda z parametrami to albo pompki są skopane, albo sterownik silnika. Inna możliwość to PD lub sterownik nie od tego motoru.

 49. Witam Cię Wojtku Mam straszny problem z paskiem 1.9 tdi 130KM AWX popękały mi trzpienie w pompkach przebieg 330 000 tys.km i wymieniłem na takie same pompki według suwmiarki ustawiłem odległość a śruby po złożeniu o 180 stopni wyregulowałem i 3 godz męczenia i nie chce odpalić co może być przyczyną??? nic z tyłu nie kopci a paliwo do pompy z tyłu głowicy dochodzi błedów na vagu nie ma i nic stoje w miejscu brak już pomysłów możesz coś doradzić z góry dzieki!!!

  • Wojtek mówi:

   Sprawdź czy paliwo z powrotu pompy tandemowej leci. Jeśli układ nie był odpowietrzany pompką próżniową (a mało kto to robi:)) to niestety trzeba trochę pomęczyć rozrusznik i akumulator, żeby auto odpaliło. Przy słabym akumulatorze i zbyt niskich obrotach silnika samochód też nie odpali.

 50. Picardi mówi:

  Witaj Wojtku. Mam wielką prośbę czy mógł byś zerknąć fachowym okiem na moje logi – a powód trzęsienie silnikiem i dymienie po odpaleniu na zimnym silniku. Dodam że wtyczki sprawdzone, wałek rozrządu w super stanie. Myślę o zamianie pompowtrysków 1 i 2-go cylindra ale muszę poczekać na uszczelki i śruby. Proszę zerknij może będziesz miał jakieś inne pomysły.
  Logi na zimnym silniku :
  Grupy: 004,005,015 – http://vaglog.rtnet.pl/picardi_126862.html
  Grupy: 013,018,023 – http://vaglog.rtnet.pl/picardi_126863.html
  Logi na ciepłym silniku:
  Grupy: 000,001,003 – http://vaglog.rtnet.pl/picardi_126800.html
  Grupy: 004,005,015 – http://vaglog.rtnet.pl/picardi_126801.html
  Grupy: 013,018,023 – http://vaglog.rtnet.pl/picardi_126802.html

  Hmm i co wy na to ??
  Pozdrawiam

  • Picardi mówi:

   zapomniałem dodać passat 1,9 motor AVB

  • Wojtek mówi:

   Na zimnym przez 4 minuty jest problem z 2 pompowtryskiem – ale to wiesz. Za to później korekty są już małe – zamiana miejscami pompek to dobry pomysł – będziesz wiedzieć, gdzie na 100% leży problem.

   • Picardi mówi:

    Witam ponownie Wojtku.Nie odpisywałem bo nie było sensu przed wykonaniem czynności. Więc reasumując – wtryski zamienione miescami 1-2 z 3-4 czyli 1 jest teraz na miescu trzeciego itd, Wymieniony wałek rozrządu z silnika gdzie nie było takiego problemu, szklanki, pompa podwójna,listwa zasilająca pompowtryski a usterka pozostała na drugim cylindrze chociaż korekcje na 1 cyl. też nie są super. I tutaj moja prośba abyś zerknął jak możesz bo w dalszym ciągu jest nie tak jak ma być co prawda moment że niepracuje na drugim cylindrze trwa o wiele krócej bo ok 25 sek. Zastanawia mnie jeszcze jedno w okolicy 92 – 94 sek coś jak by się załączało lub wyłączało bo słychać to i widać na korekcji szybki spadek. Nie mam pojęcia co to jest (wszystkie odbiorniki el. włącznie z klimą powyłączane.

    Linki do logów na zimnym silniku :
    Grupy: 004,005,015 – http://vaglog.rtnet.pl/picardi_128170.html
    Grupy: 013,018,023 – http://vaglog.rtnet.pl/picardi_128171.html

    Proszę bardzo o jakieś podpowiedzi bo moje pomysły już się skończyły i sam nie wiem co z tym zrobić.
    Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź.

    • Wojtek mówi:

     Sprawdź świecę żarową na drugim cylindrze, a najlepiej zamień miejscami z inną. Prawdopodobnie jest spalona albo bardzo słabo grzeje. Do temp 30*C płynu chłodzącego grzeją świece – to co słyszysz to przekaźnik od świec.

     • Picardi mówi:

      Sorki że tak późno ale może komuś się przyda info.
      Powodem było nadpalony tłok na drugim cylindrze co potwierdziłem po zciągnięciu głowicy. Przy sprawdzeniu ciśnienia sprężania uszkodzony cylinder miał 21 bar a pozostałe ok 30 bar.

 51. tomek touran mówi:

  Witam mam tourana 2003 silnok AZV i problem tkwi w odpalaniu na zimnym silniku

 52. tomek touran mówi:

  W zime pali jak trzeba a juz powyzej 5 stopni lapie od razu potrzeoie sie chwile 500-700 obrotow pusci biala chmure smierdzaca paluwem i wchodzi na normalne obroty
  To zdarza sie tylko za ktoryms razem.raz jest dobrze a raz nie.prosze o jakies podpowiedzi

  • Wojtek mówi:

   Zrób logi statyczne podczas odpalania – 013, 018, 023. – wtedy będziemy widzieć co się dzieje. Sprawdź też kąt synchronizacji.

 53. Janek mówi:

  Witam jestem tu pierwszy raz mam vw polo 4 silnik 1.4 3 cylindry przebieg 40000 tyś
  zapaliła się kontrolka silnika sprawdziłem poziom oleju okazało się że przybyło oleju 150% silnik pracuje bardzo dobrze bez objawów szarpań itp. otpala od idealnie nic nie wskazuje na jakieś nie domagania. Proszę o rade z góry dziękuje.

  • Wojtek mówi:

   Prawdopodobnie paliwo dostaje się do oleju przez oringi na pompowtryskach – częsta przypadłość w 1.4 TDI. Trzeba szybko to naprawić, bo rozcieńczony olej w pierwszej kolejności uszkadza turbinę.

  • Arek mówi:

   Warto też sprawdzić pompę tandemową.
   W moim przypadku też przybywało oleju.
   Wszystkie serwisy upierały się, że uszczelniacze pompek, że ktoś coś źle zamontował itp.
   Ja natomiast upierałem się, że to może być jednak pompa i żeczywiście tak było.

 54. Janek mówi:

  Dziękuje za szybką odpowiedz właśnie zawiozłem autko do znajomego fachowca
  on powiedział że to winne są pompowtryski na słuch ocenił ze to one są przyczyną paliwa w oleju napisze jak będe coś wiedział więcej narazie czekam w kolejce ma duży nabór aut.

 55. Janek mówi:

  Witam ponownie zadzwonił do mnie fachowiec z miłą informacją że na szczęście to tylko uszczelniacze na pompowtryskach pomiar na komputarze wypadł pomyślnie
  odpadnie duży wydatek regeneracja wtrysków to około 600 zeta za sztukę.
  Miał jeszcze sprawdzić pompę tandemową dziękuje jeszcze raz za informacje.

 56. zenvonzen mówi:

  Witam Panie Wojtku. Troszkę nie miałem czasu ale dzisiaj spisałem numery sterownika: 03G 906 016 JE i Bosch numer 0281012726 (510). To jest apropo tego problemu z audi a4 2.0 Tdi

  • Wojtek mówi:

   Czyli sterownik oryginalny (wg katalogu auto powinno mieć automatyczną skrzynię). Zamienne to 03G 906 016 LR, 03G 997 057 CX i 03G 997 058 MX. Podstaw inne pompki, albo inny sterownik (może ktoś soft modyfikował?) i silnik musi równo klekotać.

 57. konli mówi:

  Witam!
  Panowie moj pd tdi ma drgania na jalowym biegu, a po za tym pracuje dobrze. Sprawdziłem Vagiem grupe 13 i oto pomiary: -2.07 2.80 -0.12 -0.64. Bardzo prosze o porade, niepodobaja mi sie dwa pierwsze pompowtryski. Muszę zaznaczyć, że 1,5 roku temu byly regenerowane 4 pompowtryski.

  • Wojtek mówi:

   Coś nie tak jest na 2 cylindrze. Pompowtrysk leje, jest krzywo osadzony lub problem z kompresją (popychacz, zawór, krzywka wałka, pierścienie).

 58. krzysiek2op mówi:

  Z powodu lekkich drgań nadwozia przy obrotach ok. 2000 sprawdziłem vagiem silnik AWX mojego Passata B5 Fl z 2002 r. 1,9 TDI i okazała się: średnie wskazania (013) 1 cyl. -1,14, 2 cyl. 0,07, 3 cyl. 0,33, 4 cyl. 0,72; (018) wszędzie 0; (023) odpowiednio: 16, 8, 16, 13. Bardzo proszę o podpowiedź, czy parametry pompowtryskiwaczy są prawidłowe i czy takie wskazania mogą być przyczyną drgań nadwozia. Pozdrawiam.

  • Wojtek mówi:

   Takie korekcje nie powinny jeszcze powodować powodować odczuwalnych drgań. Może to tylko kwestia zabrudzonych końcówek – warto spróbować użyć jakiegoś środka do przeczyszczenia (zasilać silnik bezpośrednio specyfikiem).

 59. tomek touran mówi:

  panie wojtku moglby mi pan sprawdzic te logi
  http://vaglog.rtnet.pl/tomasz.zaloga_128165.html
  nie wiem co oznaczaja te 16 w kanale 18
  a jak go przegazuje to sa wartosci 128

  • Wojtek mówi:

   Źle są te logi wrzucone i nieczytelne. Trzeba sprawdzić wiązkę pompowtryskiwaczy (połączenia, konektorki w kostkach), jeśli to nie rozwiąże problemów, to niestety pompowtryskiwacze do wymiany. Wartość 16 w bloku 018 oznacza BIP poza oknem regulacji czyli poza -127 do +127, wartość 128 oznacza, że nie było można rozpoznać wartości BIP.

 60. Bartosz mówi:

  Panie wojtku mam taki problem ze jak troszke sie rozgrzeje silnik cieżko pali musze go kręcić kilka sekund i wtedy odpala zrobiłem sprawdzenie pompek taki wynik wyszedl czy to może być wina ze tak żle odpala autko? w dniu dzisiejszym jade wymienić pompke na drugim cylindrze i mam nadzieje ze pomoze.

  http://postimg.org/image/dmkzaz0r9/

  Jeszcze mechanik mi mówił ze uszkodzony jest jakiś nie wiem czy dobrze to nazywam czujnik ciśnienia oleju.

  Ps.
  Mowię o Audi A4 b6 silnik AVF 131KM 2002 rok.

 61. Adam mówi:

  Witam, proszę o sprawdzenie logów audi A4 b7 BNA.
  Statyczne na rozgrzanym silniku – http://vaglog.rtnet.pl/a.maciszewski_128232.html
  Z porannego odpalania – http://vaglog.rtnet.pl/a.maciszewski_128322.html
  Auto po dłuższym postoju trochę dziwnie odpala, telepie silnikiem przy tym puszcza białego dyma. Po chwili się stabilizuje, chociaż do ideału mu daleko. Na ciepłym jest lepiej, pali normalnie, chociaż na wolnych też delikatnie trzęsie. Pozmieniałem oringi na pomkach, wyregulowałem je, ale widac nie wiele to pomogło. Założony nowy filtr paliwa i powietrza i dalej to samo. Objawy te występują nieregularnie, nie wiem od czego to zależy. Może vacum pompa siada?

  • Wojtek mówi:

   Z logów wynika, że pompowtryski są OK. Może puszcza zaworek zwrotny w pompie tandemowej. Można zacisnąć wąż powrotny paliwa na noc i zobaczyć jak odpali rano.

 62. Bartosz mówi:

  I stało się… Po wymianie pompowtrysku dalej ciężko zapala autko na rozgrzanym troszkę silniku jak jest zimny np: po nocy albo po jakimś dłuższym postoju tylko dotknąć i zapala bez problemu co to może jeszcze być. Mechanik mi powiedział kiedy wymieniał pompowtrysk że do wymiany na gwałt jest WAŁEK ROZRZĄDU że się wytarł, i powiedział że komputer pokazuje że poduszka ciśnienia jest do wymiany(szukałem nawet nie wiem co to dokładnie jest ta poduszka.) Prosze o pomoc Pana Wojtka.

  • Wojtek mówi:

   Wytarte wałki w tych silnikach są dosyć powszechne przy większych przebiegach lub niewłaściwym oleju. Być może chodzi o hydrauliczną poduszkę silnika – najlepiej podaj kod błędu. Na rozgrzanym silniku sterownik podaje mniejszą dawkę rozruchową + wytarty wałek może powodować cięższy start silnika.

   • Bartosz mówi:

    Tak mam do wymiany poduszkę silnika mam zamiar wymienić obydwie, a ten rozruch ciężkie krecenie na cieplym silniku moze byc to walek rozrzadu mechanik powiedzial ze na gwalt trzeba go wymienic ile jest wałków rozrzadu? czy tylko jeden sie wymienia?

 63. PiotrrTczew mówi:

  Witam, mam problem z VW Golf IV 1,9 TDI 115 KM na pompowtryskach, mianowicie auto po odpaleniu (jak jest nie rozgrzany) przez kilkadziesiąt sekund może minutę kopci na niebieski i trochę nie równo chodzi, co może powodować takie objawy?? Po rozgrzaniu chodzi super, przyspiesza jak strzała :) Dodam iż auto stało na warsztacie, wymienione zostały pompowtryskiwacze na regenerowane (stare to była jakaś mieszanina, jeden od silnika 130 konnego reszta jakaś pomasakrowana), turbina została zregenerowana ponieważ w czasie przyspieszania się wyłączała (teraz jest okej), auto ma przejechane około 300tys km. Z góry dziękuje i pozdrawiam i polecam tę stronkę jest na prawdę fajna. kontakt do mnie piotrr19@tcz.pl

  • Wojtek mówi:

   Na niebieski dymek i nierówną pracę może mieć wpływ kilka rzeczy. Jak wyglądają korekcje na zimnym silniku, kiedy występują objawy? Czy z odmy lub turbo zbyt dużo oleju nie dostaje się do kolektora ssącego? Czy kąt synchronizacji jest poprawnie ustawiony?

 64. RAFAŁ mówi:

  Witam Pnie Wojtku,
  Posiadam Seata Toledo 2.0 TDI 2005 silnik BKD, mam problemem wówczas gdy samochód jest rozgrzany to na biegu jałowym przechodzą wibracje, trzęsie nim (wyczuwalne pod fotelem kierowcy) nie występują żadne wahania wskazówki obrotomierza. Wczoraj sprawdziłem wtryski na kanale 13:
  -1.08
  -0.07
  -0,21
  1.43.
  Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

 65. arriki mówi:

  Witam ponownie Panie Wojtku, mam małą prośbę o ocene moich pierwszych logów dynamicznych, mógłby Pan zerknac okiem i ewentualnie ocenic je.Mam pytanie takze o wysoką skalę BiPÓW powyżej 30 . Co można zrobic aby zmniejszyc to ???VW JETTA 1.9 TDI 2006 r 77KW.
  Dziekuje i pozdrwiam:

  http://vaglog.rtnet.pl/arriki_127326.html
  http://vaglog.rtnet.pl/arriki_127327.html
  http://vaglog.rtnet.pl/arriki_127328.html
  http://vaglog.rtnet.pl/arriki_127329.html
  http://vaglog.rtnet.pl/arriki_127330.html
  http://vaglog.rtnet.pl/arriki_127331.html

  • Wojtek mówi:

   Pewnie z silnikiem nic się nie dzieje, bo logi są OK. Co do samych pompowtryskiwaczy to ciężko coś powiedzieć, bo nie ma logów z ich parametrami.

   • arriki mówi:

    Ktore grupy zrobic aby moglby Pan ocenic ???dziekuje za odpowiedz. Niepokoja mnie poszarpywania buda na biegu jałowym oraz dziwne dzwieki w momencie spuszczania nogi z gazu , glownie podczas zmiany biegow z 2 na 3 bieg w zakresie 1800-2000 rpm slyszalnie cos podobnego do tego :
    http://www.youtube.com/watch?v=WBJxXwhjnnw

    czy to turbo ??/czy cos z nieszczelnoscia w ukl doladowania itp.???
    z gory dziekuje i pozdrawiam arriki

    • Wojtek mówi:

     Cały wpis jest o tym, które grupy pokazują parametry pompowtrysków. Prawdopodobnie zacina Ci się geometria w turbo – stąd szarpanie w zakresie do 2000rpm. Zobacz czy w trybie BS sztanga płynnie chodzi góra-dół.

 66. Piotr mówi:

  Witam
  podepne sie pod problem kolegi „PiotrrTczew” poniewaz mam bardzo podobny przypadek, jak zapalam zimny silnik zakopci na siwo, niebiesko a pózniej czarno i przy ruszaniu tez zostawia czarny dymek (niewielki ale jest widoczny w lusterku), po rozgrzaniu nie zaobserwowałem kopcenia, dolot sprawdzony – szczelny, synchronizacja na 0, spalanie w normie
  http://vaglog.rtnet.pl/madmax.max_123914.html
  http://vaglog.rtnet.pl/madmax.max_123916.html
  http://vaglog.rtnet.pl/madmax.max_123917.html

  prosze o podpowiedz co jeszcze mozna sprawdzic ew wymienic

  silnik 1.9 AVF

  pozdrawiam

  • Wojtek mówi:

   3 i 4 pompowtrysk są wyraźnie słabsze. BIPy robione na jałowym czy przy 3000rpm, silnik zimny czy rozgrzany? Trzeba sprawdzić, czy po odpaleniu sztanga od turbo idzie od razu do góry bo jak nie, to może kopcić na czarno.

   • Piotr mówi:

    BIPy robione na jałowym, silnik rozgrzany, sztangi nie sprawdzałem, podczas logowania tez nie przeładowuje jedyne co to turbina słabo wstaje do 1800 obr. Korekcje na + oznaczają gorszy stan pompki niz na „-” ?

 67. Mateusz mówi:

  Witam,

  Mam w silniku AJM bardzo klasyczny problem – a mianowicie kopcenie na biało przez 30 sekund po uruchomieniu zimnego silnika. Po diagnozie VAG okazało się, że na starcie pompowtrysk na 3 cylindrze ma ogromną dawkę paliwa (~10 mg), która sukcesywnie maleje, a wraz znią maleje dymienie i trzęsienie silnikiem. Postawiłem (po dogięciu konektorków) na wymianę pompowtrysku na 3 cylindrze.
  Mam tylko jeden problem (póki co :)), jak rozpoznać, czy mam stary czy nowy rodzaj wtyczek – są dla nich różne wartości pozycji pompowtrysku mierzonej od krańca głowicy.

  Proszę o pomoc w tej kwestii,
  Pozdrawiam,
  Mateusz.

 68. Mateusz mówi:

  Witam,

  Z ustawieniem sobie poradziłem. U mnie rano po starcie wyglądało w kanale 13 tak: -1,5 -1,5 +2,99 +0,2. Postawiłem na 2,99, że 3 pompowtrysk leje, a 2 pierwsze próbują go wyrównać. Wczoraj wymieniłem 3 pompowtrysk i ZONK. Rano dalej kopci i dawka jak w morde strzelil na 3 cylindrze 2,99. Skoro pompowtrysk nie ma winy, to co może być przyczyną? Dodam, że jak spada dawka 2,99 do około 1,00 (po 30 sekundach od uruchomienia), przestaje kopcić, trzęść się i po tym cały dzień śmiga jak ta lala. Moc, pali od strzałą itp. Ma Pan jakieś pomysły??

  • Wojtek mówi:

   Świeca żarowa na 3 cylindrze. Świece grzeją nawet latem, dopóki temperatura płynu nie osiągnie 30*C.Test na szybko – na zimnym silniku ściągnąć fajki ze wszystkich świec, odpalić i patrzeć na dawki – powinny być w miarę równe.

   • Mateusz mówi:

    Cholera…na 1 cylindrze mam spaloną świecę, 2 razy wymieniłem i po 2 dniach dalej się przepalała. Więc odpuściłem i przestałem ją wymieniać. A skąd dawka większa od nie grzania świecy? Sterownik wie, że świeca jest przepalona??

    • Wojtek mówi:

     Nie wie, że świeca przepalona, ale tam gdzie nie grzeje jest dużo gorsze spalanie i żeby silnik równo pracował, sterownik daje więcej ropy.

     • Mateusz mówi:

      Spróbuję zrobić ten test, z odłączeniem fajek na wszystkich cylindrach. Do czwartej jest kijowy dostęp… Ma Pan pomysł, dlaczego notorycznie przepala świecę na 1 cylindrze?

 69. Bartosz mówi:

  Audi A4 B6 rok 2002 1,9 TDI 130KM kod silnika AVF

  Panie Wojtku piszę poraz kolejny już sam nie wiem co robić i co wymienić

  Objaw jest nastepujący na cieplym silniku samochod ciezko pali musze go troche pokrecic az zalapie, ma dziwne wibracje na biegu jałowym, i bardzo rzadko faluje na obrotach na biegu jalowym.
  – Poczatkowo myslalem ze to pompowtrysk ktory mial wartosc bliką 2,95 wymienilem go problem dalej byl taki sam
  – przy wymianie pompowtrysku mechanik zauważył że wałek rozrządu jest wytarty więc co zrobiłm wymieniłem wałek rozrządu, panewki, tzw.szklanki popychacze hydrauliczne, simeringi wałka rozrządu i wszystko co było potrzebne przy wymianie wałka rozrządu – dalej problem z odpalaniem występuje
  – przy wcześniejszym podłączeniu komputera pokazał błąd poduszki silnika więc wymieniłem obydwa myślałem że problem z wibracjami na biegu jałowym minie lecz wydaje mi się że dalej sie pojawia owy problem lecz chyba troszkę mniej.

  Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu naprawdę denerwuje mnie to odpalanie a powinienem tylko dotknąć i odpalić. Dziekuję z góry za pomoc.

 70. Bartosz mówi:

  w jaki sposob zrobic logi mam kabel i program VAG ale jestem zielony nigdy tego nie robilem prosze o wskazowki

 71. maciejko mówi:

  Witam, czy wyjęcie pompowtryskiwacza jest skomplikowane? Czy można pokusić się na wyjmowanie samodzielne, czy lepiej komuś zlecić? Czy trzeba mieć specjalną dźwignię do wyjęcia, czy można go wyjąć rękami? Pytanie także do wkładania. Na czym polega ustawienie suwmiarką. Czy chodzi o kąt, czy odległość. Jaka jest odległość poszczególnych pompek w silniku AVF z oznaczeniami BA? Jaką siłą trzeba dokręcać pompowtryskiwacze a jaką dźwigienki do głowicy? Czy regulację pompowtryskiwacza można przeprowadzić ” na wyczucie” czy potrzebny jest … taki zegarek do mierzenia wychylenia?
  Z góry dziękuję za pomoc i podziwiam za wytrwałość w odpowiadaniu internautom.
  Pozdrawiam Maciej
  p.s. czy lejący pompowtrysk ma + czy -? czy wartość na 1-1.2 jest do naprawy, czy można jeździć bez obaw.

 72. skalu mówi:

  Wojtek. Mam problem z VW Touran 2.0 TDI 140 KM. Podczas jazdy na bardzo wolnych równych obrotach lubi sobie poszarpać. Podczas jazdy dynamicznej wszystko jest w porządku, rwie jak strzała. Odpala normalnie, czy ciepły czy zimny. Proszę o jakąś wskazówkę.

 73. szpaku mówi:

  Witam. Kilka dni temu kupiłem Audi A3 2001 r. 1.9 TDI ASZ. (208 tys km. oryginalny)
  Przed zakupem zrobiłem pełne badanie w ASO Audi wraz z diagnostyką komupterową.
  Grupa wskazań 13.
  -1.39 mg/H
  -0.52 mg/H
  0.99 mg/H
  0.89 mg/H
  Mechanik , który dokonywał mi sprawdzenia poinformował że ten jeden wtryskiwacz wkrótce będzie do wymiany. Proszę o opinię co myślicie po przeanalizowaniu powyższych danych.

  • Wojtek mówi:

   Usunąłem niepotrzebne grupy. Mechanik pewnie myślał o 1 pompowtrysku, ale słabsze są 2 ostatnie. Na razie możesz bezpośrednio podać Liqui Moly Diesel Spulung.

   • szpaku mówi:

    Dziękuję za odpowiedź. Panie Wojtku kontynuując temat. Czy bezpośrednie stosowanie Liqui Moly Diesel Spulung nie rozszczelni pompowtrysków (żeby nie był to gwóźdź do trumny:)). Jeśli bezpośrednio to do układu zastosować mały filter paliwa?. Czy może wlać to do całego baku jak to jest opisane na opakowaniu?

    • Wojtek mówi:

     Wlewanie do baku to działanie profilaktyczne, zasilanie bezpośrednio to próba poprawy rozpylania paliwa przez pompowtryskiwacze. Można podłączyć puszkę przed filtr paliwa bezpośrednio, lub za, ale z małym filtrem przepływowym.

     • szpaku mówi:

      Witam. Co prawda nie wykonałem jeszcze przeczyszczenia pompowtrysków, ale wykonałem logi statyczne i dynamiczne:
      Statyczne (wolne obroty): http://vaglog.rtnet.pl/folta.marcin_133547.html
      Statyczne (przy 3 tys. obr) : http://vaglog.rtnet.pl/folta.marcin_133571.html (wydawało mi się ,że wartość 4.0 miała być przy puszczaniu pedału gazu… a ty jest cały czas 4.0 :))
      Dynamiczne: http://vaglog.rtnet.pl/folta.marcin_133627.html (3 bieg 2-3 tys obr, puszczam gaz zmiana na 4 bieg i też od 2 tys do 4 tys).
      Generalnie wyglądają lepiej niż w aso :). Potem przegoniłem go na każdym biegu spod świateł :) to widziałem ,ze 3 cyl. miał +1,13 4cyl + 0.46. – test wykonany po przejechaniu 12 km temp 90 st.). Czy LIQUI zrobi poprawę z takich wartości?

     • Marcin mówi:

      W końcu udało mi się zakupić Liqui Moly 2666. 350ml dałem bezpośrednio 150ml do baku do 20l ON.
      Logi po: http://vaglog.rtnet.pl/folta.marcin_138201.html
      1-2 tabela statyczne
      3 – dynamiczne
      Generalnie szału nie ma. Liczyłem bardzo na zmniejszenie BIPów. Sporo osób na forum octavi pisało że schodzili z 70 na 10. Dawka jakby minimalnie lepsza już nie przekroczyłem podczas testów +1. Kąt synchronizacji wałka skacze między 0.0/0.6/1.1 może to jakoś wpływa na bipy.

 74. marcin mówi:

  Witam , znam warsztat z katowic , który naprawia pompowtryskiwacze , w moim pasku , od razu zdiagnozowali problem , a wcześniej byłem w czterech innych warsztatach samochodowych i nic nie poradzili a kasę brali , jak ktoś jest zainteresowany to na maila podam kontakt marecki1322@wp.pl

 75. Bartłomiej Roszak mówi:

  Witam . Czy w swojej praktyce spotkał się Pan z przypadkiem zmiany wartości w grupie 13 w zależności od położenia auta ? Chodzi o to , że przy ustawieniu przodem pod górę wartość dla cylindra nr 3 zwiększa się płynnie do poziomu 2,8 i słychać zmianę pracy silnika , a po ustawieniu auta przodem w dół wszystko wraca do normy . Gdy auto stoi na równej powierzchni wartość korekcji utrzymuje się na poziomie +0,6 +1,2 . Oczywiście w sytuacji przodem pod górę uruchomienie silnika jest bardzo trudne , nawet w chwilę po zgaszeniu .Grupy 18 i 23 nie wykazują żadnych odchyłek . Zawodowo zajmuję się naprawą elektryki i elektroniki samochodowej i chciałbym uniknąć naprawy metodą prób i błędów , a takie pomiary są dla mnie niejednoznaczne . Sharan z silnikiem AUY . Pozdrawiam.

  • Wojtek mówi:

   Nie spotkałem się z podobnym przypadkiem. Jeśli już, to było to związane z niesprawną pompą elektryczną i cofaniem się paliwa.

   • Bartłomiej Roszak mówi:

    Witam . Temat opanowany . Może komuś się trafi taka usterka. Wg informacji od właściciela po wymianie pompowtrysku nr 3 silnik pracuje prawidłowo . Pozdrawiam.

 76. Waldemar z Kaszub mówi:

  Witam. Niedawno miałem problem w moim Polo 9N 1.4 TDI z przerywaniem pracy silnika . Konkretnie nie palił na 1 cylinder. Zapisał się taki błąd : Zawór pompowtryskiwacza cylinder 1 N 240 Błąd 18 074. Korekcje dawek w bloku 13 były następujące
  1) -0.28
  2)-0.14
  3)+0.33
  Zdjąłem pokrywę zaworów, porozpinałem wtyczki i przeczyściłem pompowtryskiwaczy. Po zmontowaniu auto od 10 dni sprawuje się prawidłowo. Bazując na Pana wiedzy i doświadczeniu proszę o odpowiedź:Czy zabieg który dokonałem definitywnie rozwiązał problem czy też niedługo mogę oczekiwać powtórki kłopotów ?Pozdrawiam.

  • Wojtek mówi:

   W tym wypadku prawdopodobnie był właśnie problem ze słabym kontaktem elektrycznym. Problem wynika odkształcania się konektorów we wtyczkach pod wpływem temperatury i bardzo silnych drgań oraz olejowego środowiska. Wyczyszczone i dogięte styki rozwiązują problem na dość długi czas. Objawem kiepskiego kontaktu są wyższe BIPy (grupa o23)

 77. Sebastian mówi:

  Witam
  Proszę o analizę logów: http://vaglog.rtnet.pl/sebekg_132655.html
  obroty silnika od 900 – 3000 – 900, auto rozgrzane
  silnik 1.4 tdi AMF

  Od dłuższego czasu(od zeszłego roku) w momencie przekręcania kluczyka słychać jakby pompa w baku mieliła pęcherzyki powietrza.

  Ostatnio zdarza się, że po dłuższym postoju nie chce odpalić.
  W logach silnika brak błędów.
  Oleju w silniku nie przybywa, ubywa też niewiele.

  • Wojtek mówi:

   3 pompowtrysk (najdalszy patrząc od rozrządu) jest w kiepskim stanie, może to wynikać ze zużycia bądź oringów uszczelniających, które puszczają paliwo – to również może powodować kłopoty z odpaleniem (paliwo ucieka z kanałów w głowicy).

 78. PrzemQ mówi:

  Ja mam taki problem ze raz na jakiś czas nie chce odpalić i musze krecić ze 2 min żeby odpalić, zdarza się to czasami raz na 3 miesiace a czasami raz w tygodniu. Mam audi a4 b6 1.9 TDI PD 130 KM , zrobiłem logi http://vaglog.rtnet.pl/polecprzemyslaw_133007.html

  • Wojtek mówi:

   Na początek przeczyść i podoginaj konektorki we wtyczkach wiązki zasilającej elektrozawory pompowtryskiwaczy. Powinno to rozwiązać problemy..

 79. karol mówi:

  Witam.Chciałbym opisać mój problem.A zatem mam samochód seat cordoba 1.4 tdi 3 cylindrowy, jakiś czas temu miałem problem z pompowtryskami dałem do naprawy wymienili mi na nowe.Samochód po tej naprawie sprawował się dobrze aż do teraz.Od pewnego czasu gaśnie mi podczas jazdy a mianowicie gdy jadę ze stałą prędkością nie zależnie na jakim biegu jedzie(na wysokich obrotach ok.3 tyś), biorąc od razu na luz samochód zgaśnie ale nie zawsze, (najgorzej jest wtedy kiedy na dworze jest bardzo ciepło), ale jak jadąc szybko i puszcze gaz jadąc na biegu i wtedy wysprzęgle jest ok lekko wtedy obroty zafalują.Zaznaczę że w mieście jest ok może dlatego że często się biegi zmienia i różne obroty są silnika.Pojechałem z tym problemem do mechanika co mi te wtryski robił, komputer nie wykazał żadnych błędów mechanicznych jak i elektrycznych, nawet jak mechanikowi zgasł samochód podczas jazdy komputer równie nic nie wykazał. Zasugerował mi wtedy że gdzieś się dostaje powietrze do paliwa ale nie mam problemów z odpalaniem auta.

 80. rafal71 mówi:

  Witam.Poprosiłbym o komentarz.Moja octavia 2 silnik 1.9 bkc ostatnio po zastosowaniu środka do czyszczenia układu paliwowego zachowuje się dziwnie tzn czasem po odpaleniu na ciepłym zakopci,czasem zakopci przy ruszaniu.Zrobiłem pomiary grupy 13 i wyszło tam 1cyl. -0.59 2cyl. -0.80 3cyl. 0.42 4cyl. 0.96.Czy są to wartości niepokojące i czy one są przyczyną kopcenia.pozdrawiam

  • rafal71 mówi:

   kopci na czarno,środek nazywa się skyd

   • Wojtek mówi:

    Skydd to głównie antydepresant stosowany zimą by nie wytrącała się parafina, jego właściwości czyszczące są dużo mniejsze niż np. Liqui Moly Diesel Spulung. Jeden i drugi nie powoduje kopcenia na czarno. Taki dym w dieslu oznacza zachwiane proporcje powietrza z paliwem – za mało powietrza lub za dużo paliwa.

    • rafal71 mówi:

     czyli moze to byc problem z pompowtryskami,dodam ze filtr powietrza i paliwa wymienione,przepływomierz sprawny

     • Wojtek mówi:

      Za czarny dym przy ruszaniu może również odpowiadać czujnik temperatury lub turbosprężarka.

     • rafal71 mówi:

      sprezarka niedawno tzn miesiac temu zregenerowana,a jesli mozna prosic o info co sprawdzić przy czujniku temp

 81. Przemek mówi:

  Witam.Prosze o pomoc, mam taki problem ze w mojej skodzie fabi 1.4 tdi przy zapalaniu silnika świeci sie stale kontrolka systemu wtrysku i podczas jazdy przy wolnej prędkości słychać jakieś dziwne dźwięki dochodzące z silnika auto normalnie jeździ, odpala, przyspiesza. prosze o porade i pomoc co robić

 82. łukasz mówi:

  Witam,

  Bardzo bym prosił o pomoc, mianowicie posiadam leona 1.9 tdi 2004r 130KM silnik ASZ przebieg niby 210tys. gdy zapalam rano samochód zadymi mi na biało ok. 5sek i przestaje, gdy ruszam tez delikatnie zadymi prawie nie zauważalnie, później jest wszystko w porządku.Tankuje tylko na orlenie, olej castrol ze specyfikacją do pompowtrysków. Samochód pracuje równo, zapala od razu, nie ma najmniejszych problemów, tylko denerwujący jest ten poranny dymek. Dbam o swoje auto i jak coś się zaczyna dziać to od razu szukam rozwiązania. Byłem u mechanika, stwierdził wtryskiwacze, po podpięciu wszystkie wartości były w porządku sprawdzane przy temp. silnika ok 50*C. Prosił bym o pomoc w góry dziękuję.

  • Wojtek mówi:

   Jeśli dym jest gryzący o zapachu niespalonego oleju napędowego, to być może jest problem ze świecami, jeśli nie, to taki dymek może powodować olej silnikowy. Dostaje się on do układu dolotowego z turbo i odmy. Warto rozpiąć rury idące z intercoolera i zobaczyć jak to wygląda.

   • Łukasz mówi:

    Dziękuje za odpowiedź. Ściągnąłem gumową rurę idącą z przepustnicy w dół do intercooler-a i jest nalot oleju, to samo przy intercoolerze, wyczyściłem rurę ręcznikiem papierowym i założyłem z powrotem. Po 3 dniach dziś ściągnąłem węża i znów to samo. Świece wymieniłem tylko 3 , 4 nie chce się odkręcić (lekko się poluzowała i tyle nie odkręci jej) odma jest drożna. Zdemontowałem plastikową rurkę miedzy filtrem powietrza a rurą w którą wchodzi wąż od odmy i w połowie (tam gdzie łączy sie rurka odmy z rura filtra) jest wilgotna od oleju. Mechanik doradził mi abym ściągnął rurę z odmy i sprawdził czy nie ładuje z niej olej (czy nie ma przedmuchów)na zimnym jak i rozgrzanym silniku przy podkręcaniu obrotów kilka kropelek oleju wypadło na chusteczką. Dodam że turbina była regenerowana i jestem prawie pewny że przed regeneracją przy odpalaniu nie dymił. Oleju między wymianami nie dolewam. Pojawiały się propozycję wtryski, uszczelniacze zaworowe, turbina ale nikt nie potrafi tego zdiagnozować w 100%. Z autem nic się nie dzieje, nie bierze praktycznie oleju (minimalnie coś tam weźmie na 10tys.km ale to znikoma ilość) pali od strzała, także w zimie przy -30*, silnik pracuje równo na obroty się ładnie wkręca. Dręczy mnie ten biały bąk rano przy odpaleniu. Nie mam zaufanego warsztatu któpry by zdiagnozował problem. Ma Pan jeszcze jakieś sugestie odnośnie mojego problemu ???

    • Wojtek mówi:

     Odłączyć dolot od EGR i jego sterowanie (wężyk lub wtyczka). Uruchomić silnik na 5 minut. Następnie uruchomić go po kilku – kilkunastu godzinach. Jeśli zakopci, to wiadomo, że wina nie leży po stronie oleju z odmy lub turbo.
     Przy okazji – samo czyszczenie dolotu to za mało, Często dużo oleju zbiera się w intercoolerze, nie wspomnę o konsekwencjach jego zassania przez silnik.

     • Łukasz mówi:

      Witam ponownie Panie Wojtku,
      Wczoraj jeździłem autem i od godziny 12.00 auto stało do 22.00, ściagnałem węzyk od egr-a zapaliłem go i auto zadymiło, po 3 min dodałem kilka razy gazu i podymił przez chwile i przestał. Dzis rano o godz 7,30 zapalilem go i wydaje mi sie że mniej zadymił ale jak dodałem gazu to zadymił jak zwykle i po ok 30sek przestał.
      Bywały dni (bardzo rzadko), że w ogóle nie zadymił ale na drugi dzień problem powrócił. Ściagnąłem ponownie rure wychodzącą od egr-a do intercoolera i wydaje mi się jak by był świeży (świecący olej) ale znikomej ilości. Chciałbym podjąć jakieś kroki odnośnie naprawy ale nie wiem kompletnie w co się pchać, reklamować turbinę, czy robić wtryski lub co gorsza ściagać głowicę i robić uszczelnienia w silniku. Zdaję sobie sprawę że ciężko jest jednoznacznie określić problem z danych które piszę ale po prostu nie mam zaufanego mechanika który jednoznacznie określił by obszar prac.

     • Łukasz mówi:

      U mnie wygląda to tak rano (dziś kręcone)

      http://www.youtube.com/watch?v=a2QDoqDuFwQ&feature=youtu.be

      A to o czym Pan pisał sprawdzę w dniu jutrzejszym

 83. Rafał mówi:

  Witam Panie Wojtku,
  Posiadam Seata Toledo 2.0 TDI 2005 silnik BKD, mam problemem od dłuższego czasu, gdy samochód jest rozgrzany i jak się go odpali rano to na biegu jałowym przechodzą wibracje, trzęsie nim (wyczuwalne pod fotelem kierowcy) nie występują żadne wahania wskazówki obrotomierza. Sprawdziłem wtryski na kanale 13:
  -1.08
  -0.02
  -0,21
  1.43.
  Pojawił się również błąd 16688 (zapłon cylindra 4 wypadanie zapłonów-nieciągły)
  Pozdrawiam i proszę o odpowiedź. co mam zrobić .

  • Wojtek mówi:

   Prawdopodobnie jest słaby styk na wtyczce wiązki i pompowtryskiwacza, stąd te problemy. Jeśli nie pomoże podgięcie konektorków, to być może winę ponosi sam pompowtryskiwacz.

 84. lortprodisz mówi:

  witam,
  aktualnie walcze ze swoimi pompowtryskiwaczami – szukam danych serwisowych tj czasu otwarcia i dawek . silnik 1.9 AJM, koncówka oznaczenia pompki to 073F
  pozdrawiam ,

 85. Artur mówi:

  witam mam problem z Audi A4 2.0 TDi (BLB)przy dodawaniu gazu na 3,,4,5,6 biegu auto zaczyna szarpac dlawic się,odpuszcze gaz i się wszystko się uspokaja objawy te wystepuja co jakiś czas komputer nie pokazuje zadnych bledow wymieniony został filtr paliwa oraz powietrza proszę o pomoc pozdrawiam

 86. filip mówi:

  Panie Wojtku auto szarpie przy dodawaniu gazu podczas jazdy do około 90

  km,pozniej w normie lecz ciężko osiąga 140-150 km/h . Passat 1.9 tdi 101km silnik

  avb 2001r. automat.Jest po czyszczeniu turbiny wymianie na 75 i po wymianie przez

  około miesiąc bylo ok .Ostatnio uszkodzeniu uległ zaworek zwrotny podcisnienia,

  po wymianie bez zmian.

  LOGI http://vaglog.rtnet.pl/fil-82_136099.html,

  BIPY NA 3 CYL PODCZAS JAZDY -15-40

  http://vaglog.rtnet.pl/fil-82_135942.html

  http://vaglog.rtnet.pl/fil-82_136205.html

  http://vaglog.rtnet.pl/fil-82_136517.html

  Dodam jeszcze,ze filtr paliwa nowy,powietrza,przepływomierz.Logi 15,13,23 robione

  na zimnym silniku po nocny.Gdyby zechciał Pan spojrzeć na to fachowym okiem

  będę wdzięczny.

  Z góry dziękuje i pozdrawiam

  • Wojtek mówi:

   Trzeba ściągnąć pokrywę zaworów i dokładnie obejrzeć wałek i elementy napędu pompowtryskiwaczy. Dobrze byłoby je wymontować, założyć nowe uszczelnienia,i zamontować zamieniając miejscami 2 z 3. Dodatkowo warto poprawić styki na wtyczkach. Jeśli problem nie ustąpi, a wszystko inne będzie wyglądało na sprawne trzeba pomyśleć o regeneracji lub wymianie pompowtryskiwaczy.

 87. Mam spore braki w mocy, na pompkach grupa 23 pokazuje spore BIP-y. Nie dawno wymieniane były uszczelki na pompkach, rozrząd i pompa vacum (problemy z odpalaniem po długim postoju ustały). Synchro ustawione na 0. Zastanawiam się nad zmianą pompowtrysków ale mam dylemat czy przyniesie to jakąś poprawę obecnie mam jedną sztukę ale nie wiem na którym cylindrze zmienić. Nie wiem czy mechanik dobrze osadził pompowtryski i to nie wpływa na wysoki BIP

  Moje logi statyczne
  Grupy: 013 – http://vaglog.rtnet.pl/djmario.kol_136754.html
  Grupy: 023 – http://vaglog.rtnet.pl/djmario.kol_136755.html

  • Wojtek mówi:

   Korekcje są OK – najsłabiej jest na 1 cylindrze. BIpy rzeczywiście są wysokie – co to za silnik? Czy BIPy mierzone przy 3000 obrotów?

 88. 1.9 AVF mierzyłem bez dodawanie gazu
  dodam że miał lekko modyfikowany program i wyłączony EGR w mapie

  • Wojtek mówi:

   Tak duże BIPy na wolnych obrotach mogą wynikać z modyfikacji map w sterowniku. Najlepsza opcja to przywrócenie oryginalnego programu i analiza parametrów silnika. Po usunięciu niesprawności można oczywiście wgrać zmodyfikowane mapy.

   • Będzie problem z przywróceniem map ponieważ znajomy tuner wyjechał do UK. Wcześniej po modyfikacji podpinając się kompem sprawdzałem i BIP-y nie były tak wysokie. Zwiększenie zauważyłem ostatnio i mam dylemat czy nie może być to spowodowane nieodpowiednim montażem wtrysków czy po prostu się kończą :( Mam jedną sztukę i mógł bym dokupić jeszcze 1-2 wtryski i zmienić najsłabsze sztuki. Chciał bym aby Kolega rozwiał moje wątpliwości i pomógł zaplanować naprawę. Może kontakt PW bo widzę że Kolega z Zachodniopomorskiego.

    • Wojtek mówi:

     Bez ściągania pokrywy ciężko będzie ocenić, czy pompowtyskiwacze są prawidłowo wyregulowane – chodzi tu o ustawienie luzu dźwigienki. Może być tak, że nowa pompa tandemowa daje wyższe ciśnienie paliwa i stąd wzrost BIP’ów, ale równie dobrze regulacja mogła zostać przeprowadzona niewłaściwie. Łatwo można sprawdzić czy oringi są szczelne – obserwować paliwo na wężu powrotnym – jeśli jest spienione i widać dymek to ciśnienie z cylindra dostaje się do kanałów paliwowych. Często też dodatkowym objawem jest zakłócona praca silnika.

     • Dalej walczę samodzielnie ale znalazłem jeden problem otóż wąż od pompy wacum miał nie szczelność po usczczelnieniu jest trochę lepiej ale to jeszcze nie to zamierzam wymienić przynajmniej 2 poppki Zrobiłem logi 13 grupy od startu na zimno oraz przy około 3200 obr/min 23. 13, 18 przy rozgrzanym silniku.

      [URL=http://vaglog.rtnet.pl/djmario.kol_139355.html]Log (0 – 023,013,018)[/URL]
      [URL=http://vaglog.rtnet.pl/djmario.kol_139356.html]Log (1 – 013)[/URL]

      Mam zamiar zmienić 2 pompki czy dobrze rozumuję dane z logów 1 oraz 3 cylinder wypadają najsłabiej rozważam też wymianę na drugim cylindrze.

 89. karol26 mówi:

  witam posiadam vw golfa v z 2007 r 1.9tdi PD BLS przebieg 107 tys km serwisnowanyw aso do 2011r. problem jest następujący ostatnio dużo pali ok 8/ 10 l na 100km A Przy 1200 obr szarpie silnikiem ??co to moze byc//problemy z pomowtryskaczmi?? prosze o pomoc

 90. Tomek mówi:

  Witam
  Mam podobne objawy jak u Karola jakie grupy trzeba pologować?

 91. karol26 mówi:

  blok 013 – 5.4 mg/Str – 0.25 mg/Str -0.23mg/str -0.45mg/str
  cyl 1 cyl 2 cyl 3 cyl 4 tomek jakie masz te objawy>>>??

 92. Tomek mówi:

  karol26 1 cyl – 5,4 mg/str to dyskwalifikacja granica tolerancji wynosi +- 2,8 mg/str
  Nie posiadam wiedzy Pana Wojtka ale jak najbardziej za cytuję”Trzeba ściągnąć pokrywę zaworów i dokładnie obejrzeć wałek i elementy napędu pompowtryskiwaczy. Dobrze byłoby je wymontować, założyć nowe uszczelnienia,i zamontować zamieniając miejscami np 1 z 2. . Jeśli problem nie ustąpi, a wszystko inne będzie wyglądało na sprawne trzeba pomyśleć o regeneracji lub wymianie pompowtryskiwaczy.”
  W pierw pozamieniaj i sprawdz a potem regeneruj.
  Przy podmianie miejscami zwróć uwagę na:
  prawidłowe, prostopadłe do głowicy osadzenie pompowtryskiwacza w gnieździe, stan samego gniazda pompowtryskowacza gdyż często samo gniazdo ulega rozkalibrowaniu i dokręcenie klocka dociskowego pompowtryskiwacza, stan jego oringów i podkładki oraz poprawne wyregulowanie luzu dźwigienki napędzającej pompowtryskiwacz. Przy okazji można przynajmniej wzrokowo sprawdzić stan bieżni krzywki wałka rozrządu.

 93. karol26 mówi:

  to dlatego panie Tomku tak pali dużo ze dawka jest większa?? na cyl 1?? 5.4

 94. Tomek mówi:

  karol26 odpowiedz mi na pytanie P. Wojtka czy nie szczeliłeś byka podając wartości bloku 13.

  A odnośnie mojego problemu – został rozwiązany był nim brak opaski zaciskowej przy połączeniu odmy z dolotem lekko rosiło olejem i zasysało lewe powietrze.

 95. karol26 mówi:

  hmm raczej nie napisałem to co kolega mi mówił :) widziałem te logi WAG- EM aa jeszcze jedno
  jak jest 1200 obr zwiększam obroty to szarpanie znika przeraza mnie to spalanie ??

 96. Tomek mówi:

  No to musi poszarpywać jak w takim stanie jest wtrysk i spalaniu też się nie dziw.
  1. upewnij się ze na 1 cyl jest -5,4 anie np – 0,54 (jak wtrysk jest podlewany to wartości sa na plus )
  2. jak juz faktycznie masz pewność że jest tak duża korekta to staraj się to ogarnąć poprzez podmiany wtrysków, pamiętaj o gniazdach ocenie i to co pisałem wyżej lub oddaj w fachowe ręce.

 97. mariusz mówi:

  Witam pacjent to passat 1.9 tdi 115km na pompowtryskach auto podczas przyspieszania szarpie . od wczoraj niechce odpalić jedynie na plaka lecz jak mu się odpuści gaz by chodził na jałowym to gaśnie , na vagu brak błędów w bloku 18 wszystkie na 0 a w 23 jest następująco 1-64 2-24 3-120 i 4-100 prośba o pomoc w zdiagnozowaniu problemu

  • Wojtek mówi:

   Na pracującym silniku ściągnij wąż powrotu paliwa – zobacz czy wraca – jeśli tak, to pompa tandemowa jest OK. Jeśli wraca i jest spienione, to prawdopodobnie nie trzymają oringi na którymś pompowtrysku. Przyczyną też może być zła jakość paliwa, jeśli usterka wystąpiła nagle.

 98. mariusz mówi:

  okey zaraz sprawdze dodam jeszcze że w bloku 13 1 cylinder -3.3 (2) 0.64 (3) 2.8 (4) -3.1 oraz wyskakuje błąd przekroczona wartość kontrolna dla trzeciego cylindra

 99. mariusz mówi:

  paliwo idzie powrotem raczej niebyło spienione

  • Wojtek mówi:

   Suma korekcji znacznie obiega od 0, więc trzeba ściągnąć pokrywę głowicy, wyjąć pompowtryskiwacze i pewnie wiele się wyjaśni (czy wszystkie pompowtryskiwacze są takie same, stan gniazd w głowicy i uszczelnień)

 100. mariusz mówi:

  okey jutro wyciągne pompki i zobaczymy co jest nietak czy zamawiać nowe pompki (używane) ?

 101. dojczewele mówi:

  ja mam problem takiego typu że poniżej 90 stopni nie chodzi mi na 1 cylinder, powyżej, wystaczy że zgasze go na chwile odpalam, chodzi idealnie i nie ma żadnego błędu. I co to takiego ? 0 dymu. Golf IV 2002r 180 tys Km, 1.9 130hp.

 102. Karol mówi:

  mam pytanie do wojtka ponieważ przestudiowałem caly temat związany z pompowtryskiwaczami dostępny na tej stronie i po zdiagnozowaniu w jakim moje pompki sa stanie zauwazylem ze w grupie 18 wszystkie 4 cylindry po odjęciu gazu pokazuja wartość 128 ale stan początkowy na wolnych obrotach jest ok czyli 0 na wszystkich cylindrach proszę o jakas podpowiedz dodam tylko ze nie mam ze swoaj fura zadnego problemu poza malym a mianowicie delikatne pulsowanie na wolnych obrotach dość odczuwalne proszę o pomoc

 103. Karol mówi:

  MAM AUDI A3 SPORTBACK 2.0 TDI BKD CZYLI BY SIE ZGADZALO A CO MOZE POWODOWAC TE NIEROWNA PRACE ?

 104. underhand77 mówi:

  Panie Wojtku. VW Passat AVB. Przez ostatnie ok 300km taka historia. Zaczynało sie tak: na rozgrzewajacym sie silniku (do 90st) zaczynał szarpac od ok 2000obr 3/4 bieg nie łapał chyba jeden cylinder. Przy stałej (90) temp po rozgrzaniu problem znikał.Pewien mechanik stwierdził padniętą świecę. Po kolejnych dniach (km) problem pojawiał sie juz na rozgrzanym, ale znikał. Na kompie (nie VAG) pojawił sie problem z 4 pompowtryskiem. Przez 2 tyg auto niejezdzone, odpalone i 100km bez zadnego przerywania, nastepny dzien masakra auto non stop trzesie na zimnym i gorącym chyba nie pali na wszystkie garnki. Szukam teraz dobrego mechanika, ale tu w moim rejonie ciezko. Czy ma Pan jakies wskazówki badz diagnozę jestem laikiem a zaczerpnąlbym opini fachowca.

 105. kuba mówi:

  Witam
  Posiadam audi A4 b6 130 km 2001 259 000 tys od jaiegos tygodnia samochód ciezko odpala zaczeło sie od tego ze nie odpalił rano pokreciłem dosc dłułgo i sie udało podymiłi wszystko było jak najbardziej ok po następnej nocy to samo nie chciął rankiem odpalic po pierwszym odpaleniu doś dłulgim kreceniu wszystko w jak najlepszym porzadku nastepnego dnia po nocy autko odpaliło momentalnie zgasło i to samo po dłuzszym kreceniu odpala lecz powtaza sie to po kazdym dłuższym postoju odpala gasnie i dosc dłułgo trzeba krecic , wciaz dymi jak zimny bardziej ciepły mniej najgorzej na postoju na biegu jałowym. byłem na kąpie i jedna pompka ponad norma 0,28 mg mechanik twierdzi ze nie wie co jest nie wiem czy oddac autko do pompiarza czy moze miał ktoś podobny kłopot z góry dziekuje za jaka kolwiek pomoc au

  • Wojtek mówi:

   Sprawdź uszczelkę między pompą tandemową a głowicą. To co opisujesz wygląda na cofanie się paliwa. Jeśli pod pompą jest sucho, to na noc zaciśnij wężyki paliwowe za filtrem (zasilający i powrotny), przy uruchamianiu auta zaciski oczywiście należy ściągnąć. W oleju nie ma ropy? Dawka to raczej 2,8mg a nie 0,28.

 106. sharan BVK mówi:

  Witam .Przestudiowałem już chyba większość materiałów umieszczonych w internecie i nie natrafiłem na mój problem. Problem polega na tym że auto (sharan 1.9 bvk 2006)Dymi przy przyspieszaniu i szarpie w granicach max. momentu. Oczywiście na pierwszy plan wymiana ;dwumas,przeguby wew.Sprawdzone mapy zapłonu ,okazały się orginalne. Przepływka po podmianie bez zmian. Pompowtryskiwacze miały duże ujemne bipy w granicy -60 na wolnych i -90 powyżej 3 tyś korekty też na – ale poniżej- 1. Wymieniłem na używki mała poprawa. Kupiłem drugi komplet używek , gorzej ,ręce opadają!!.Aż dziś ,po podmianie najsłabszego pompowtrysku, wyregulowaniu dźwigienek, dogięciu konektorów zauważyłem na kanale 23 że bipy z wcześniejszych -30 d0-70 pokazują przez 20 sekund same zera potem kolejno wskakują na swoje minusy .Mało tego ,odpalam ponownie i utrzymuje duże obroty ok 3000 i zera utrzymują się do puki nie zdejmę nogi z gazu.Korekty są ciągle w normie w granicy zera.Po każdym odpaleniu miałem podobnie.Dodam że w momencie jak bipy są 0 to auto inaczej pracuje mniej dymi, gdy bipy kolejno się zmieniają auto zmienia pracę i dymi mocno.Dodam że zazwyczaj zmieniają się najpierw na pierwszym i tak po kolei do 4(ale nie zawsze, niekiedy 2-1-3-4). Podejrzewam pompę tandemową. Dodam że z filtra paliwa z otworu powrotu wylałem ciemny olej napędowy jak by z przepalonym olejem silnikowym , może to od ciągłej podmiany pompek olej dostał się do magistrali. Turbo jest ok i sterowanie też ,egr ok.Zastanawiają mnie te zmienne bipy z zera do tak wysokich wartości.Proszę o pomoc bo kasa już mi się skończyła na nowe pompowtryski.

  • Wojtek mówi:

   Do sprawdzenia uszczelka między pompą a głowicą. Można też sprawdzić jak wygląda paliwo powrotne – czy nie ma dymu i nie jest spienione, bo może kompresja dostaje się do kanałów paliwowych. Można też sprawdzić pompę – podłączyć do niej ciśnieniomierz, ustawić 3000rpm i odczytać wartość ciśnienia paliwa – powinno być ponad 7 bar. Jeśli jest mniej, to zacisnąć wąż powrotu – jak ciśnienie wzrośnie to pompa do wymiany, jeśli nie – puszczają oringi na pompkach.

   • Sharan BVK mówi:

    Pompa dziś sprawdzona jest przy 2000 obr. okołoł 6 bar im większe obroty tym ciśnienie w góre ,nawet ponad 8 bar. Zamieniałem pompki i uszczelniacze dwie pierwsze sztuki do których miałem pewność bo miały najniższe bipy -35 -45. i dalej to samo. Byłem u elektromechanika jeżdzil około 30 min i sprawdzał parametry i nie znalazł nic niepokojącego. Sugerował dwumas lub półosie .Dwumas po wymianie ,półosie po zamianie i nowe przegubny wewnętrzne i bez zmian .Czyżby nowy dwumas uszkodzony???Sumienie mówi mi sprawdz pompowtryski !!! Mogę sprawdzić koszt 150 zł, ale pod kątem dawki (końcówek) cewki nie są w stanie sprawdzić . Oporność sam sprawdziłem mają 0.5 oma wszystkie .Co do początkowych bipów zerowych to mechanik mówi że to normalna reakcja zanim komp podejmie korektę . Ręce mi opadają , mechanik powiedział że będzie to usterka trudna do wykrycia i dał mi wizytówkę by dać mu znać co to było jak znajdę usterkę .Miło , he , he, choć nie jest mi do śmiechu.Proszę , błagam, o pomoc , może coś przeoczyłem , może mechanik. Co do powrotu paliwa to założyłem przezroczysty wężyk , paliwo czyste bez powietrza , zaciskanie nie powodowało zmiany bipów.Pytanko-czy jeden wadliwy pompowtrysk może zmienić bipy całej reszcie do tak dużych wartości???

    • marcin mówi:

     kolego , ja też miałem podobne problemy z paskiem i z golfem bo to moje drugie autko na pompo wtryskach , nikt nie pomagał z mechaników a jeździłem z warsztatu do warsztatu , podjechałem w koncu do takiego warsztatu co tylko pompki robią i rozwiązali mi problem
     ja za sprawdzenie płaciłem 45zł pełna diagnostyka łącznie z cewką i tam coś stwierdzili tylko nie pamiętam o co chodziło na priv podam ci nr tele do nich .

    • Wojtek mówi:

     Parametr BIP jest wyjaśniony we wpisie – grupa 023. Pompowtryski nie mają wpływu na bipy innych pompowtrysków. Logi dynamiczne grup 018 i 023 podczas szarpania mogą powiedzieć coś więcej.

     • Sharan BVK mówi:

      Podczas logów dynamicznych,mechanik nic niepokojącego nie zauważył,nawet w momencie szarpania.Jak z wtryskami będzie wszystko ok,to wyjmuje skrzynie.Sama skrzynia też ma luzy więc przy okazji naprawa.Pytanie: jak stwierdzić czy dwumasa jest w 100%sprawna.? Dodam że na nowej zrobiłem może3tys.

 107. Janusz mówi:

  Witam
  Posiadam Skoda Octavia 2,0 TDI 2005r. Silnik BKD. Przebieg nieznany na zegarach 205000km. Autko posiadam o marca tego roku więc nie znam historii autka. Wymieniłem rozrząd.Po sprawdzeniu na VCDS blok 013 (-0,71; 075; 0,07; 0,02)mg/suw…blok 018 0;0;0;0; blok 023 (2,0; -29,0, -12,0, -12,0. Problem polega na tym , że do 120 km/h przy powolnym przyspieszaniu jest ok. Przy ok 2500 obr/min silnik przerywa, nie ma płynnej pracy. Przy gwałtownym przyspieszaniu tez ma takie objawy. To przerywanie nie jest ciągłe. tzn jadąc z prędkością ok 140 samochodem potrafi ” czknąć” tak jakby brakło paliwa lub nie palił jeden cylinder. Ostatnio jadąc na autostradzie w momencie pojawienia się takiego objawu przygazowałem,- silnik zaczął pracować ok a za samochodem pojawił się czarny dym. A jeszcze jedno autko zapala nieregularnie tzn czasem zapali od strzału a czasem trzeba pokręcić. Zwykle rano zapala od strzału choć nie zawsze , a jak się rozgrzeje to trzeba pokręcić choć też zdarza się zapalić od strzału. W rodzinie jest takie same autko z przebiegiem 260000 i na kompie pokazuje dużo niższe spalanie niż u mnie. Czy może Pan postawić jakąś diagnozę. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • Wojtek mówi:

   Zacząłbym od sprawdzenia pompy tandemowej, bo to ona jest odpowiedzialna za dostarczenie pompowtryskiwaczom odpowiedniej ilości paliwa o określonym ciśnieniu.

 108. Łukasz mówi:

  Panie Wojtku widzę, że mam Pan duże pojęcie na temat diagnozowania silników TDI -gratuluję strony i fachowych artykułów. Będę niezmiernie wdzięczny jeśli rzuci Pan okiem na mój problem. Zdaje sobie sprawę , że opis jest dość długi jednak chciałem problem opisać max.wyczerpująco. Gwarantuje, że za trafną diagnozę nagroda Pana nie ominie :-)

  Pacjent : Audi A4 B6 1.9 TDI PD 131 PS 2002 rok
  Przebieg : 233 tyś (potwierdzony w ASO , książka do końca w jednym serwisie)
  Problem : Spadek mocy – brak dynamiki podczas przyspieszania, szczególnie czuć to na 3 i 4 biegu, silnik chodzi prawie tak jakby był wolnossący. W zasadzie to podczas jazdy można odnieść wrażenie, że auto nie ma turbiny.

  Podjęte działania (brak poprawy) :

  – odłączenie przepływomierza ( po odłączeniu przepływki dopiero jest muł niemiłosierny)
  – podmiana czujnika G40 (czujnik wałka rozrządu)
  – czyszczenie EGR
  – odłączenie wężyka EGR (trochę lepiej zbiera się na 2 ale ogólnie brak poprawy)
  – podmiana N75 (chociaż w logach widać było , że działa OK)
  – podmiana gruszki sterującej sztangą
  – czyszczenie VNT turbiny (minimalnie przed pozycją max. otwarcia się przycinała ale prawie nie było tam nagaru – ps. logi są wykonane przed czyszczeniem turbo dlatego widać minimalnie przycinające się VNT , wirnik turbo w idealnym stanie : luz prawie niewyczuwalny , brak jakichkolwiek śladów uszkodzenia na łopatkach wirnika)
  – wymiana wężyków podciśnienia na nowe
  – nowe filtry paliwa, powietrza, oleju (Bosch) , olej (Motul Specific 505.1)

  Skanowanie VAG-COM 409.1 (interfejs Viaken) nie pokazuje w grupie parametrów dot. silnika żadnych błędów – skanowałem kilka razy w różnych odstępach czasu i brak jakichkolwiek błędów. Zrobiłem logi statyczne i dynamiczne :

  Statyczne oraz BS :

  http://vaglog.rtnet.pl/soszi_131064.html
  http://vaglog.rtnet.pl/soszi_131065.html
  http://vaglog.rtnet.pl/soszi_131066.html
  http://vaglog.rtnet.pl/soszi_131067.html
  http://vaglog.rtnet.pl/soszi_131068.html
  http://vaglog.rtnet.pl/soszi_131069.html
  http://vaglog.rtnet.pl/soszi_131070.html
  http://vaglog.rtnet.pl/soszi_131071.html
  http://vaglog.rtnet.pl/soszi_131072.html

  Dynamiczne :

  http://vaglog.rtnet.pl/soszi_131073.html
  http://vaglog.rtnet.pl/soszi_131074.html
  http://vaglog.rtnet.pl/soszi_131075.html
  http://vaglog.rtnet.pl/soszi_131076.html
  http://vaglog.rtnet.pl/soszi_131077.html
  http://vaglog.rtnet.pl/soszi_131078.html
  http://vaglog.rtnet.pl/soszi_131079.html

  Moje subiektywne odczucia :

  Auto pali „od strzała” nieważne czy zimny czy ciepły. Nie rzuca silnikiem, nie dymi , nie dławi się. Po prostu nie ma „odejścia” w szczególności na 3 i 4 biegu. Reasumując : jeździ ale jakoś mułowato (nie ma dynamiki przy wkręcaniu się na obroty). Na 1 i 2 biegu jeszcze nie jest źle , spadek mocy widać bardzo wyraźnie dopiero na 3 i 4. Nie mam już pomysłów co może być na rzeczy …

  Informacje, które mogą być istotne w postawieniu diagnozy :

  Problem wystąpił po wymianie kompletnego rozrządu :

  Febi 21722 (napinacz, tłumik drgań paska rozrządu)
  AUDI 038198119 (rozrząd)
  Ruville 55464 (rolka napinacza paska wielorowkowego)
  Ruville 55480 (napinacz paska wielorowkowego)
  Graf PA878 (pompa wody)

  Ustawienia sprawdzałem n-razy ( w tym wyregulowałem synchronizację bo po wymianie była ok -1,7 dlatego ustawiłem na 0 (w statycznym pokazuje 0 w dynamicznym czasem skoczy na 0,5 czy 1)

  Skończyły mi się pomysły – może ma Pan jakąś receptę ? 😀

  Pozdrawiam

  • Wojtek mówi:

   Logi faktycznie wyglądają OK. Pokombinuj z ustawieniem synchronizacji w całym dozwolonym zakresie, czyli na -3 i na +3. Możesz też podmienić czujnik ciśnienia doładowania na inny, bo może ten zawyża. Masz oryginalny przepływomierz Boscha?

   • Łukasz Socha mówi:

    Niestety nie jest to kwestia synchronizacji – sprawdzałem na różnych zakresach i chodzi tak samo. MAP sensor tylko czyściłem bo nie mam za bardzo skąd podmienić. CO do przepływki – tak jest zamontowany oryginalny Bosch , data produkcji jaka na nim widnieje to 2002 rok …

 109. Wojtek mówi:

  Witaj Wojtek. Mam taki problem, Pacjent Seat Toledo 2004r. silnik 1,9TDI BKC,gdy się rozgrzeje to szarpie przy przyspieszaniu, logi 013, 018 w normie a 023 wahania na wszystkich cylindrach w granicach -50 do -60, dodam że to są logi statyczne. Jakieś wskazówki? Z góry dziękuję.

 110. Sharan BVK mówi:

  JA w końcu mam , patrzyłem i nie widziałem z resztą tak jak mechanicy. Problem z szarpaniem i poddymianiem to WYTARTA SZKLANKA ZAWORU. Wałek wyglądał idealnie a na jednej krzywce -wytarty+dziura w szklance. Bipy po naprawie nadal w minusie -40 do-70, ale auto w końcu żyje. Kolega Wojtek ma podobne objawy ,więc proponuje DOKŁADNIE obejrzeć wałek.

  • Wojtek mówi:

   W silnikach PD wałek nie należy do najtrwalszych, ale często jest to wina oleju i zbyt długie okresy jego wymiany. Wytarte wałki występują częściej w silnikach, w których stosowano olej Long Life.
   Masz rację – należy koniecznie obejrzeć wałek, jeśli występuje nierówna praca silnika.

 111. Iza mówi:

  Witam,
  pani Wojtku, bardzo proszę o analizę logów pompowtrysków w audi a4 2.0 TDI multitronic. Przyczyna, auto dymi na siwo-czarno, jak się jeździ normalnie spokojnie to niewiele, ale jak się „wciśnie” to wypuszcza dużego czarnego „bąka”, aż wstyd jeździć. Wymieniliśmy już chyba wszystko oprócz pompowtrysków.
  Jest jeszcze jeden objaw, szczególnie bo bardzo dynamicznej jeździe, jak już zaparkuję, po jakimś czasie silnik zmienia pracę na głośniejszą.
  Ostatnio też odczuwalne były lekkie szarpnięcia przy przyspieszaniu, a raczej takie jakby przydławienia silnika. Teraz już dłuższy czas tego nie odczuwam.
  Zastanawiają mnie te pompowtryski.
  Nawiasem, wspaniała strona!

  http://vaglog.rtnet.pl/izka_lp_139720.html

  • Wojtek mówi:

   Parametry pompowtryskiwaczy przedstawione w logach są poprawne i prawdopodobnie nie tu leży przyczyna.
   Po 2 minutach pracy na wolnych obrotach następuje zamknięcie zaworu EGR, co powoduje nieco głośniejszą pracę silnika, po dodaniu gazu EGR włącza się (otwiera) znowu – może chodzi właśnie o to.
   Czarny dym to oznaka zbyt małej ilości powietrza w stosunku do paliwa. Potrzebne są logi dynamiczne turbosprężarki i przepływomierza – może tam leży przyczyna.

   • Iza mówi:

    Pani Wojtku, podaję logi dynamiczne turbo i przepływki.
    http://vaglog.rtnet.pl/izka_lp_139881.html
    Przepływka jest nowa, więc raczej nie ona jest problemem. Auto ma moc, przyspiesza bardzo dobrze, pali na dotyk, ma też nowy egr, płyny i filtry wymieniane są regularnie.
    Auto wcześniej miało fabryczny DPF i wtedy nie dymiło, ale DPF zapychał się już co chwilę i został wymieniony na nowy zamiennik. Wydaje nam się, że wtedy auto zaczęło dymić. Na pompowtryski został założony zestaw naprawczy do pompowtrysków.
    Proszę o analizę podesłanych logów. Jak nie to, to czy może to być wina oprogramowania?
    Sterownik z programu VCDS:
    numer VAG: 03G 906 016 FQ
    Dbamy o ten samochód jak możemy, ale z tym dymieniem to już naprawdę ręce opadają.

    • Wojtek mówi:

     Logi wyglądają OK.Faktycznie winny może być DPF – jego zadaniem jest dopalanie sadzy i w autach z tym filtrem dymienie praktycznie nie występuje. Rozwiązaniem może być programowe wyłączenie DPF’a – usługi takie wykonują firmy zajmujące się chip-tuningiem. Sterownik o tym oznaczeniu jest przeznaczony do silnika z kodem BPW.

     • Iza mówi:

      Czyli sterownik jest ok, nasz silnik ma kod BPW. No nie wiem z tym dpf-em, jest nowy tylko nie oryginalny, a zamiennik. Jest możliwość, że jest jakiś wadliwy? Przychodzi Panu do głowy co jeszcze może powodować dymienie?

 112. Pete mówi:

  Cześć,
  Jestem posiadaczem Audi A3 8PA 2,0 TDI BKD 4×4 16v 140hp program na 170hp, przebieg 175kkm. Problemem jest gasnięcie auta na biegu jałowym bądź wciśniętym sprzęgle po nagrzaniu silnika ( na zimno chodzi dobrze)
  + ostatnio zaczęła mi migać kontrolka od świec żarowych i kontrolka check engine , auto traci moc i silnik dostaje większych wibracji na wolnych obrotach
  Co może byc przyczyną tych problemów? Dodam co było zrobione w aucie w ciągu ostatnich kilku miesięcy: wymieniona głowica na nową + 1 z wtrysków nowy, wymiana czujnika G40 i G28, wymiana filtrów i płynów.
  Problemy ze spadkiem mocy wystąpiły niedługo po tym jak do auta przypadkowo została zalana benzyna zamiast ON – nie jestem pewien czy to ma coś z tym wspólnego.
  Byłbym bardzo wdzięczny za wskazówki lub podpowiedź co może byc nie tak z tym autem……….

  • Wojtek mówi:

   Mruganie kontrolki świec żarowych i świecenie check engine oznacza, że w pamięci sterownika znajdują się zapisane błędy. Trzeba podłączyć komputer i je odczytać.
   Jazda dieslem z PD na benzynie mogła doprowadzić do zatarcia pompowtryskiwaczy, które są smarowane olejem napędowym.

 113. Paweł mówi:

  Witam serdecznie,
  Panie Wojtku mam problem z 2.0 TDI BKD a mianowicie silnik kiedy jest zimny to przerywa na biegu jałowym. Nie jest to falowanie ale ewidentne przerywanie. Dzieje sie tak do osiagniecia temperatury ok 70 stopni. Co ciekawe jezeli wlaczona jest klimatyzacja lub ogrzewanie tylnej szyby silnik pracuje bez zarzutu. Dodam ze samochod jest po programie. Czy ma Pan jakies sugestie co w pierwszej kolejnosci nalezy sprawdzic? Pozdrawiam

  • Paweł mówi:

   Dodam jeszcze że silnik pali na dotyk, przyspiesza bez najmniejszego problemu.

   • Wojtek mówi:

    Zrobić logi kanałów o których pisałem podczas przerywania silnika. Obciążenie alternatorem lub klimatyzacja powoduje zwiększenie dawki paliwa. Może modyfikacja programu została wykonana nieodpowiednio.

    • Paweł mówi:

     Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że mowa o grupie 13, 18 i 23? A czy podobne objawy może dać uszkodzone koło dwumasowe? Pytam gdyż w ostatnim roku samochód miał sprawdzane pompowtryskiwacze 3 razy: w ASO Audi, podczas modyfikacji programu i ostatnio u znajomego mechanika i wszędzie diagnoza była jednakowa – pompowtryskiwacze bez zarzutu.

     • Wojtek mówi:

      Uszkodzone koło dwumasowe byłoby czuć również na górce momentu obrotowego (lekkie szarpanie). Jeśli pompowtryskiwacze rzeczywiście są ok, to ciężko będzie coś stwierdzić tylko na podstawie logów.

 114. Adam mówi:

  Witam Wojtku. Mam pewien problem z passatem 1.9 TDI 101KM 2000r. A więc przerywa nie ma mocy. Zostawiłem go u mechanika stwierdził pompowtrysk że leje zamienił go z 1 na 4 cyl i przez miesiąc było wszystko normalnie moc wróciła przyspieszenia tez było wszystko idealnie przez miesiąc. Ze względu że nie miałem pieniędzy na naprawe jeździłem tak przez 2 miesiące… I własnie teraz znów zostawiłem passata u mechanika stwierdził 4 pompowtryski ale mówił ze zawsze wykazuje uszkodzone pompowtryski jak jest wiązka zużyta. Więc wiązka została wymieniona. Po wymianie nadal jest to samo czyli przerwya szarpie nie ma mocy. KTS wykazał następujące błędy:
  450B zawór dla Unit Injector cyl. 3 Powyżej granicy regulacji
  4508 Zawór dla Unit Injector cyl 2 Powyżej granicy regulacji
  4505 Zawór dla Unit Injector cyl 1 Powyżej granicy regulacji
  450E Zawór dla Unit Injector cyl 4 Powyżej granicy regulacji

  Mówił że pompowtryski mają złą dawke BIPy powyżej 60 a na KTS wykazało mi na biegu jałowym:
  1cyl. -0.91
  2cyl. -0.02
  3cyl. -0.32
  4cyl. 1.24
  Stan elektrozawóru jest równy 0 na biegu jałowym jak i przy wyższych obrotach gdy puszcze pedał przyspieszenia pokazuje 4
  BIPy chyba nie da sie na Kts wykazać a jak sie da to nie wiem jak. Ten mechanik co u niego wymieniłem tą wiązke mowił że pompowtryski są uszkodzone elektrycznie i że ogólnie leją. Teraz nie wiem co robić czy regenerować pompowtryski czy kupić jakieś używki bo nowych to raczej nie kupie jak nowy kosztuje ok. 2000zł. Czekam na twoją odpowiedz. Z góry serdecznie dzięki.

  • Wojtek mówi:

   4 pompowtrysk faktycznie leje. Błędy, które podałeś dotyczą za wysokich BIPów i faktycznie najczęstszą przyczyną jest słaby kontakt elektryczny na wtyczkach wiązki. Proponuje dokładnie przejrzeć instalację od pompwtrysków do komputera.

   • Adam mówi:

    Cześć ponownie.
    A więc zaprowadziłem samochód do kolejnego mechanika i stwierdził, że wina leży po stronie wałka rozrządu i sprzęgła. Trochę nie chce mi się w to wierzyć więc proszę o pomoc. Bo sam już nie wiem co robić

    • Wojtek mówi:

     Wałek łatwo ocenić wzrokowo. Co do sprzęgła, to pewnie chodzi o koło dwumasowe. Najpierw trzeba zająć się BIPami. Pytanie czy te pompowtryski są właściwe do tego silnika – podaj ich oznaczenie.

 115. Adam mówi:

  Po miesiącu sie wszystko spier… i jeżdził na uszkodzonych przez 2 miesiące*

  • marcin mówi:

   kolego miałem to samo w swoim w 1,9tdi silniku wysłałem do katowic do takiego zakładu co naprawia pompki, zrobili , auto ożyło i mniej pali aż byłem w szoku że tak spalanie spadło , we wrześniu będzie dwa lata po tej naprawie i wszystko jest ok, mam do nich namiar jakby co

 116. Adam mówi:

  Jestem z okolic łodzi także chciałbym tam znaleźć dobrego fachowca który mało weźmie a dobrze zrobi. Ale jest takie pytanie teraz czy wszystkie SA do roboty ?

 117. Adam mówi:

  Ale w sumie mógł byś napisać namiar do fachury jak możesz.

 118. Rafał mówi:

  Witam.
  Panie Wojtku dzisiaj zrobiłem logi przy swojej audi a4 b5 1,9 tdi 90KM i zaniepokoiły mnie logi z bloku 018 gdzie wyszły mi 1 a nie 0.Po za tym prosił bym o przejrzenie moich logów.Z góry dziękuję

  Grupy: 013,018,023 – http://vaglog.rtnet.pl/informikzorro_140542.html
  Grupy: 000,000 – http://vaglog.rtnet.pl/informikzorro_140543.html
  Grupy: 003 – http://vaglog.rtnet.pl/informikzorro_140544.html
  Grupy: 004 – http://vaglog.rtnet.pl/informikzorro_140545.html

 119. SS mówi:

  Witam,

  Skoda Fabia 1.9 tdi, rocznik 2004, przebieg około 215 tys. Od jakiegoś czasu obserwuję szarpanie silnika, gdy jest wilgotno na zewnątrz i auto jest zaparkowane przez dłuższy czas (np. całą noc). Niestety, nie jest tak zawsze i nieraz jest ok, a nieraz objawy się nasilają.

  Odpalam samochód, jadę, silnik szarpie nawet po osiągnięciu normalnej temperatury pracy. Ale co ciekawe, wystarczy że zatrzymam się, zaparkuję na 15 – 30 minut, odpalam auto i szarpanie znika.
  Podejrzewam, że przez całą noc zawilgotnieje jakiś czujnik, końcówka elektryczna, komputer czy coś podobnego, a po kilku minutach postoju z ciepłym silnikiem „to coś” się osusza i objawy ustępują.
  Pozostałe parametry stałe: to samo paliwo, ten sam kierowca, to samo miejsce – jedyna różnica to bardziej wilgotne powietrze (np. po deszczu) lub mniej wilgotne.

  Byłem oczywiście z tym problemem w serwisie i ręce, nogi i cycki opadają, gdy usłyszałem to, co mi powiedzieli:
  – podłączyli pod komputer, niestety w serwisie, gdy komp nie pokazuje błędów, to problemu nie ma!! Q…, bez błędnego odczytu z kompa serwisanci baranieją.
  – potem zaproponowali czyszczenie wtryskiwaczy jakimś środkiem – ok, to wydawało mi się rozsądne, 9 lat jazdy, pewnie czyszczenie wtrysków nie zaszkodzi. Oczywiście to nie pomogło.
  – druga propozycja, przy kolejnej wizycie, to wymiana lub regeneracja turbosprężarki. Zapytałem o związek wilgoci i tego, że gdy nie jest wilgotno lub chwilę postoi po rozgrzaniu, to silnik działa poprawnie i powiązanie z ewentualną awarią turbosprężarki. Gostek zaczął się motać, ale nie zaproponował mi nic innego.

  Czy ktoś z Państwa ma jakiś pomysł co w dieslu (Fabia 1.9 tdi) może być podatne na wilgoć i powodować objawy takie, jak napisałem powyżej? – przy założeniu, że to może być przyczyną problemu.

  • Wojtek mówi:

   W czasie szarpania odłącz zawór EGR (komputer zarejestruje błąd, ale nic złego się nie stanie). Możesz też zrobić logi w trybie BS kanału 003 – pokaże to pracę przepływomierza i zaworu EGR.

   • SS mówi:

    Dziękuję. Oczywiście sprawdzę to, aczkolwiek w drodze do pracy trochę ciężko, więc odłożę to do weekendu. Dodatkowe pytanie/wskazówka: przejechałem około 20 km, silnik oczywiście osiągnął normalną temperaturę pracy, ale cały czas szarpał. Zatrzymałem się na światłach, wyłączyłem silnik na około minutę. Po uruchomieniu zero szarpania, działał jak po wyjeździe z fabryki. Co mogła zmienić ta minuta, a właściwie wyłączenie i ponowne włączenienie silnika?

    • Wojtek mówi:

     Ciężko powiedzieć, co jest nie tak. Proszę również sprawdzić czujniki G40 i G28 (czujniki położenia wałka rozrządu i wału korbowego).

     • Paweł mówi:

      Hmm znajomy mechanik twierdzi ze to czuje ja niekoniecznie. Ale po rozgraniu samochod rowniez nieco wibruje choc nie przerywa. No i przy gaszeniu potrafi szarpnac wiec wyglada to na dwumas. Pytanie czy jezeli winny bylby dwumas to objawy moglyby byc niwelowanie wlaczeniem klimatyzacji lub ogrzewania tylnej szyby…

 120. Paweł mówi:

  Witam serdecznie. Pacjent to VW Touran 1.9 TDI 105km silnik BKC przebieg 196 tys. Problem wysypuje po dłuższym postoju, silnik odpala i po ok 3 sekundach pracy gaśnie. Oczywiście odpala po zgaśnięciu ale trochę trzeba pokręcić. Zauważyłem że przy odpalaniu po dłuższym postoju przy wciśniętym pedałem gazu problem nie występuje, czyli odpala i nie gaśnie. Wygląda tak jakby się zapowietrzał. Po podłączeniu pod kompa nie ma żadnych zapisanych błędów. Silnik pracuje równo, na wolnych obrotach jak i wyższych, nie ma problemów z przyspieszaniem. Nie wiem czy to ma coś wspólnego z odpalaniem ale od niedawna występuje podczas jazdy rezonans / buczenie tylko przy danych obrotach silnika w zakresie 1900 do 2000 oraz 2900 do 3000 (przy 4000 nie sprawdzałem).
  Logi.
  grupa 013, -0.49, 0.75, -0.71, 0.47
  grupa 018, 0, 0, 0, 0
  Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.

  • Wojtek mówi:

   Sprawdź czy nie ma wycieków na uszczelce między pompą tandemową a głowicą. Na czas długiego postoju możesz też zacisnąć wężyki podciśnienia – idący do pompy i powrotny. Jeśli wtedy auto odpali bez problemu, to masz problem z zaworkiem zwrotnym w pompie tandemowej.

 121. Paweł mówi:

  Dziękuje za szybką odpowiedź. Ok sprawdzę to. A co może powodować powstawanie tego rezonansu.

 122. Paweł mówi:

  To wszystko już dawno posprawdzałem, niestety nic nie znalazłem. Dziwne jest to że buczenie występuje w tych określonych obrotach i tylko podczas jazdy.

 123. Dariusz_ mówi:

  Witam
  Problem jest następujący który dręczy mój samochód a mnie jeszcze bardziej:) do rzeczy audi a6 1.9tdi 2002r. 130km silnik AVF. Ogólnie to od momentu zakupu miał takie objawy że po dłuższym postoju ciężej odpalał a na mrozie to było tylko gorzej gdy samochód nie stał za długo tak z 6 godzin to pali od strzała. Oczywiście filtr paliwa wymieniony i świece też ale nie dało to poprawy teraz to obawy się nasilają bo po 12godzinach postoju ciężej kręci jak już załapie to buja go na obrotach tak jakby nie chodził na jedne cylinder i do tego tak niebieskawo czy jakoś tak dymi ale po minucie to ustaje i jest ok dodam że normalnie wkręca się na obroty. Wykluczam tutaj świece bo przy dodatnich temperaturach się nie załączają i chyba nie są to oringi na pompo wtryskach bo nie przybywa mi oleju dodam jeszcze że pompki były sprawdzane w Vagu i jest wszystko dobrze mieszczą się w normie. Z góry dziekuje za pomoc. Pozdrawiam

 124. filip mówi:

  WITAM

  CZY PONIŻSZE NUMER POMPOWTRYSKOW MOŻNA STOSOWAC ZAMIENNIE NP 3AJ I 1 CX JAKO ZAMIENNIK
  038 130 073 AJ
  038 130 079 CX PODOBNO CX SA PO REGENERACJI FABRYCZNIE W VW ?

 125. Justat mówi:

  Panie wojtku mój problem to szarpanie po przejechaniu około 2km. autko golf v 2.0 tdi silnik BKD po wymianie uszczelki pod głowicą pierścieni i uszczelniaczy w głowicy.
  Czytając pana porady sprawdziłem paliwo na powrocie jest w nim dym. Czekam na oringi będą o 16-stej. robiłem logi na rozgrzanym 3000 obrotów
  013: -0,96 0,05 0,75 014
  018 4 4 4 4 -na wolnych i podczas jazdy same zera (chyba że zwalniam jest 128)
  023 -3 16 -1 -32
  podczas jazdy gdy zaczyna szarpać
  013 2,99 -1,1 -2,33 0,42
  023 -128 -6 -11 -40
  Coś jeszcze sprawdzić? Czy oringi z białymi paskami są na dole pompowtryskiwacza?
  Zmieniałem wiązkę pod pokrywą zaworów -nic nie pomogło.

 126. Robert mówi:

  Witam Panie Wojtku, mam taki problem, posiadam Passata 1.9 tdi silnik 130 KM, model silnika „AWX”, problemem jest nierowna praca silnika, wymienilem komplet pompowtryskiwaczy z 0414720216 na 0414720039 i zalozylem nowe ringi bosha, sprawdzilem tez wiazke przewodow i wszystko jest dobrze, doginalem takze koncowki wtykow oraz odpowietrzylem uklad paliwa, w czym moze byc problem?? Prosze o pomoc.

 127. filip mówi:

  038 130 073 AJ

  038 130 079 CX SA PO REGENERACJI FABRYCZNIE w serwisie

  boscha i jest to zamiennik aj informacja z serwisu bosha

 128. Tommy mówi:

  Witam Panie Wojtku. Ciekawostką w moim golfie 1,9 tdi 115km AJM przebieg 193 tys jest fakt że auto szarpie podczas gwałtownego przyśpieszania na biegach od 3do 6. Przy delikatnym dodawaniu gazu jest to praktycznie niewyczuwalne. Bip na biegu jałowym były w granicach 47-60 a na 4 cylindrze 97 (ciepły silnik). Auto nie ma odpowiedniego przyśpieszenia jak na ten silnik ale nie dymi, odpala na zimnym i ciepłym silniku, zużycie paliwa też ok. Po wlaniu do baku płynu do czyszczenia jest znaczna poprawa ale szarpanie jeszcze jest (znacznie mniejsze ale jest) ale mocy nadal brak. Sztanga od turbiny pracuje poprawnie, egr też. Rozkładam ręce i wołam POMOCY.:). Korekcje dawek w normie, elektrozawór też…Dodam że czasem zapala mi się kontrolka ESP. Może ktoś spotkał się z podobnymi objawami

  • Wojtek mówi:

   Przyczyna szarpania to prawdopodobnie konektorki we wtyczkach wiązki pompowtryskiwaczy. Swiecąca światłem ciągłym kontrolka ESP wskazuje na błąd układu wtryskowego i warto go odczytać – pewnie będzie dotyczył 4 pompowtryskiwacza.

   • Tommy mówi:

    Okazało się ze ktoś podmienił wtrysk na 2 cylindrze który kompletnie nie jest od tego modelu, wymieniono też wtrysk na 4 cylindrze i dupa blada. Pojawia mi się teraz błąd 17678 przy każdorazowym szybkim przyśpieszaniu, wymieniono też uszczelniacze, bipy na 4 teraz ok90 a przy dodaniu gazu 127 (stą pewnie błąd), na 3 jest 60 , trzesie mniej ale jeszcze wibracje sa odczuwalne. Czy ten wymieniony wtrysk na 4 może być wadliwy? Co jeszcze mogę sprawdzić???

 129. casssper mówi:

  Witam , mam problem tego typu , mianowicie wymieniana była uszczelka pod glowica, po dalszych ogledzinach okazało sie ze glowica jest popekana na 2i 3 cylindrze wiec trzeba było ja wymienic, 1 pompowtrysk na 3 cylindrze- uszkodzony ( zabezpieczenie nie trzyma sprezyny , mozna bylo ja sobie smialo zdjac bez uzycia sily) i teraz:
  – wszystkie zawory ,pompowtryski, wałek etc., byly przelozone na nowa (uzywana) glowice
  – uszkodzony pompowtrysk został zastapiony pompowtryskiem z silnika 105 konnego ( znajomy mechanik z vw twierdzi ze pompy praktycznie niczym sie nie roznia wiec mozna smialo je przekładać) I TEGO WLASNIE NIE JESTEM PEWIEN, gdyz roznia sie symbolami jak i wizualnie wygladaja troche inaczej
  – glowica zalozona
  – autko odpalilo
  I :
  na biegu jalowym pracuje w miare ok lecz przy normalnej jezdzie na 2.3.4 biegu przy 2000-2400 obrotow szarpie silnikiem , nie czuc zbytnio tej mocy ktora byla wczesniej
  co moze byc tego przyczyna? zle wyregulowanie pompowtryskow ? nowy pompowtrysk nie pasuje? jak to sprawdzic ? zaznacze ze moj silnik to 1/9tdi 130km AVF
  za fachowe odpowiedzi z gory dziekuje i pozdrawiam, casssper
  PS. Ma ktos z was moze schemat jak dociagnac i ustawic te pompowtryski?

  • Wojtek mówi:

   Cały wpis jest o tym, jak sprawdzić pompowtryski. Ten ze 105km silnika oczywiście nie jest właściwy do tego silnika. Dokładna instrukcja montażu pompowtryskiwaczy różnież jest na tej stronie, w kategorii naprawy

 130. Ysiek-w mówi:

  Witam wszystkich.
  Jest to mój pierwszy post na forum proszę o wyrozumiałość.
  Niedawno zakupiłem samochód, jest to Audi A3/2003r Silnik ATD przebieg 213 tyś.
  I jak to bywa od razu zaczęły się problemy. Przy zakupie nic dziwnego sie nie działo, ale następnego dnia przy rozruchu się zaczęło. Silnik potrafi zaskoczyć i po chwili zgasnąć.Drugie kręcenie już jest spoko.Do tego mam wrażenie jak by silnik nie równo pracował, buda się lekko kołysze. Dawka paliwa też mnie martwi jest na poziomie 3 mg.Co może być przyczyną tych problemów? Proszę o pomoc.Wszystkie sugestie mile widziane.

  http://vaglog.rtnet.pl/krzysiek.wi_141400.html
  http://vaglog.rtnet.pl/krzysiek.wi_141401.html
  http://vaglog.rtnet.pl/krzysiek.wi_141402.html
  http://vaglog.rtnet.pl/krzysiek.wi_141403.html
  http://vaglog.rtnet.pl/krzysiek.wi_141404.html
  http://vaglog.rtnet.pl/krzysiek.wi_141405.html
  http://vaglog.rtnet.pl/krzysiek.wi_141406.html
  http://vaglog.rtnet.pl/krzysiek.wi_141407.html
  http://vaglog.rtnet.pl/krzysiek.wi_141408.html
  http://vaglog.rtnet.pl/krzysiek.wi_141409.html
  http://vaglog.rtnet.pl/krzysiek.wi_141410.html
  http://vaglog.rtnet.pl/krzysiek.wi_141411.html
  http://vaglog.rtnet.pl/krzysiek.wi_141412.html
  http://vaglog.rtnet.pl/krzysiek.wi_141413.html
  http://vaglog.rtnet.pl/krzysiek.wi_141414.html

  • Wojtek mówi:

   Sprawdź pompę tandemową czy nie cieknie z dekla lub na łączeniu z głowicą. Twój problem to prawdopodobnie cofające się paliwo. Zaciśnij na noc wąże między filtrem a pomnpą vacuum, rano sciągnij zaciski i zobacz jak odpala. Możesz też ustawić kąt synchronizacji (grupa 004) na 0, ale nie jest konieczne.

 131. Ysiek-w mówi:

  Witam. Pompa lekko podcieka, Valeo nie do uszczelnienia. A dawka w grupie 1
  3 mg nie za wysoka? Co byś powiedział o popowtryskach, o ich stanie.

 132. rafal mówi:

  Witam wszystkich,

  Mam problem ze swoim samochodem Vw Golf IV 1,9 TDI 101KM silnik ATD 2003 rok
  218 tyś przebiegu. Samochód od momentu zakupu pokazywał bardzo duże wartość spalania na komputerze około 8 litrów przy spokojnej jeździe ale z wyliczeń wynikało że pali około 6 więc się tym nie przejmowałem. Później pojawiły się bardzo duże wibracje silnika najbardziej wyczuwalne przy 2000 obrotów i więcej wszystko się w samochodzie trzęsie + spadek mocy nie można utrzymać prędkości 100 km/h.
  W przypadku zgaszenia samochodu podczas jazdy i odpaleniu go poprzez ponowne przekręcenie kluczyka bez kręcenia rozrusznikiem pomagało na trochę

  Poniżej logi statyczne 013 018 023 i jeszcze zrobiłem 023 na biegu jałowym dodająć gazu do 3000 obrotów wtedy w 018 powstają jakieś głupoty

  http://vaglog.rtnet.pl/wynajemjaguar_142338.html
  http://vaglog.rtnet.pl/wynajemjaguar_142341.html
  http://vaglog.rtnet.pl/wynajemjaguar_142342.html
  http://vaglog.rtnet.pl/wynajemjaguar_142343.html
  http://vaglog.rtnet.pl/wynajemjaguar_142344.html

  i to błedy

  4 Faults Found:
  17678 – Pump-Jet Valve: Cylinder 4 (N243): Regulation Range Exceeded
  P1270 – 35-10 – – – Intermittent
  17671 – Shareware Version. To Decode all DTCs
  P1263 – 35-10 – Please Register/Activate – Intermittent
  17674 – Shareware Version. To Decode all DTCs
  P1266 – 35-10 – Please Register/Activate – Intermittent
  17669 – Shareware Version. To Decode all DTCs
  P1261 – 35-10 – Please Register/Activate – Intermittent

  Proszę o jakieś sugestie od czego zacząć
  Pozdrawiam

  • Picardi mówi:

   Wszystkie błędy związane są z pompowtryskami. Ja bym zaczął od wtyczek na pompkach albo poprawić styki poprzez delikatne podoginanie ich albo wymiana na inną sprwaną czy nową bo po logach nie widać aby np padły wszystkie pompki.

   17678-P1270 Wtryskiwacz 4 – przekroczony limit (control limit exeeded)
   17671-P1263-Wtryskiwacz 2 – sygnał nieprawdopodobny (implausible signal)
   17674-P1266-Wtryskiwacz 3 – sygnał nieprawdopodobny (implausible signal)
   17669-P1261-Wtryskiwacz 1 – przekroczony limit (control limit exeeded)

 133. Paweł mówi:

  Ja swój problem rozwiązałem czyli gaśnięcia po długim postoju. Wymiana uszczelek pomogła. Przy okazji znalazłem przyczynę rezonansu który wcześniej opisałem, poluzowała się pompka ale gniazda nie wybiło. Pozdrawiam

 134. Krzysiek mówi:

  mam problem z moim Passatem B5 2002 silnik AVF, zaczął mi się zwiększać poziom oleju w silniku, według mojego mechanika do silnika dostawała się ropa, postanowił wymienić wszystkie uszczelniacze na pompowtryskach. Obawiam, się, że to nic nie dało. Dodam, że jak wyciągał drugi pompowtrysk to z komory na tłok zleciała ropa, na pozostałych nic takiego się nie stało.. Czy to coś poważnego. Co z tym fantem zrobić. Z góry dziękuję za pomoc

  • Picardi mówi:

   To że ropa poleciała po wyciągnięciu pompki to jest normalne bo w głowicy masz kanały paliwowe. Miałem taki problem że po wymianie uszczelek na pompkach okazało się, że nic się nie zmieniło i wymieniłem dodatkowo pompe tandemową i skończył się problem z przyrostem oleju. Jeszcze jedno koniecznie wymień olej jak masz rope w oleju bo poleci ci turbina.

 135. Krzysiek mówi:

  dzięki Pikardi, olej oczywiście wymieniłem, sprawdziłem pracę pompowtryskiwaczy na komputerze i jak na razie wszystko wygląda dobrze. Pożyjemy zobaczymy.

 136. marcinpo mówi:

  Witam
  Panie Wojtku, pacjent to Passat B6 BEZ 1.9 TDI 2008r przebieg 61tys., proszę o pomoc.
  Jadąc na 4 lub 5 biegu w zakresie obrotów 1800-2100 lekko trzymając gaz (nie dodając i nie ujmując)
  autem zaczyna poszarpywać. Dodatkowo przy gwałtownym dodaniu gazu w okolicach 2000 obr/min na 3 lub 4 biegu
  na chwilę zaczyna trząść (drżeć) całym przodem (tak jakby najeżdżając na jakąś tarkę).
  Na postoju również poszarpuje całym samochodem tylko tak w zakresie 1400 obr/min.

  Proszę o sprawdzenie czy to może być od silnika.
  Poniżej logi:

  http://vaglog.rtnet.pl/mgulu666_142386.html
  http://vaglog.rtnet.pl/mgulu666_142387.html
  http://vaglog.rtnet.pl/mgulu666_142388.html
  http://vaglog.rtnet.pl/mgulu666_142389.html
  http://vaglog.rtnet.pl/mgulu666_142390.html
  http://vaglog.rtnet.pl/mgulu666_142391.html

  • Wojtek mówi:

   Silnik nierówno chodzi z powodu problemów na 4 cylindrze. Winny jest pompowtrysk lub np. słaba kompresja.

   • marcinpo mówi:

    Witam
    Panie Wojtku, bledow nie ma wcale, czy moze to byc np. wiazka, czy wtrysk do wyjecia i sprawdzenia. A co do tej kompresji to co Pan zaleca??
    Bardzo prosze o pomoc.
    Pozdrawiam
    Marcin

    • marcinpo mówi:

     Panie Wojtku
     Kompresja sprawdzona (przy dluzszym kreceniu po odpieciu wiazki elektrycznej wtryskow) na kazdym cylinderku wartosc 30.
     Czyli do wyjecia czwarty wtrysk i do diagnozy??
     Czy przy okazji sprawdzic pozostale??
     Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.
     Marcin

     • Wojtek mówi:

      Chyba raczej nie będzie to wina wiązki. Można na początek zamienić pompowtryski miejscami i zobaczyć, czy usterka podąża za pompowtryskiwaczem.

     • marcinpo mówi:

      Dzisiaj bylem w firmie Gladysek Bosch Serwis i zlecilem sprawdzenie wtrysku 4. Po sprawdzeniu wartosci na urzadzeniu testujacym byly kiepskie wiec postanowiono wymienic koncowke i przeprowadzic czyszczenie i ponowny test. Popmka wrocila do normy na urzadzeniu testujacym. Po wsadzeniu do auta sytuacja sie powtarza (drgania w zakresie ok 2000 rpm/min, korekcje na 1, 2, i 3 wtrysku na minusie ok 0.5 a czwarty na +1.6).
      Zaplacilem 1350zl za calosc i dalej klapa (tylko mam gwarancje na wykonana prace).
      Dodatkowo jadac pod gorke np na 4 lub 5 biegu na niskich obrotach gwaltownie dodajac gazu zaczyna jak w benzynie szarpac calym silnikiem tak jakby mu paliwa brakowalo lub nie bylo iskry albo przebicie na przewodach.
      Dzisiaj u znajomego wgrany zostal najnowszy soft jaki istnieje (nie modyfikowany) do sterownika silnika (nowszy niz mialem w sterowniku).
      Panie Wojtku prosze o porade co dalej z tym autem robic.

     • marcinpo mówi:

      Dodam jeszcze ze na zimnym silniku wtrysk czwarty ma korekcje ok +0.45. Jak sie juz rozgrzeje to wtedy zaczynaja sie te problemy (drgania itd i korekcja na nim idzie do 1.6)

     • Bartek mówi:

      Witam. Z mojej praktyki warsztatowej : sprawdzenie na urządzeniu testowym nie uwzględnia wpływu temperatury i drgań na pracę podejrzanego wtrysku . Radziłbym tak samo jak pan Wojtek zamienić wtryski miejscami i sprawdzić czy usterka „podąża” za wtryskiem . Pozdrawiam.

 137. MARIUSZ mówi:

  Witam
  Na początku chcę pogratulować wiedzy na temat pompowtrysków a teraz nawiązując do tematu mam problem z Audi A4 b7 1.9 tdi kod BRB a mianowicie
  po odpaleniu auto przez chwilę nie równo pracuje później uspokaja się ale nie do końca czuć nierówna prace silnika „szarpnięcia” dodatkowo auto dymi na czarno po dodaniu gazu bez znaczenia czy zimny czy ciepły silnik jak trzymam około 1300obr/min wtedy czuć zdecydowanie nierówną pracę sinika mam wrażenie że auto nie ma pełnej mocy w porównaniu z innymi autami z tym samym silnikiem dodam jeszcze że jak energicznie przyśpieszę kilka razy to wyrzuca olej pod pokrywą zaworową który później wytapia się na kolektorze wydechowym o efektach zapachu i dymu z oleju już nie wspomnę powiem szczerze że ręce opadają nie wiem co dalej dodam że auto ma przejechane 150 tyś udokumentowany przebieg
  proszę o jakieś wskazówki z góry dziękuje za pomoc

  • Wojtek mówi:

   Sprawdź, czy nie ma dużych przedmuchów i dymu po odkręceniu wlewu oleju na odpalonym silniku. Uszczelka pod pokrywą oczywiście do wymiany. Pokaż opisane tutaj parametry pompowtryskiwaczy.

   • mariusz mówi:

    Witam
    Co masz na myśli duże przedmuchy jak to zweryfikować a parametry pompowtrysków będe miał za kilka dni
    dziękuję za zainteresowanie
    pozdrawiam

    • Picardi mówi:

     przedmuchy – możesz to sprawdzić odkręcając korek wlewu oleju podczas pracy silnika ale jak nie masz wprawy czy porównania to będzie ciężko i wtedy zostaje ew pomiar szczelności cylindrów – jest do tego specjalny przyrząd – ale kosztuje pare złoty i z tego co wiem nie każdy warsztat to ma. Taki pomiar jest bardziej wiarygodny niż odkręcanie korka pomijając ludzi którzy mają wprawe i doświadczenie. Przy okazji pomiaru szczelności można zrobić pomiar kompresji. Jak pisał Wojtek wymień najpierw uszczelke i zobacz co będzie no i jakieś logi powinieneś wstawić.
     pozdrawiam

 138. jarek mówi:

  Witam .mam problem z sharanem przy porannym uruchamianiu,odpali zgaśnie tak parę razy trzeba trochę pokręcic dopiero załapie zakopci na biało i potem ok dodam że do ropy dostawał mi się olej 1300km przejechane i litra oleju nie ma zmieniłem uszczelniacze na pompowtryskach zmieniłem vacu i dalej nie chce gadać rano nie wiem jak tam tylko z olejem czy to była wina vacum a te odpalanie rano to może inna historia dodam że to silnik 1.9tdi 115km AUY 2002r

  • Wojtek mówi:

   Sprawdź kąt synchronizacji w grupie 4. Objawy jak odpalanie w mrozie bez świec żarowych. Warto też sprawdzić czy paliwo się nie cofa, np. przez nieszczelność na filtrze. Dla pewności – pomiar kompresji.

 139. arkadiusz301 mówi:

  Witam.
  Posiadam Tourana 1.9 TDI 105 KM DSG przebieg 190k i mam problem z jego uruchamianiem. Czasem pali normalnie a czasem tak jak by się zacinał rozrusznik (jakoś tak skrzeczy). Rozrusznik był wyjmowany dwa razy, wymienione panewki i teoretycznie powinno być ok. przynajmniej tak stwierdzili mechanicy którzy to naprawiali. Jednak problem nie ustąpił, wymieniłem wszystkie świece BOSCHA i nic… Jak przyjdzie zima to sytuacja będzie jeszcze gorsza. Wojtku czy to może być problem z pompowtryskami? Może znasz kogoś z Wawy kto by mógł sprawdzić to wszystko i zarazem nie zdarł ze mnie nie wiadomo ile…

 140. Łukasz mówi:

  Witam,
  zrobiłem ostatnio logi swojego Golfa V 1.9 TDI BKC, ponieważ mam problemy gdy odpalam auto po nocy (odpala od strzała) silnik wskakuje na obroty 900 i pracuje tak ze 3-4 minuty po tym czasie obroty spadają do 819 czyli normalnych na jałowym i wtedy silnik zaczyna chodzić nierówno i trząść się, nie kopci w tym czasie, czuć wibracje na karoserii pojazdu. Po 2 min takiej dziwnej pracy silnik uspokaja się i chodzi normalnie, błędów na kompie nie ma, oleju nie ubywa ani nie przybywa, płyn chłodniczy bez zmian, świece chyba nie grzeją przy temp 12*C(??), według mnie pompowtryski w normie, przepływomierz chyba też.
  Wstawię logi:
  dynamiczne:
  http://vaglog.rtnet.pl/sopel_95_142606.html
  http://vaglog.rtnet.pl/sopel_95_142607.html
  http://vaglog.rtnet.pl/sopel_95_142608.html
  http://vaglog.rtnet.pl/sopel_95_142609.html
  http://vaglog.rtnet.pl/sopel_95_142610.html
  http://vaglog.rtnet.pl/sopel_95_142611.html
  http://vaglog.rtnet.pl/sopel_95_142612.html
  statyczne:
  http://vaglog.rtnet.pl/sopel_95_142613.html
  http://vaglog.rtnet.pl/sopel_95_142614.html
  http://vaglog.rtnet.pl/sopel_95_142615.html
  http://vaglog.rtnet.pl/sopel_95_142616.html
  http://vaglog.rtnet.pl/sopel_95_142617.html
  http://vaglog.rtnet.pl/sopel_95_142618.html
  http://vaglog.rtnet.pl/sopel_95_142619.html
  http://vaglog.rtnet.pl/sopel_95_142620.html
  http://vaglog.rtnet.pl/sopel_95_142996.html
  http://vaglog.rtnet.pl/sopel_95_142997.html

 141. Łukasz rumakooo mówi:

  Witam mam pytanko jesli wtrysk leje to bedzie ciezko palił w mrozy czy juz w ciepłe dni pojawi sie problem??. Pytanie dotyczy silnika AJM auto w ciepłe dni pali od strzała a gdy temp jest powiecy -5,-6 stopni cieżej załapuje i czasem pusci chmurkę siwego dymu. Swiece nowe cały ikład grzania swiec sprawny. Uszczelniacze na pd nowe. Nowe sa tez popychacze zaworów i panweki wałka. Zuzycie oleju zerowe płyn w normie. Auto ciagnie raczej normalnie nie odczułem spadku mocy,

  • Wojtek mówi:

   Lejące pompowtryski będą powodować trudniejszy rozruch na zasadzie im zimniej, tym gorzej. Znacznie trudniej o samozapłon słabo rozpylonego oleju napędowego, do tego niska temperatura i auto znacznie gorzej zaczyna zapalać

 142. Łukasz rumakooo mówi:

  Rozumiem ale czy lejacy wtrysk to niebedzie tez wieksze spalanie nawet latem??bo auto pali mi mało naprawde w trasie schodze spokojnie do4,6lna 100km. Dwa zauwazyłem jak by delikatnie sie przypowietrzał nie wiem czy np nie puszcza mi przy paliwa na tym zaworku . Bo pompki i pompe vacum mam uszczelniana. Byłem na vagu koleś mówił że wtryski pokazuja odpowiednia wydajnosć i wszystkie wartosci w normie . Na ciepłyym pali na dotyk. Facet od diagnostyki powiedział ze przepływka troche przekłamuje ale to chyba nie am znaczenia przy odpalaniu. Załozyłem tez nowy czujnik cieczy ale poprawy brak.

  • Wojtek mówi:

   Trzeba po prostu wykonać pełną diagnostykę, zamiast gdybać. Skoro korekcje są ok, to pompki nie leją. Jeśli jest problem z odpalaniem, to trzeba sprawdzić układ podgrzewania, kąt synchronizacji, zrobić logi parametrów pompowtryskiwaczy podczas uruchamiania silnika itp.

 143. A ja mam pytanko, co może być przyczyną skaczącego BIP-u od 15 do 30 w silniku awx?

 144. I jeszcze jedno pytanko, na czwartym pompowtrysku w bloku 13 mam wartość +0,84 czy to oznaka kończącego się pompowtrysku? I czy mogę użyć LM w celu poprawy, wlewając go do baku? Tylko np całą butelkę na pół baku?

 145. Grynia mówi:

  Bardzo fajna stronka, gratulacje.
  Szkoda tylko że ludzie którzy piszą o swoich problemach, po ich usunięciu nie piszą co było faktycznie przyczyną (sporadyczne wyjątki)
  Jest kilka wpisów z objawami takimi jak w moim Sharanie 1,9 TDI AUY tzn problemy przy porannym rozruchu, odpali na 2-3 sek po czym gaśnie, kolejne dłuższe kręcenie i odpala, w dzień już nie ma problemu, a najśmieszniejsze jest to, że objawy te występują tylko przy poziomie paliwa niżej niż 3/4 baku, po zatankowaniu do pełna odpala od pierwszego strzała. Wymiana pompki paliwa w baku na nic się zdała.
  PS> Ja obiecuję napisać jeżeli uporam się z problemem.

  • Wojtek mówi:

   Wygląda to na cofanie się paliwa. Zaciśnij wężyki przed filtrem paliwa (ten idący z baku i powrotny) lub te same wężyki ale za filtrem – zależy jak masz lepszy dostęp. Przed odpaleniem ściągnij ściski (są takie stolarskie, można kupić za parę złotych), jak uruchomisz silnik i nie zgaśnie, to sprawdź, czy nie cieknie spod pompy tandemowej lub szukaj nieszczelności na filtrze paliwa.

 146. witam! mam problem z silnikiem 1.9 avf w audi a6 2001, mianowicie silnik trzęsie się na jałowym biegu i przy 2000 obr/m niezaleznie czy jest zimny czy ciepły. wymienione zostało: koło dwumasowe, rozrząd, turbo i dalej nic! proszę o pomoc:)_ oto odczyty z vag com:

  grupa 13 od lewej: 0.12 1.18 -2.40 1.06 mg/R
  grupa 23 od lewej: -32.0 24.0 -14.0 10.0
  grupa 18 same zera

 147. Bartek mówi:

  Witam,

  Panie Wojtku proszę o sprawdzenie logów.
  Silnik AWX A4 B6, trzęsie na biegu jałowym po zagrzaniu oraz w okolicach 2000 obrotów/min.
  Pierwsza pompka leje ostatnia próbuje chyba nadrabiać tak na chłopski rozum :)
  http://vaglog.rtnet.pl/bartlomiej.strojek_127079.html
  http://vaglog.rtnet.pl/bartlomiej.strojek_127078.html

  Z góry dziękuje za pomoc
  Pozdrawiam

  • Wojtek mówi:

   Jest problem na 1 i 3 cylindrze. Te pompowtryskiwacze mogę wymagać regulacji, nowych uszczelnień lub wymiany/regeneracji.

   • Bartek mówi:

    Witam,

    Udało się przeglądnąć pompowtryski. Diagnoza mechanika taka, że zapieczone są na pierwszym i trzecim pompowtrysku śruby „do regulacji” jeśli dobrze pamiętam. Co spowodowało naderwanie końcówek. Co ciekawe wszystkie 4 pompowtryski mam o nr 038 130 073 Q. I tu moje pytanie Panie Wojtku czy nie pochodzą one z jakiegoś innego słabszego silnika? Wyczytałem na forum Audi, że w moim samochodzie powinny być pompki z końcówką BA lub FX.

    Ponoć tych naderwanych nie da się zregenerować. Może zna Pan jakąś firmę, która zajmuje się takimi tematami.

    Pozdrawiam
    Bartłomiej Strojek

 148. pawel82 mówi:

  Witam:)Bardzo proszę o przeanalizowanie moich logow pompek:)Czy trzeba już się zacząć przejmować tym 4 cylindrem??Tylko czwartym?Czasami czuje jakby auto nie zbieralo się tak samo.Raz turbina lapie od 1.5 tys a czasami od 2.2.Nie ma reguly.Jak zaleje jakies specyfik czyszczący autko pracuje i smiga idealnie.Oto moje logi:
  Kanal 13 zimny silnik(cylindry od lewej)
  1-(-0,07)
  2-(+0,12)
  3-(-0,28)
  4-(+0,21)
  Wraz ze wzrostem temperatury silnika wzrasta pomiar na 4 cylindrze(temp 87)
  1-(-0,09)
  2-(-0,14)
  3-(-0,73)
  4-(+0,99)
  Kanal 23 bardzo bliski zeru na wszystkich cylindrach,kanal 18 tez jak najbardziej wporzadku.Bardzoe proszę o porade:)

 149. Łukasz mówi:

  Witam. Passat B5 fl 2004r,130 KM (chiptunning na 160 KM). Mam taki problem w czasie jazdy zapala się kontrolka

  sinika na żółto dotego napis Abgas Werkstad, i jeszcze kontrolka od kontroli trakcji. Silnikiem zaczyna szarpać i

  traci moc. Po zgaszeniu silnika w czasie jazdy już nie szarpie i ma moc ale kontrolka silnika świeci i przy

  zapalaniu pojawia się napis Abgas Werkstatt. Byłem u elektro mechanika i o tym Abgas Werkstatt powiedział żeby

  sprawdzić zawór EGR (bo to coś z spalinami).A na komputerze pokazało mu że przekroczono górną granice regulacji

  pompowtryskiwacza na cyl 4. Sprawdzałem wszystki czujniki ohmomierzem i były dobre, ale jak sprawdzałem

  pompowrtyski to powinny mieć 0,5 ohma a 1,2,3 wtrysk miały 0,8 ohma a 4 wtrysk 1,2 ohma. Spalanie na postoju 0,9-

  1l na rozgranym silniku. Z ciekawostek to gościu od chiptunningu powiedział że wszystkie pompowtryski są przytarte

  (ale o co dokładnie mu chodziło to nie wiem), a na chamowni wyszło w serii 122KM. A po zalaniu gorszego paliwa

  kontrolki zapalały się co 5 minut, a gdy zalałem lepszego to tylko 2-3 razy dziennie. I ogólnie to auto nie jedzie

  jak na 160KM. Pewnie czeka mnie wymiana EGR i czterych pompowtrysków chyba że ktoś ma inny pomysł.

  • Wojtek mówi:

   Do sprawdzenia wężyki i rurki idące do zaworu EGR i zawór N18 – podciśnienie nie otwiera zaworu, stąd ten błąd, być może jest nieszczelność.
   Co do błędu pompowtrysku, to prawdopodobnie jest zbyt duża rezystancja na wtyczce. Po oczyszczeniu z oleju i lekkim podgięciu blaszek we wtyczce powinno być ok.

 150. przemek mówi:

  panie Wojtku posiadam audi a4 1.9TDI Quattro 2002r dwa lata temu mialem problem z odpalaniem jak auto stalo na zimnie ponad 10h objezdzilem mechaników w Austrii a nawet bylem w serwisie Audi nikt nie wiedzial co to bylo zadnych błedów wszystkook pojechalem do Polski i znajomy z boscha wymienil uszczelki na pompowtryskiwaczach i bylo ok do teraz czasami mial takie skoki obrotów ale wszystko sie dzialo jak bylo chlodno . teraz znowu zaczyna ponizej 10 stopni auto ciezej zapala a jest 2letni akumulator nowe swiece zarowe nie wiem czy to czasaminie pompowtryski
  auto po zapaleniu nie chodzi rowno dodamjeszcze ze to wszystko tylko sie dzieje jak jest zimno .Prosił bymo jakąs porade bo narazie niemoge jechac do polski z góry Dziękuje panie Wojtku i pozdrawiam

  • Wojtek mówi:

   Bez logów parametrów pompowtryskiwaczy podczas rozruchu i pracy zimnego silnika cięzko coś powiedzieć. Być może, gdy temperatura spadnie poniżej +5*C samochód zacznie odpalać lepiej, bo będą się załączać świece żarowe.

 151. Kamil mówi:

  Witam mam problem z passatem 1.9 tdi 101km avb z 2001r.Między innymi samochód normalnie pali i jeździ lecz od czasu do czasu podczas jazdy samochód się zdławi na ok 3 sek do obrotów biegu jałowego i przestaje reagować na pedał gazu. Po 3 sekundach jakby ozywał i dalej pracuje normalnie.błędy nie wyskakują. Najgorzej uciążliwe jest jak się jedzie z większą prędkością w trasie i samochód się zdławi i gwałtownie spadają obroty. Czy spotkałeś się z takim objawem bo nikt nie opisuje takich objawów i co może być tego przyczyna??
  pozdrawiam.

 152. maryjan mówi:

  Witam Panie Wojtku.Seat LEON 1.9tdi ARL 2004r przebieg 320tyś.Na zimnym silniku kopci na biało do momentu złapania temperatury oraz strasznie śmierdzą spaliny.Na pierwszej pompce -1.5mg.Spaliny śmierdzą nawet po rozgrzaniu silnika,dymienie ustaje,silnik pali na dotyk.

 153. brandi mówi:

  Witam mam tez dobry temat do obgadania golf IV 1.9 tdi ARL 110kw szarpie na zimnym i kopci jakby mial za duza dawke czuc rope w spalinach .korekty w tym momencie 2 i 4 cylinder do bani 2.99 i na liczniku pokazuje spalanie 40l na 100km . gdy zlapie te 50-60 stopni wszystko znika zaczyna rowno chodzic i nie kopci. wymienione wszystko co mozliwe ,wtryski drugie zamieniane miejscami i caly czas 2 i 4 cyl. kompresja na zimnym 29 bar na kazdym. pomocy co z tym robic?

 154. brandi mówi:

  Widze ze kolega maryjan ma ten sam problem?tez ARL

 155. brandi mówi:

  dodam jeszcze ze jak odepne czujnik temp. paliwa silnik przestaje kopcic i zaczyna rowno pracowac ,lecz wymiana go nic nie pomaga.

  • Wojtek mówi:

   Po odpięciu czujnika temp. sterownik podaje dawkę jak w duży mróż, czyli dużą i włącza świece o ile temperatura płynu chłodzącego nie jest wyższa niż 30*C. Tu jest problem albo ze sterownikiem silnika lub z kompresją.

 156. Adam mówi:

  Witam Panie Wojtku.
  Mam problem a konkretnie po wymianie pompek.
  Seat Leon 2008 1.9TDI BXF
  Zachciało mi się tuningu kupiłem pompki AA pierwszy ARL
  Po wymianie szarpanie silnikem, nowe gumki i podkładki.
  Zrobiłem dzisiaj pomiar na ciepłym silniku 88,3 stopni
  W silniku 0 błędów
  Pomiar na jałowym biegu
  13
  I -0.49 II -0.28 III 0.14 IV 0.61

  18
  Same 0

  23
  I -92 II -83 III -86 IV -75
  Pomiar na 3000 obr/min
  13
  I -0.61 II -0.24 III 0.16 IV 0.64

  18
  Same 4 Lecz po puszczeniu gazu 128

  23
  I -110 II -108 III -110 IV -93
  Do paliwa dodałem STP do czszczenia
  Na samym początku w 13 I -0.24 i IV -087
  Proszę o opinie mam je tydzień w aucie
  Pozdrawiam Adam

  • Wojtek mówi:

   BXF to chyba silnik 90 konny. Korekcja na 4 pompowtrysku znacznie odbiega od pozostałych i to może być przyczyną, chyba, że program jest źle napisany (wymagana jest tu programowa korekcja BIPów a te też są bardzo niskie). W tym sterowniku 128 po puszczeniu gazu jest wartością prawidłową.

 157. Karolina mówi:

  Witam,

  Dzisiaj byłam u mechanika ze swoim Audi A3 1,9 TDI.
  Auto pobiera sporo oleju (na ok. 12tys. km – dolane ok. 2L)
  Przebieg 106 tys km
  Diagnoza jest taka, ze do wymiany mam uszczelki na pompowstryskach. Jeśli dobrze zrozumiałam spaliny dostają się do komory z olejem, który z tego powody jest pod dużym ciśnieniem wyrzucany i dalej dostaje się m.in. do układu powietrznego.
  Na biegu jałowym po odkręceniu nakrętki zbiornika oleju napędowego idzie para, jakby olej gotował się. Sama widziałam. Dodatkowo rury układu powietrznego są mocno pobrudzone smołą z oleju.
  Czy wymiana tylko uszczelek na tych pompowtryskach rzeczywiście ma sens?
  Jest to ponoć koszt ok. 1000 pln (części+robocizna)

  Pozdrawiam
  Karolina

  • Wojtek mówi:

   Uszkodzone uszczelki powodują przedostawanie się paliwa do oleju (paliwo ma znacznie wyższe ciśnienie niż olej) i podnoszenie jego stanu na bagnecie. Lekki dymek spod korka oleju to typowy objaw w TDI z pompowtryskiwaczami. Rury idące z intercoolera zawsze są zabrudzone w oleju. Zestaw naprawczy na jeden pompowtrysk kosztuje ok. 40zł, więc cena wydaje się być zawyżona. Prosty test uszczelniaczy – podłączyć manometr do pompy tandemowej, ustawić 3000 obrotów silnika i zacinąć powrotny wąż paliwa wychodzący z pompy. Jeśli ciśnienie nie wzrasta powyżej 8bar – uszczelki do wymiany.

   • Karolina mówi:

    problem polega na tym, że u mnie nie podnosi się poziom oleju, tylko go ubywa… dolewałam jakieś 2 tyg. temu i patrząc na bagnet będę musiała dolać znowu niebawem…

 158. Kamil mówi:

  mam problem z ajm 1.9 Auto ciężko pali jak zimne i po odpaleniu kopci na biało błękitny kolor. Jak rozgrzany to zero dymu i pali od strzała. Zostały sprawdzone korekcje na rozgrzanym w normie od -0,5 do 0.5 na zimnym od -1,5 do 2.1
  grupa 018 na rozgrzanym same 0 jak odpalę chwilę pojawia się 6
  grupa 023 na rozgrzanym :
  1cyl. 40
  2 18
  3 15
  4 32
  po dodaniu gazu do obrotów 3000 na 1cyl. wzrasta do 80
  Zaraz po odpaleniu na zimnym silniku grupa 023 1cyl. pokazuje wartość 7
  Kąt synchronizacji ustawiony na 0
  Auto ma moc spalanie w normie.
  oringi na pd wymienione głowice dawałem do sprawdzenia szczelności. gniazda pd sprawdzili
  wałek rozrządu wytarty równo , nie wiem jak mocno bo nie mam porównania .
  popychacze nowe
  Nie wiem jak sprawdzić tandem . Jaki gwint do sprawdzenia i ewentualnie gdzie można kupić manometr.?
  wydaje mi się że końcówki pd leją ale to sprawdzę po pompie tandem.

 159. Kamil mówi:

  gdzie kupić można i jaki manometr do pompy tandem?

 160. Waszkiel Konrad mówi:

  Witam
  Mam problem z odpaleniem mojego golfa IV 115km. Trzeba go kręcić z 6 sekund az odpali czy zimny czy cieply. Silnik chodzi rowno nic nie szarpie nic sie nie dzieje w czasie jazdy, zakopci tylko przy odpaleniu na czarno i pozniej jest wszystko ok . Pompowtryskiwacze sprawdzone i niby wszystko z nimi ok.

 161. Łukasz mówi:

  Witam. Passat B5 fl 2004r,130 KM (chiptunning na 160 KM). Mam taki problem w czasie jazdy zapala się kontrolka sinika na żółto dotego napis Abgas Werkstad, i jeszcze kontrolka od kontroli trakcji. Silnikiem zaczyna szarpać i traci moc. Po zgaszeniu silnika w czasie jazdy już nie szarpie i ma moc ale kontrolka silnika świeci i przy zapalaniu pojawia się napis Abgas Werkstatt. Byłem u elektro mechanika i o tym Abgas Werkstatt powiedział żeby sprawdzić zawór EGR (bo to coś z spalinami).A na komputerze pokazało mu że przekroczono górną granice regulacji pompowtryskiwacza na cyl 4. Sprawdzałem wszystki czujniki ohmomierzem i były dobre, ale jak sprawdzałem pompowrtyski to powinny mieć 0,5 ohma a 1,2,3 wtrysk miały 0,8 ohma a 4 wtrysk 1,2 ohma. Spalanie na postoju 0,9-1l na rozgranym silniku. Z ciekawostek to gościu od chiptunningu powiedział że wszystkie pompowtryski są przytarte (ale o co dokładnie mu chodziło to nie wiem), a na chamowni wyszło w serii 122KM. A po zalaniu gorszego paliwa kontrolki zapalały się co 5 minut, a gdy zalałem lepszego to tylko 2-3 razy dziennie. I ogólnie to auto nie jedzie jak na 160KM. Pewnie czeka mnie wymiana EGR i czterych pompowtrysków chyba że ktoś ma inny pomysł.
  W grupie 23 przy 1800 obr/min pokazywało na 1 cyl 90, na 2 cyl 80, na 3 cyl 50 na 4 cyl maksimum 127 i gdy pokazało się 127 zaświeciła się kontrolka o usterce. grupa 13 i 18 ok

  • Wojtek mówi:

   Na początek proponuje podoginać blaszki we wtyczkach pompowtrysków, bo zły kontakt elektryczny powoduje podwyższone BIPy. Co do zaworu EGR to warto na początek przejrzeć instalację podciśnienia – przewody gumowe w oplocie, zawór N18, bo to najczęście zawodzi.

 162. Artek Korycki mówi:

  Witam Panie Wojtku. Mój pacjent to Seat Leon 1.9 TDI BLS oczywiście z DPF-em.
  A oto i mój problem:

  Drgania auta w zakresie od 1900 do 2100 obr/min i tylko wtedy gdy silnik ciepły.

  olegliwość – jak w temacie. Przy obrotach w granicach 2000 auto zachowuje się tak jakby było na nie okrągłych kołach. Oczywiście te drgawki-podskoki są w minimalnym zakresie ale wyczuwalne na całej budzie. Dzieje się tak gdy silnik dochodzi do swojej temp. roboczej czyli ok. 90 st na zegarach. Przy mocniejszym rozpędzaniu auta jest to wyczuwalne najwyraźniej. Natomiast przy rozpędzaniu w stylu ,,na dziadka”
  objawy delikatniejsze a po rozpędzeniu auta i wysprzęgleniu i zwalniania – drgawek można powiedzieć nie ma (to co czuję w aucie to raczej pochodzi wtedy z niedoskonałości naszych dróg).

  Najciekawsze jest natomiast to – że po porannym odpaleniu i jeździe takie objawy nie występują oczywiście do nagrzania się motoru.A przynajmniej nie są wyczuwalne ani na kierownicy ani tym bardziej na budzie.

  Co do tej pory zostało sprawdzone – przepatrzone i zrobione!!!

  – opony/koła – czyli wszystko co można włącznie ze zmianą felg i opon oraz dokładnym doważeniu z tolerancją 5 gram. /tu jest OK/.
  – sprawdzone całe zawieszenie (dwa razy u różnych mechaników oraz na szarpakach) i brak chociażby śladów zużycia czy to podzespołów
  zawieszenia czy też luzów na półosiach czy ich przegubach (wszystko sztywne jak ch…… 😉 ) /tu jest OK/.
  – poduszki silnika i skrzyni sprawdzone – jedna od strony akumulatora wymieniona ale niejako profilaktycznie /tu jest OK/.
  – leonsio ochoczo odpala z rana jak i przez cały czas – czy to zimny motor czy ciepły, praktycznie jak to mówią; ,,od śmigła” na obrót wału.
  Wymieniłem filtr paliwa (na wszelki wypadek). Rozrząd robiony na wiosnę tego roku. Oliwa Mobil ESP Fomuła 5W30 do silników z DPF-em.
  Nalot na obecnym oleju ok 9 tyś. kilometrów.
  – przy hamowaniu nic się nie dzieje /tu jest OK/.
  – koło dwumasowe nie daje żadnych sygnałów padaki – auto odpala i gaśnie bez żadnych szarpnięć. Nic w skrzyni nie stuka i nie puka.
  – paliwo raczej dobre (jak na nasze) – profilaktycznie wlałem LIQUI MOLY DODATEK DIESEL SPULUNG 500ML aby ewentualnie coś przy
  pompowtryskiwaczach poprawić? Zczytałem dane VCDS – choć silnik nie był nagrzany do końca i jak poniżej widać pracował na wolnych obrotach – /i tu może coś siedzi – nie wiem/:

  Group 001
  840 /min RPM
  5.5 mg/str Inj. Quantity
  8.2°KW Idle Stabilization
  78.3°C Temperature

  11:28:21 Group 013
  0.61 mg/str Inj. Quantity
  -0.21 mg/str Inj. Quantity
  -0.33 mg/str Inj. Quantity
  -0.05 mg/str Inj. Quantity

  11:28:21 Group 023
  -36.0 (no units)
  -25.0 (no units)
  -50.0 (no units)
  -38.0 (no units)
  _______________________________________

  11:24:59 Group 001
  840 /min RPM
  4.9 mg/str Inj. Quantity
  7.7°KW Idle Stabilization
  69.3°C Temperature

  11:24:59 Group 013
  0.42 mg/str Inj. Quantity
  -0.02 mg/str Inj. Quantity
  -0.38 mg/str Inj. Quantity
  0.00 mg/str Inj. Quantity

  11:24:59 Group 023
  -35.0 (no units)
  -22.0 (no units)
  -43.0 (no units)
  -34.0 (no units)

  No i dalej:

  wymieniłem wiązkę do pompek (efekt żaden) a przy okazji stwierdziłem, że wałek przy pompkach wygląda bardzo porządnie, więc
  chyba w tym miejscu problemu nie ma?.

  – zainwestowałem w vacum/tandem pompke – nówkę sztukę BOSCHA (bo taką miałem) i co i dupaaaaa………. stara trochę podciekała
  i wg. mojego osobistego mechanika miała już trochę za niskie ciśnienie.

  – zajrzałem jeszcze raz do filtra paliwa – bo może coś w nim siedzi czy się zapchało – ale nic nadzwyczajnego nie stwierdziłem.

  – wreszcie wymieniłem oliwe w motorze na VALVOLINE 5W30 do DPF-u oczywiście wraz z filterkiem – no może ciut lepiej
  bo silnik ciszej i elastyczniej pracuje (i to nie efekt PLACEBO na pewno). Wcześnie miałem MOBIL1 ESP Formula i odradzam
  zdecydowanie.

  – poprawiłem wreszcie kąt synchronizacji wałka z wałem /miałem na -1.5 st a zrobiłem na 0.0 st/ silniczek jakby bardziej był
  elastyczny z dolnych obrotów i jakby cichszy (tu może zachodzić efekt oceny subiektywnej mojej) choć mam wrażenie, że może
  jest ciut słabszy ale na pewno cichszy.

  – bipy w kanale 4 bloku 23 podglądałem i są mniejsze (między -20 a -50 w zależności od obrotów silnika) oczywiście przy nagrzanym
  motorze do osiemdziesięciu paru stopni. Przy zimnym silniku bip-y oczywiście na poziomie -10 do -30 i wtedy nie ma problemu
  z tymi wibracjami lub jak kto woli drganiami – czyli wszystko w miarę jest OK do uzyskania temperatury roboczej.

  – zalany bak zwykłym ON 50/50 LOTOS i BP na wszelki wypadek.

  Reasumując: Wydając trochę kasy efekt żaden i wkurw……..ie moje oscyluje na stałym poziomie.
  A na koniec Logi Leona statyczne bo moj laptop dynamicznych by nie wytrzymał:

  http://vaglog.rtnet.pl/a.korycki_148535.html
  http://vaglog.rtnet.pl/a.korycki_148537.html
  http://vaglog.rtnet.pl/a.korycki_148536.html

  Proszę Pana o ocenę i swoje spostrzeżenia. Dziękuję i Pozdrawiam.

  • Wojtek mówi:

   Z logów wklejonych do posta widać, że jest kiepsko na 1 pompowtrysku. Korekcja to tylko 0,6mg, ale „zrzucają” się na nią 3 pozostałe pompki (korekcje mają ujemne). Tu bym szukał przyczyny. Najtańsza metoda to zamiana podejrzanego pompowtrysku miejscami z drugim.

   • Artek Korycki mówi:

    Dziękuję za podpowiedź. A ostatnie pytanie? Z jakiego powodu są w grupie 23 taki ujemne bipy? Może tu jest pies przysłowiowy pogrzebany? Czy pompka w baku a właściwie jej zatkany smok mogą mieć wpływ na ilość podawanego paliwa ? Czy tandem/pmpa sama sobie nie reguluje ciśnienia podawanego do magistrali na PD?

    Dziękuję za wszelakie podpowiedzi i Pozdrawiam!!!

    • Wojtek mówi:

     Ujemne BIPy to najczęściej oznaka zbyt malej ilości paliwa. Ma tu znaczenie pompka w baku, ale większe pompa tandemowa – jej wydatek jest zależny od obrotów silnika, przy 4000rpm jest to 8 bar.

     • Artek Korycki mówi:

      Witam. Jak pisałem wyżej tandem wymieniłem na nowy. Wytargałem pompke z baku i jest czysta -dosyć. Po czyszczeniu wtryskiwaczy preparatem FORTE na małym obiegu – korekcja na 1 PD spadła do +03+04. Synchro na 0.0 do -0.5. A bipy na dużym minusie takie jak były.

      I co tu dalej robić???

      Poniżej ostatnie logowania – proszę o ocenę i komentarz:

      http://vaglog.rtnet.pl/a.korycki_151218.html

      Dziękuję!

 163. borowska mówi:

  Witam chciałam się dowiedzieć czy pompowtryskiwacze z VW passata nr 038130073 ba można zamienić na 038130073 bq

 164. Marek mówi:

  Witam Panie Wojtku!

  Moje autko to Audi A5 1.9 TDI 115 na PD (AJM)
  Borykam się z utrudnionym odpaleniem samochodu rano. Silnik bardzo się też trząsł, ale zostały wymienione uszczelki na pompowtryskiwaczach (po 3 na każdy – dwie duże i jedna mniejsza).

  Po tej operacji nie ma już takich drgań (wcześniej była wymieniana poduszka pod skrzynią oraz jedna pod silnikiem – reszta jest zdrowa) jak wczęśniej, lecz mimo to wydaje mi się, że powinny być mniejsze, zniknął też problem z falowaniem obrotów.

  Mechanik przeczyścił styki i mówi, że rzeczywiście mogły nie łączyć, choć wg. niego nie było co dogiąć.

  Wymieniony był filtr paliwa – mam metalowy, a nie sam wkład.

  Problem z porannym odpaleniem występuje rzadziej, a przed wymianą uszczelek miałem jeden dzień w którym kręciłem nawet 7-8 sekund i się nic nie zadziało.

  Teraz w momencie, kiedy jest utrudniony rozruch trwa to 2-3 sekundy.

  Poniżej podaję logi zrobione wczoraj na silniku rozgrzanym do temp. roboczej oraz prędkości obrotowej 3000 rpm:

  Grupy: 013,018,023 – http://vaglog.rtnet.pl/mariol568_149305.html
  Grupy: 001,002,003 – http://vaglog.rtnet.pl/mariol568_149306.html
  Grupy: 004,005,015 – http://vaglog.rtnet.pl/mariol568_149307.html

  Oraz log zrobiony dzisiaj rano na zimnym silniku, choć jak na złość odpalił po całej nocy bez żadnego problemu:

  Grupy: 013,018,023 – http://vaglog.rtnet.pl/mariol568_149311.html

  Bardzo proszę o pomoc i doradę.

  P.S.: Nie jestem biegły w sprawach mechanicznych, więc czy jest mi Pan w stanie powiedzieć jakiej firmy pompowtryskiwacze mogą być u mnie zamontowane?

  Pozdrawiam,
  Marek

  • Wojtek mówi:

   Przyczyną drgań zimnego silnika jest problem na 4 cylindrze – tak wynika z logów, gdzie korekcja na pompowtryskiwaczy wynosi ponad 0,7mg. Przy temperaturach niższych niż +10 a wyższych niż +5*C silnik może potrzebować 2 sekund kręcenia rozrusznikiem. Poniżej +5*C załączają się już świece żarowe i rozruch jest łatwiejszy.
   W tym silniku są tylko i wyłącznie pompowtryskiwacze firmy Bosch.

   • Marek mówi:

    Czy mam się przejmować BIPami na I cylindrze? Czy one mogę mieć jakiś wpływ? Dodam, że moje subiektywne uczucie przy rozruchu jest takie jakby „czkał” w trakcie odpalania – jakby nie wiem – dopiero zasysał paliwo. W momencie kiedy trudniej zapala wtedy również pracuje nierówno przez 5-15 sekund, potem się wszystko stabilizuje (oprócz drgań oczywiście). Czy to oznacza, że musiałbym wymienić dwa pompowtryski? Czy to jest właściwy model pompowtrysku: 045130073T?

 165. Rafal stefanski mówi:

  Hej kolego

  kupiłem niedawno seat altea 1,9 tdi 105 hk, kod silnika bjb,,przy zapalaniu rano jest ok gdy zapala ciepły trzęsię całą budą nie silnikiem podczas jazdy żadnych ojawów,pedał sprzęgła normalny , biegi wchodza normalnie,,przy gaszeniu żadnych objawów tylko jak zapala jest trzęsienie i jakby wybuch jakbys zamiast jedynki wrzucił 3 ze startu,,,co to może być,,dla wszytkich zagadka,,nie wiem czy tym moge zrobic trase 900 km bo taka przedemna,,pozdrawiam

  • Wojtek mówi:

   Te silniki po pewnym przebiegu ciężko zapalały po rozgrzaniu i trzeba było modyfikować mapy startowe. Niektórzy montowali jakieś układziki wpinane w czujnik temperatury płynu chłodzącego, co oszukiwało sterownik, który podawał większą dawkę startową, co powodowało mocne szarpanie przy odpalaniu. Może to jest jakiś trop.

 166. arkadiusz301 mówi:

  Witam Panie Wojtku.

  Przepraszam że niepokoję, ale mam problem z silnikiem w moim Touranie 1.9 BLS z 2007 roku.

  Raczej przy rozruchu niż ogólnie przy pracy, wydaje jakies dziwne zgrzyty, a jak jest zimno poniżej 0 stopni to tak jak by go coś trzymało ( tak jak słaby akumulator) Wymieniłęm świece… nic nie dało, zmieniłem akumulator… nic nie dało, wymieniłęm rozrusznik… jak by troszkę lepiej ale jeszcze nie to, tak mi się przynajmniej wydaje. I tu pytanie, czy jest Pan w stanie mi pomóc, może wizualnie, organoleptycznie… Może mieszka Pan gdzieś w pobliżu Warszawy?

  Proszę o odpowiedź.

  Pozdrawiam Arkadiusz

 167. lucas mówi:

  Witam
  Pytanie do eksperta, pacjent bora z 2003 1.9TDI PD (AXR) Problem polega na tym, że dużo pali, mniej dynamiczny jest. Często zapala się się żółta kontrolka z trójkącikiem, szczególnie zauważyłem to gdy np. jadę na 4 biegu z prędkością ok.70km/h nie dodając nie ujmując gazu, po prostu ze stała prędkością to po 2-3km czuję naprawdę 3 delikatne wibrację i od razu po nich zaświeca się kontrolka trójkącika, po zgaszeniu silnika i ponownemu odpaleniu jest spokój lub po kilku km znowu się to samo powtarza (zależy od humoru widocznie). Kolejny problem jaki ostatnio powstał to rano samochód pali na 3 cylindry, wymieniłem czujnik temp. cieczy i był spokój przez 2tyg, a teraz znowu pali na 3 gary rano a nawet za dnia przez 1-2sek potrafi popracować na 3 garach(sporadycznie). Dodam, że zauważyłem pewną rzecz, ze dopiero jak przekroczę 3tyś obrotów to wtedy ten czwarty cylinder załapie. Dodatkowo też czasem podczas jazdy kontrolka trójkąta dosłownie zabłyśnie na ułmek sekundy. Jest to bardzo szybkie mignięcie, więc mogłem je wcześniej nie wyłapać ale ostatnio kilka razy mi się udało zobaczyć to kątem oka.
  Będe wdzięczny za wszelkie wskazówki.

 168. Barakuda190 mówi:

  Passat 3bg AVB 2005rok 220000km auto w rekach od 6 lat.
  Poszarpuje w okolicy 1700-2000 bardzo delikatnie

  Wszystko zaczęło się przy przebiegu 200000km.
  W przed dzień wyjazdu na delegacje wyczyściłem sobie EGR i wymieniłem filtr paliwa.
  Po przejechaniu ok 2000km zauważyłem ze strasznie szarpie i przerywa mi silnik , zlokalizowałem wyciek paliwa przez zaworek na filtrze paliwa. Uszczelniłem go :) Po czym po dniu wysiadła mi dwumasa, Wszystko stało się to przy przebiegu 200000km.
  Od wymiany dwumasy zauważyłem ze lekko poszarpuje mi w zakresie 1700-2000obr. jadąc na biegu jałowym. Wcześniej tego nie zauważyłem. Być może natłok wydarzeń spowodował moje wyczulenie zmysłów.
  Od kilku miesięcy testuje samochód Vagiem na 100% rozwalony mam EGR jest w pozycji zamkniętej do 3000obr ok 4.5% a powyżej zamyka się 94%.
  Po zatykaniu przewodów podciśnieniowych EGR wzmagało się szarpanie ale jakby w mniejszym przedziale ok 1850obr. Na odblokowanym szarpanie jest delikatne ale w większym zakresie.

  http://vaglog.rtnet.pl/vkrzysiek_149493.html

  Proszę o jakąś pomoc bądź wskazówkę.

  • Wojtek mówi:

   Na początek proponuję doprowadzić do porządku EGR – zaślepić przy użyciu specjalnej blaczki wyciętej w kształt uszczelki ze stali kwasoodpornej lub naprawić go/wymienić na inny. To pozwoli go wyeliminować, jako sprawcę szarpania.

 169. brandi mówi:

  witam mam takie pytanko jak sie sprawdza ten kat synchronizacji rozrzadu , na ktorym kanale i jakie wartosci? i czy to jest to ustawienie na tych 3 srubkach w gornym kole rozrzadu?z gory dziekuje pozdro.

  • Wojtek mówi:

   VAG, grupa 4, blok 4. Regulacja poprzez poluzowanie 3 śrub w otworach fasolkowych koła na wałku rozrządu. Silnik musi być rozgrzany do temperatury roboczej.

 170. Lukasz mówi:

  Lupo 1.4 tdi AMF . Witam.
  Mam problem z turbina , czasami w granicach 2000 obrotow przestaje dzialac turbo, slychac je ale nie ma mocy, po szybkim restarcie zaplonu wszystko wraca i jest moc, nie znaczenia czy silnik jest zimny czy cieply, i staje sie to nie regularnie, czasami jest co chwile a czasami tydzien jest dobrze. Prosze pomuszcie bo juz bylem u 20 mechanikow samochod stal tygodniami i nadal nie mam takie braki mocy. ( wszyscy mowia ze to turbina , ale ja w to nie wierze bo bylem w warsztacie gdzie regeneruja i oni sprawdzali , wszystko z turbo jest ok)

 171. Paweł mówi:

  Witam, pacjent Passat B5 1.9 TDI ATJ 115KM rok 2000.
  Przebieg 240 000km. Miesiąc po regeneracji turbiny, i czyszczeniu zaworu EGR jak i dolotu. Po tych zabiegach zauważyłem znaczny wzrost spalania.
  Na zimnym po odstaniu przez noc niemiłosiernie dymi żrącym w nozdrza dymem.. Obroty falują, trzepie budą.

  Logi na zimnym silniku, po odpaleniu:
  http://vaglog.rtnet.pl/nogalpawel_150711.html

  Pozostałe logi, temperatura robocza:

  Statyczne:
  http://vaglog.rtnet.pl/nogalpawel_149352.html
  http://vaglog.rtnet.pl/nogalpawel_149353.html
  http://vaglog.rtnet.pl/nogalpawel_149354.html
  http://vaglog.rtnet.pl/nogalpawel_149355.html
  http://vaglog.rtnet.pl/nogalpawel_149356.html
  http://vaglog.rtnet.pl/nogalpawel_149359.html

  Dynamiczne:
  http://vaglog.rtnet.pl/nogalpawel_150712.html
  http://vaglog.rtnet.pl/nogalpawel_150710.html

  Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

  Pozdrawiam!

 172. Matek mówi:

  Witam mam problem z moja borą 1.9tdi ajm, na zimnym strasznie kopci na niebiesko turbina byla wymieniona, Dymi tylko na zimnym potem jak sie rozgrzeje to ani dymka nie pusci tylko przy odpalaniu przebieg 230tys podejrzenia padaja na uszczelniacze zaworowe lub uszczelniacze pompowtryskow i deliktanie chodzi nie rowno na zimnym

 173. basianisio mówi:

  Witam,
  mam problem z moją skodą octavią, silnik 1,9 TDI rok 2008. wczoraj podczas jazdy poczułam jakby tąpnięcie i nagle samochód cały zaczął się trząść. w pierwszej chwili myślałam że wpadło mi coś pod samochód i oberwał się tłumik czy coś tam z tych rzeczy pod spodem :-). niestety nic z tych rzeczy. wyłączyłam silnik, potem przy uruchamianiu go, samochód odpalał bez problemu, ale tak jak na początku wszystko się w nim trzęsło pod maską i przy dodawaniu gazu warczał jak traktor. ściągnęliśmy samochód na warsztat. co mogło się stać?

 174. Bedryl Bedryl mówi:

  witam mam problem z pasatem b5 fl 1.9 101ps 2004r podczas jazdy autko zgasło i nie dało się odpalić po upływie około pól godziny jak trochę ostygło odpaliło teraz odpala ale obroty silnika są nie rowne. i podejrzewam jak troche przejade znowu zgasnie.jaka moze byc przyczyna mam ten problem po raz drugi za pierwszym razem auto bylo u mechanika swiece wymienione i kabel od czujnika temperatury podobno byl przerwany

 175. Dariusz Łasak mówi:

  Witam, mam problem z passatem b5fl 1,9tdi awx. Samochód przy zimnym rozruchu troszkę trzęsie przez parę sekund a później pracuje normalnie. Prosiłbym o analizę logów robionych na zimnym silniku
  http://vaglog.rtnet.pl/dareklasak_151462.html
  http://vaglog.rtnet.pl/dareklasak_151463.html
  http://vaglog.rtnet.pl/dareklasak_151464.html

  • Wojtek mówi:

   Na początku korekcje nie wyglądają zbyt dobrze i „wędrują” po cylindrach. Jeśli dodatkowo samochód dymi na biało, a zapach jest gryzący, to często winne są uszczelniacze na pompowtryskiwaczach.

 176. Łukasz mówi:

  Witam Panie Wojtku, pacjent to moje Audi A4 2.0 TDI BRE, przy odpalaniu rano ale również po dłuższym postoju na ciepłym silniku auto nierówno pracuje, trzęsie silnikiem, dzieje się to jedynie przez 5 do 10s. Podejrzewam, że to pompowtryski na 3 i 4 cylindrze się kończą, dziwi mnie jedynie, że zła korekta co widać na logach przechodzi z 4 pompki na 3 później na 2 pompkę. Biorąc pod uwagę BIPy wygląda to na to, że jest za mało paliwa w układzie. Co Pan o tym myśli, może układ się zapowietrza, czy to jednak pomki umarły?

  http://vaglog.rtnet.pl/ludwik100_151499.html

  • Wojtek mówi:

   Proponuję wyjąć pompowtryskiwacze i sprawdzić na stole. Jeżeli test będzie ok, to po włożeniu na nowych oringach i poprawnej regulacji trzeba będzie dalej szukać usterki, o ile nie ustąpi.

 177. adamo mówi:

  Witam Panie Wojtku, mam ogromny problem z moją superb, tydzień temu wymieniony wałek rozrządu, uszczelniacze na wtryskach, wszystkie filtry i olej. Na samym początku auto szarpało przy większych obciążeniach w tej chwili wszystko już jest w normie ale zaczął po odpaleniu nie równo pracować i dymić na niebiesko po chwili się uspokaja i jest niby ok ale silnik wydaje mi się że nie nie równo pracuje niby chodzi równo ale co jakiś czas tak jakby minimalnie się zakołysze i znowu chodzi równo i tak co trochę. Natomiast po odpaleniu przebiera i kopci i to bez znaczenia czy się zapala ciepły czy zimny przez chwilę po odpaleniu kopci a spaliny bardzo mają ostry zapach jakby nie dopalonej ropy. Ja już nie wiem gdzie mam szukać pomocy, pompki ponoć są ok (tak mówił mechanik) sprawdził ciśnienie na cylindrach i na dwóch pierwszych było po 20 a dwóch pozostałych 27 ale to było przed wymianą uszczelniaczy po wymianie nie sprawdził bo twierdził że na tych właśnie dwóch co były słabe to uszczelniacze były uszkodzone i tam uciekała kompresja ale dodam że przed wymianą uszczelek z zapalaniem nie było takich problemów to znaczy nie zapalał tak jak należy ale tylko zimny za to teraz czy zimny czy ciapły pali od strzała ale po zapaleniu są te objawy jak wcześniej opisałem. Mechanik twierdzi że teraz wszystko jest w porządku ale dlaczego tak zapala to nie wie, co mogę jeszcz zrobić żeby motor gadał jak należy?

 178. leszek mówi:

  salve
  bardzo fajna strona tylko chyba dla bardziej zaawansowanych
  jak dla mnie to za mało rysunków lub zdjęć
  mam 65 lat i moja wiedza na temat PD /praktyczna/ jest znikoma
  do tej pory myślałem, że mocowanie PD jest takie samo jak zwykłych wtryskiwaczy
  mam tester diagnostyczny dominator VW i czy tym urządzeniem jest możliwość sprawdzenia w/w ustawień, o których mowa w tym arykule
  z poważaniem
  leszek

 179. Pawel mówi:

  Witam panie Wojtku:)U mnie tak samo jak u kolgi pojawiają się drgawki zimnego silnika,dodam ze jak wcisnę sprzeglo ustaja.Gdy silnik drga korekcje się nie zmieniają na vagu.Prosze o analizę logow i pomoc:)
  http://vaglog.rtnet.pl/szala21515_152029.html
  http://vaglog.rtnet.pl/szala21515_152030.html
  Sa to logi zimnego i cieplego silnika:)

 180. Pawel mówi:

  Ale kolo dwumasowe trzeslo by buda tylko na zimnym silniku??A nic niepokojącego nie widzi pan w 4 i 3 cylindrze?4 ma okola 1 na -:/Dziekuje za podpowiedz:)

  • Wojtek mówi:

   Teraz spojrzałem, że log na zimnym jest sklejony z dwóch, ale po 10 minutach pracy ciężko uznać silnik za zimny. Na pierwszym logu do 52,22s korekcje są wzorowe, na drugim logu również jest nieźle. Najsłabszy jest 4 pompowtryskiwacz. Czuć bicie na pedale sprzęgła?

 181. leszek mówi:

  salve
  bardzo fajne zrzuty z ekranu odnośnie odczytu bloków
  czy możesz podać nr vag-a z jakiego korzystasz np.2.9 czy 4.9 lub inny
  ew, program do ściągnięcia, ale taki sprawdzony /kilka miałem ale z błedami lub nieaktualne/ mam obd kkl line usb interface /viaken/ ale też nie działa
  z poważaniem
  leszek

  • Wojtek mówi:

   Programów jest wiele VAG-COM 311, VAG-COM 409.1 czy choćby darmowy WBH-Diag. Na youtube są filmiki jak krok po kroku skonfigurować wirtualny COM i program.

 182. Mag mówi:

  Witam Wszystkich
  Trafilem tutaj przypadkiem i naprawdę wiele sie tutaj nauczyłem.
  Co mnie sprowadza.. PD…
  Mam Passata z 2003 1,9 AWX, przebieg 250kkm (na 99% pewny przebieg)
  Ostatnio (jak sie zronbiło koło 0C na zewnątrz) mój TDI zaczął mocno drgać przez kilkanaście sekund po odpalenu. Nie jest to za każdym razem.
  Pózniej już wszystko OK, normalnie przyśpiesza itd.
  Udalo mi się złapać logi jak go „trzęsło” (odpalenie na zimnym silniku, stal w garażu)
  http://vaglog.rtnet.pl/mag155_152235.html
  Widać że 3 PD ma duże dodatnie korekty. To jego podejrzewam jako winowajcę.
  Logi przy nagrzanym silniku (statyczne)
  http://vaglog.rtnet.pl/mag155_152234.html
  zmalało dość znacznie, ale nadal odstaje od reszty.
  Logi przy nagrzanym silniku , 3000obrotow
  http://vaglog.rtnet.pl/mag155_152233.html

  Podejrzenie też padło na 3 świece (wymieniane rok temu na oryginał Beru), ale wiadomo… rok minął. Teraz je sprawdzilem…. wszystkie równo po 20A biorą prądu, wiec raczej są OK.
  Zamierzam jeszcze poprawić wtyczki na PD, ale jeszcze tego nie zrobiłem.
  Jeden mechanik mówił że powinna wystarczyć regulacja PD.

  Panie Wojtku… Co Pan o tym sądzi.
  Zastanawialem się też czy nie zrobić czyszczenie PD (LM 2666), ale trochę się obawiam, że jak wyczyści zalegający syf to może być jeszcze bardziej nieszczelny.

  Z góry dziekuje za pomoc. Pozdrawiam

  • Wojtek mówi:

   LM2666 nie zaszkodzi, pompowtryskiwacze są uszczelniane w gniazdach przez origni, nie ma tam osadów, które mogą zostać spłukane. Jeśli jeszcze niegdy nie były wymieniane oringi, to być może tu leży przyczyna, bo objawy ich zużycia to właśnie ~200kkm. Sama regulacja może też pomóc. Przy 3000rpm BIPy powinny być bliskie 0 (ideał) lub dodatnie. Tu są ujemne. Prosty test – manomentr podłączony do pompy tandemowej, 3000rpm, zaciśnięcie węża powrotnego paliwa. Jeśli ciśnienie nie osiągnie 8bar, prawdopodobnie paliwa ucieka przez oringi.

   • Mag mówi:

    Przez spłukanie osadów, miałem na myśli jakies osady wewnątrz pompowtrysku (gdzies w okolicy zaworka, czy iglicy)
    Poprawiłem wtyczki (każda rozebrałem, podoginałem konektorki, przeczysciłem kontaktem), raczej nic to nie pomogło. (Jeden mechanik mówił mi że wiązki się całe wymienia, bo się kable od temperatury starzeją…. )
    Dzisiaj zrobiłem czyszczenie LM2666, efekty jeszcze nieznane, ale jakiegoś strasznego syfu to nie wypłukało.
    Zrobilem pomiar cisnienia:
    wolne obroty 5Bar
    2000 7Bar
    3000 8-9Bar
    3500 9-10Bar

    Jedna rzecz mnie zstanowiła przy płukaniu PD (odpiołem weżyki od filtra paliwa i do słoika z LM. Na powrocie mały filterek.
    Czesto (nawet na wolnych obrotach) we filtrze pojawiały sie bombelki (nie wiem czego). Przy 2-3 tys obrotów było tego znacznie więcej. Wężem zasilajacym szło samo paliwo (a raczej LM)
    Tak ma byc?? Z kąd te bombelki??

    „prawdopodobnie paliwa ucieka przez oringi” gdzie…. do oleju?? Stan nie zwiększa się. Na 15kkm dolałem może 200ml.

    Oringi nie były raczej nigdy zmieniane. Czy wymienia sie cały zestaw naprawczy (wszystkie oringi, tą płaska mosiężną podkladkę i „grzybek” z oringiem?)

    Jeszcze mam pytanie odnośnie regulacji luzu PD.
    Tu na stronie jest napisane „do oporu i 180 stopni z powrotem”
    Gdzieś widziałem opis 225 stopni z powrotem. Jak mam być i jak jest lepiej.

    • Wojtek mówi:

     Paliwo może uciekać do oleju, lub ciśnienie sprężania może się przedostawać do kanałów paliwowych piowodując zakłócenie pracy silnika – będzie się to objawiać dymkiem wylatującym z węża powrotu paliwa – w przezroczystym przewodzie będzie można zaobserwować bąbelki. Ciśnienia pompy wskazuja jej dobrą wydajność. Regulacja na 180st to wartość książkowa, ustawienie 225st jest „bezpieczniejsze”.

    • Krzychu mówi:

     Mam problem ze swoim pasacikiem 130km silnik avf.
     Problem pojawia się przy mocno rozgrzanym silniku.
     Podczas jazdy wszystko jest ok. ale po włączeniu na luz i
     dojeździe np. do skrzyżowania silnik zaczyna drgać i pracuje
     jakby wariował któryś pompowtrysk. Trwa to, dopóki samochód
     nie zatrzyma się całkowicie i po około 2 sek.wszystko wraca do normy. Po ponownym ruszeniu sinik przyśpiesza i pracuje znakomicie. Próbowałem toczyć samochód bardzo powoli i wtedy sprawdzać wszyskie wartości rzeczywiste. Pomiary w
     grupie 013 , 018 i 023 są prawidłowe. w grupie 013 jeden pompuś wskazuje 1,0 i nawet 1,2 ale zakładałem inny pompowytrysk i przy prawidłowych wskazaniach problem wystepował dalej. Podmieniałem przepływomież, zawór EGR,
     wymieniałem uszczelnienia na pompusiach, filtr paliwa, uszczelki pod pompą tandemową, sprawdzałem wałek rozrządu. Dla mnie najdziwniejsze jest to ,że dopóki samochód się toczy na luzie sinik drga, jak stanie wszysko wraca do normy. Na zimnym jest ok.

 183. tomek mówi:

  Witam. Mój samochod to passat 1.9 tdi (bls). Mam czasami problem z odpaleniem ( tak jakby paliwo nie dochodzilo) i czasami na wolnych obrotach trzesie autem. Zrobilem logi i wygląda to tak:
  Grupa 013 1.15, -0,42 , -0.52 , – 021
  Grupa 018 0,0 0.0 0.0 0.0 po dodaniu gazu i sciagnieciu nogi na wszystkich pojawia się 128
  Grupa 023 – 60 -33 -23 -24
  Co to może być ? Czy ma to jakiś związek z pompowtryskiwaczam?
  Z góry dziekuje za odpowiedz.
  PozdrAWIAM

  • Wojtek mówi:

   Problem drgań powoduje pewnie 1 pompowtryskiwacz ze sporą korekcją, na którą „zrzucają się” pozostałe 3 pompki (na nich dawka jest zmniejszana). Jest tam też spory ujemny BIP, być może jest nieszczelność i kompresja wydmuchuje paliwo w kanale głowicy lub część tłocząca nie jest wciskana do końca przez dźwignię napędzaną wałkiem (wystarczy regulacja).

 184. maciejko mówi:

  Witam, czy mógłby Pan opisać jak się dogina konektorki w pompkach, żeby nic nie uszkodzić. Co dokładnie trzeba zrobić?
  Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawaima Maciej K.

  • Wojtek mówi:

   Styki w pompowtryskiwaczach zostawiamy w spokoju, można je ewentualnie przeczyścić patyczkiem higienicznym zwilżonym środkiem Kontakt S firmy Chemie. Kluczowe są blaszki we wtyczkach wiązki. Ich podgięcie bardzo małym płaskim wkrętakiem (zegarmistrzowskim) spowoduje mocniejszy styk z blaszką w gnieździe pompowtrysku. Tu również można użyć sprayu do styków Kontakt S (nie psikać na odsłonięte elementy głowicy!).

 185. Wydra mówi:

  Witam

  Strona ciekawa, a Pana pomoc tym wszystkim uzytkownikom niebiańska
  Skoro już sie odzywam mam pewnie problem.
  VW Passat 1.9 TDI 101 koników 2002 rok i przebieg 501 tys km 😀
  Sprawa wyglada następująco.
  Czy cieły czy zimny od czasu do czasu samochód zapali na 1-2 sekundy i gasnie, nie reaguje na pedał gazu.Jak już odpali na te 1-2 sekundy to chodzi na 2 może 3 gary . Czasem uda się go odpalic za 2 razem a czasem za 4 razem.
  Zrobiłem testy o których napisane jest w artykule na górze.
  Grupa 013
  C1 – ( 1,25 )
  C2 – ( 2,6 )
  C3 – ( – 0,60 )
  C4 – ( 1,23 )

  Grupa 018
  Wszystko tak jak w opisie czyli dodaje gazu 0000 sciagam noge z gazu wszędzie 4

  Grupa 023
  Wszedzie powyżej 60 nawet do 100 dochodziło gdy dodałem gazu.

  W sumie chyba sam chce sie utwierdzić że pompki do regeneracji?

  • Wojtek mówi:

   Przebieg zacny. Ewidentnie pompowtryskiwacze są tu winne i trzeba je wyjąć. Coś jest nie tak z korekcjami, bo ich suma powinna być bliska 0 (+/- 0,15mg). Być może są tam różne pompki. Dawka startowa paliwa wystarcza do uruchomienia auta, ale dawka robocza już jest za mała i auto gaśnie.

 186. Wydra mówi:

  Panie Wojtku tak to wygląda w dniu dzisiejszym http://www.youtube.com/watch?v=QyOhnUSP1NY&feature=youtu.be

  • Wojtek mówi:

   Teraz korekcje są realne. Przed wyjęciem pompowtryskiwaczy, warto jeszcze zmierzyć kompresję. Prawdopodobnie regeneracja będzie potrzebna. Jak na takie parametry, to i tak nieźle, bo wydaje się, że silnik pracuje równo.

 187. Wydra mówi:

  Panie Wojtku wrzucam filmik podglądowy jak to u mnie wygląda odnośnie tego odpalania
  http://www.youtube.com/watch?v=neLPqUHPJLo

  Specjalnie pokazuję tą czerwona diode obok bo nie wiem czy ona jest od alarmu?? imo??
  Paska mam od 2 tyg wiec dużo o nim nie wiem.

 188. Paweł1989 mówi:

  Witam

  Ja mam problem podczas jazdy auto mi szarpie i nieraz gaśnie. Szczególnie jak jadę pod jakieś duże górki i daję pedał w podłogę to się to dzieje. Zrobiłem pomiar i dwie pierwsze grupy są ok ale w 23 mam coś takiego:

  1. 62 2. 48 3. 58 4. 46

  Co może być przyczyną ???

 189. Krystian mówi:

  Witam , mam mały problem z moją skodą superb I z 2004 roku 1.9 tdi 130km awx, po wymianie wtrysków na regenerowane bo wczesniejsze odmowily posluszenstwa , i jest problem taki ze na wolnych obrotach strasznie trzesie autem , moc ma , odpala bdb , i jedynie objaw taki ze tak jakby kulał na wolnych obrotach , brak błędów na kompie , odczyty dawek na cylindrach to 1szym (-1,4) 2gim (-1,6) trzecim (0,4) 4tym (2,7) , i teraz mam pytanie czy to kwestia ostatniego wtrysku czy 1szy i 2 drugi tez do wyrzucenia? .Dziekuje za odpowiedzi 😉

 190. Dawid mówi:

  Witam, posiadam Golfa Plusa 1.9 TDI (BLS), Przebieg 84500km(od nowości w moich rękach) Z samochodem co prawda nic się nie dzieje, korekcje ok, kanał 18 też ok, natomiast BIPy na pierwszych dwóch cylindrach ok -30/-35 na 3 i 4 cylindrze ok -20/-25. Wydaje mi się, że auto jest jakby minimalnie słabsze niż jak był nowy…Jakie mogą być przyczyny ujemnych BIP’ów? Jak sprawdzić pompę vacum? Czy winna może być pompa paliwa w zbiorniku? Pozdrawiam

  • Wojtek mówi:

   Takie BIPy, szczególnie jeśli zostały zmierzone na wolnych obrotach, są prawidłowe. Miarodajny pomiar należy wykonać przy 3000rpm. Pompa tandemowa ma korek do którego wkręca się adapter miernika ciśnienia.

 191. Dawid mówi:

  A czy wiesz może jakie powinno być ciśnienie na pompie tandemowej?

 192. Dawid mówi:

  Dzięki wielkie. Na koniec ostatnie pytanie: Wiesz gdzie mogę dostać VAS 5187 bo nigdzie nie mogę go znaleźć albo jaki przyrządem zmierzyć to ciśnienie? Jakiś adapter?

 193. orzech mówi:

  Dzień dobry
  Mam takie pytanie: mam Golfa IV silnik AXR z 2003 roku z podobno już magistrala can czy VAG-COMem z kablem diagnostycznym kkl uda mi się odczytać jak działają pompowtryskiwacze? Pozdrawiam

 194. Łukasz mówi:

  witam Panie Wojciechu, mam problem z passat b5fl 1.9tdi 130km i potrzebuje pomocy. Autko ma delikatne problemy z odpalaniem, mianowicie trzeba go czasami troszeczkę krecie ok 3-4 sekundy. Po odpaleniu puszcza delikatna chmurke, myslalem ze problemem sa swiece( 2 spalone wymienione wszystkie 4 na swiece dobrej jakosci) ale problem nie znikna. Bylem u mechanika, podlaczyl VAG i na pierwszym wtrysku wartosc -1mg na 4 +1mg. Mechanik twierdzi ze to moze byc problem, doradzil mi najpierw wlac plyn czyszczacy wtryskiwacze. Co Pan na to?? Prosze o jakies sugestie co dalej mam z tym robic. Regenerowac wtryski?? wymienic oringi?? POMOCY!!!

 195. gregotech mówi:

  Witam.
  A ja mam taki problem z moim 1.9 TDI AWX
  po przekroczeniu 1800 obrotów i trzymaniu ich przez 7 sekund wyskakuje blad
  ABGAS WERKSTATT
  i symbol silnika.
  Autem zaczyna telepac i trzas jak by byl na kwadratowych kolach i jak by poduchy pod silnikiem byly zerwane.
  wklejam logi i prosze o pomoc co sie dzieje.
  Pozdrawiam
  http://vaglog.rtnet.pl/gregotech_154182.html

  • Wojtek mówi:

   Do sprawdzenia jest wiązka pompowtryskiwaczy, bo na 3 pompkach masz BIPy po 127, co oznacza wartość poza zakresem. W sterowniku są pewnie zapisane błędy z tym związane.

 196. Łukasz mówi:

  Witam Panie Wojtku
  w swoim silniku ASZ/AWX wymieniłem pompki które posiadały logi
  http://vaglog.rtnet.pl/wieku18_154189.html
  http://vaglog.rtnet.pl/wieku18_154190.html

  teraz po wymianie posiadam
  http://vaglog.rtnet.pl/wieku18_154187.html 90 C
  http://vaglog.rtnet.pl/wieku18_154188.html 80 C

  dodam że na zimnym silniku po nocy na 3 pompce BIPy ok 80 – 90
  a na 4 pompce korekty na zimnym ok 0,40

  W aucie wymieniłem jeszcze wałek szklanki, kąt synch. 0 do – 0,6; auto wcześniej jechało sporo gorzej jak teraz
  czy podmienić starą pierwsza pompkę pomimo że jej BIPy są sporo gorsze
  co myślisz ??

  • Wojtek mówi:

   Jeśli pompowtryskiwacze są identyczne, to warto starą 1 lub 3 wstawić w miejsce „nowej” czwartej, na której jest duża korekcja.

   • Łukasz mówi:

    Jutro sprawdzę i dodam log jak wyszło

    • Łukasz mówi:

     Po zamontowaniu starej 1- ki korekta na zimnym 1,4 – 1,5,
     bity na poziomie 55 – 65 (Co ciekawe na 1 cyl były wcześniej korekty -0,75 a BIPy 55-65).
     Zamontowałem „nową czwórkę” i luz ustawiłem nie na 180 tylko na 210 – 225.
     Korekta przy 60 C wynosiły ok 0,45 – 0,6
     Co robić dalej nie wiem aktualnie mam nowe szklanki, uszczelka pod głowicą, wałek z małym przebiegiem, uszczelniacze pompek, uszczelka pompy vacum. Co jest przyczyną takich dawek na 4 cylindrze ?? Ciśnienia na cylindrach zbliżone do siebie na poziomie 28 bar
     Na razie będę jeździł i prosił o pomoc bardziej doświadczonych

 197. Artek Korycki mówi:

  Witam Panie Wojtku!!!

  No i po zabiegach związanych z PD nastąpiła duża poprawa. Korekcje można rzec idealne no ale niestety BIP-y dalej na dużym minusie. Auto zachowuje się dobrze -czyli brak już jest efektu ,,tarki” i silnik pracuje równiej i ciszej. Pompki zostały wyczyszczone ultradzwiękami, zostały wymienione uszczelniacze oraz zostały zamienione miejscami.
  Co do BIP-ów to dowiedziałem się od gościa co mnie robił moje, że dla silników z DPF-em czyli o symbolach BLS,BXE i chyba BKC takie duże ujemne BIP-y to wcale nie rzadkość a silniki pracują poprawnie. Czy to prawda to nie wiem.

  Oto logi po zabiegu:
  http://vaglog.rtnet.pl/a.korycki_154466.html
  http://vaglog.rtnet.pl/a.korycki_154465.html
  http://vaglog.rtnet.pl/a.korycki_154464.html
  http://vaglog.rtnet.pl/a.korycki_154463.html

  Aha. Synchro zostało poprawione na -1 bo podobno tak lepiej a ustawienie luzu dzwigienek na PD zrobione na 225 stopni. /podobno dane z ELS-y/.

  Natomiast pojawił się a właściwie nie został lub się ujawnił inny problem i się nasila!!!
  tzw. kangurek przy przyspieszaniu co prawda dość delikatny ale na każdym biegu przy rozpędzaniu go czuć a ponieważ u mnie silnik jest ułożony wzdłuż przedniej osi samochodu więc efekt jest taki jakby go delikatnie wyrywało do przodu.
  Ponadto jak jest zimny to przy wciśnięciu sprzęgła tak do połowy czuć drgania pedału oraz automatycznie praca skrzyni jest dość głośna.
  Ponadto gdy samochód jest wyłączony a zapne I bieg i zacznę bujać autem przód -tył to słychać wyraźne stuki-puknięcia z okolic skrzyni a gdy jadę na I biegu i dodaję gwałtownie gazu i puszczam to też słychać puknięcie dość silne.
  Podejrzewam dwumas i łożysko wyciskowe sprzęgła.

  Czy słusznie – może ktoś się wypowie ????

  I Wszystkiego co Najlepsze z Nadchodzącym 2014 ROkiem.

 198. tomek mówi:

  Witam. Po wymianie uszczelki pod głowicą mój vw golf AJM. stracił trochę moc, nie jest już taki dynamiczny jak był. Czy problem może polegać na tym że pompowtryski po zdemontowaniu leżały dwa dni nie zamoczone w ON. Dodam że w głowicy wszystko było zrobione. Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam.

  • Wojtek mówi:

   Pompowtryskiwacze leżące na sucho 2 dni nie są powodem słabszego auta. Sprawdź kąt synchronizacji bo może uległ przestawieniu przy składaniu rozrządu.

   • tomek mówi:

    Generalnie kąt synchronizacji powinno się sprawdzić po każdym składaniu rozrządu i tak też zrobiłem. A może winna jest turbina bo przy wymianie uszczelki wymieniłem też turbo po regeneracji bo moje już było na wykończeniu.

    • Wojtek mówi:

     Nie napisałeś co było sprawdzane a co nie, jak również nie wspominałeś że wymieniane było turbo. Generalnie bez logów można gdybać w nieskończoność, na co szkoda czasu.

 199. MaG mówi:

  Witam

  Zrobiłem czyszczenie LM2666 na krótkim obiegu. Efekty:
  http://vaglog.rtnet.pl/mag155_155598.html
  http://vaglog.rtnet.pl/mag155_155599.html

  Poprawilem wtyczni na PD, nie zauważyłem żadnego efektu.
  Na 3 PD sie polepszyło, ale na 4 jest troche gorzej

  Następnie wymieniłem zestaw uszczelnień na PD, sprawdziłem regulacje (była OK).
  Zamienilem przy okazji 2 i 3 PD, wyregulowałem na -225 stopni.

  Na poczatku kilka razy troche trzesło, ale pozniej jakoś się poprawiło
  Nie ma jakiejś rewelacji, ale chyba narazie nie ma co tego ruszac.

  http://vaglog.rtnet.pl/mag155_155606.html
  http://vaglog.rtnet.pl/mag155_155607.html

  Widać że ten 3 (obecnie 2) na samym początku troche kiepsko, ale szybko dochodzi.

  Sprawdziłem jeszcze ciśnienie na powrocie
  800rpm/min 6bar
  2000 9bar
  3000 powyzej 10 bar

  Troche wzrosło

  Niestety gniazda w głowicy są trochę wyrobione. Maja spore rowki z jednej strony.
  Ale jeszcze jest OK ze szczelnością.

  Panie Wojtku.
  Prosze zerknąć na logi i ocenić fachowym okiem.
  Myśłę też, że jak zacznie się pogarszać to oddam 2 i 4 do czyszczenie utradzwiękami. Czy lepiej odrazu wszyskie?

  Pozdrawiam

  • Wojtek mówi:

   Czyli udało się ustalić, że problemy może sprawiać w przyszłości 2 (wcześniej 3) pompowtrysk. Co do czyszczenia w utradźwiękach, to najlepiej oddać wszystkie. Obecne korekcje wydają się być na akceptowalnym poziomie.

 200. sebastian mówi:

  Witam ja tez mam podobny problem rano lub po postoju kilku godzin gdy odpalam auto , trzesie nim i kopci przez kilka sekund potem kopcenie ustaje lecz nieraz motor ma wibracje nieraz przy jezdzie na wyzszym biegu trzesie tez lewarkiem biegow zczytywalem blad i wyszlo cos na 3 cylindrze mechanik powiedzial ze to wtrysk wiec kupilem zregenerowany 1 szt i kupilem tez cala wiazke kabli do wtryskow wymienilem niba troche lepiej ale nie do konca przy odpalaniu po postoju nadal przykopci lecz troche mniej silnik nadal ma wibracjie podczas jazdy do tej pory nic nieodczulem , dodam ze mieszkam w niemczech a tu jest wszystko troche skomplikowane trzeba szukac bledu metoda wymian a na koniec masz rachunek 2500 eu

  • Wojtek mówi:

   Trzeba jakieś logi zrobić i popatrzeć jak pracuje układ wtryskowy.

   • sebastian mówi:

    1 zyl -1.36 mg 2 zyl -0.26mg 3 zyl -1.44 mg 4 zyl 2.99 mg przy 4 zyl przy gazowaniu wartosci sie nie zmieniaja dodam ze 3 wtrysk jest zregenerowany i teraz pytanie czy pomoglo by czysczenie wtryskow i wymiana uszczelek

    • Wojtek mówi:

     Korekcja na 4 cylindrze jest bardzo duża. Na początek może lepiej będzie zamienić miejscami 4 pompowtrysk z np. 3 i zobaczyć, czy usterka „podąża” za pompowtryskiwaczem.

     • sebastian mówi:

      1 zyl -1.36 mg 2 zyl -0.26mg 3 zyl -1.44 mg 4 zyl 2.99 a co powiesz o 3 pierwszych zylindrach , dzisd auto zgaslo mi na drodze i niechcialo odpalic rozkrecilem dekiel sciagnelem wtyczke z 4 zyl i dojechalem do domu i auto zgaslo wiec znowu podlaczylem wtyczke i odpalilo ale chodzilo nierowno kopcilo wiec niewiem czy jest sens podmieniania tych wtryskow , jeden mechanik zaproponowal mi czyszczenie ich powiedzial ze to pomorze tyle ze ja nie jestem pewien bo bedzie mnie to kosztowalo tyle co ten jeden nowy wtrysk

 201. maciejko mówi:

  Witam, tuż przed Wigilią padł mi pierwszy pompowtrysk (Silnik 1.9 130km).
  Jeszcze pół roku temu odczyty z bloku 13 były:
  W bloku 13: cyl1:-1.08 cyl2:-0.96 cyl3:+0.52, cyl4:+1.51.
  Po padnięciu przed wymianą na pierwszym cylindrze było -2,99 lub +2,99 , a w serwisie powiedzieli , że stanął i leje, czy że nie reaguje, spalanie na postoju było 0,9l/h, Zalecili, żeby wymienić najlepiej wszystkie.

  Po wymianie 2 pompek z pierwszego i drugiego na biegu jałowym jest:
  cyl1:+0,15 cyl2:+0,24 cyl3:-0,09 cyl4:-0,33. Ale spalanie na zegarze w samochodzie wzrosło z 0,5/h na 0,6/h. (czy to normalne) kąt synchronizacji wałka wacha się 0-0,6 na rozgrzanym silniku na zimnym 1,1. Obroty na biegu jałowym z 819 czasami na sekundę skaczą na 840.

  Czy mógłby Pan przyjrzeć się logom dynamicznym? Czy to normalne , że w czasie jazdy są takie odchyły. pierwszy i drugi są nowe w moim samochodzie, ale to używki.
  Mają te same oznaczenia BA
  Może po podmianie warto byłoby przeczyścić LM?
  Z góry dziękuję. Życzę szczęśliwego nowego roku.
  Moje logi zrobione podczas jazdy. Samochód rozgrzany do 90stopni
  http://vaglog.rtnet.pl/maciej.kowalewski_156093.html

  • Wojtek mówi:

   Korekcje podczas jazdy są niemiarodajne. Korekcje służą do stabilizacji obrotów biegu jałowego. Spalanie 0,6l/h przy takim kącie jest OK, korekcje na jałowym również wyglądają dobrze. Zawsze można LM użyć.

   • maciejko mówi:

    Panie Wojtku, mam jeszcze jeden problem, który się ciągnie od dłuższego czasu. Raz silnik chodzi idealnie, jak nowy w ogóle prawie go nie słychać równo, a raz tak jakby miał się rozpaść, nierówno tak jakby się jechało po tarce. Czy to może być wina niedomagania czujnika g28 lub g40. Komputer nie wykazuje żadnych błędów. Odłączyłem wczoraj na pół dnia wężyk od EGR-u i też nie wykazał żadnych błędów, a zrobił się trochę żwawszy… Czy mógłby Pan coś podpowiedzieć?

    Pozdrawiam Maciej K.

    • Wojtek mówi:

     Najlepiej zrobić pomiary kąta synchronizacji i temperatury paliwa w czasie nierównej pracy. Powodem mogą być czujniki położenia jak i temperatury paliwa.

 202. PrzemQ mówi:

  Mam audi a4b6 1.9 130 AWX, pompki mam od 2.0 tdi 140 km(038 130 073 BQ) Zostałem zmuszony do wymiany jednej pomki bo wywalała bład( wartość 127 w 023 bloku i zapala sie esp ) i pojawił sie problem bo jak wrzucam kupiony uzywany pompowtrysk to w 013 bloku korekcje mam cały czas -3.01 i się nie zmienia. Juz drugą pomke wrzuciłem i jest to samo. A jak wrzuce tą starą to ma dobre korekcje. Czy to znaczy że te pompki są do d… czy co?? Mozliwe ze dwie zepsute trafiłem?? bo już mi ręce opadaja… Proszę o jakieś sugestie…

  • Wojtek mówi:

   Zakładam, że pompowtrysk jest poprawnie zamontowany, zostaje kwestia typu – czy jest identyczny z pozostałymi lub jest znaczna różnica w stopniu zużycia tych w aucie z tą kupioną.

 203. Marcin mówi:

  Witam, posiadam Audi A4 1,9 TDI rok 2000 116KM, a problem jaki się pojawił to nierówna praca silnika oraz dymienie (tylko jak jest zimny), jak się rozgrzeje chodzi normalnie. Mechanik stwierdził, że to pompowtrysk, wyjął wszystkie 4 szt (na wszelki wypadek) i zawiozłem je do sprawdzenia (firma ercars.szczecin). Diagnoza jest następująca – wszystkie 4 szt są uszkodzone a jeden to w ogóle złom. Koszt regeneracji u nich 650 zł/szt. Jak poprosiłem o wydruk, usłyszałem odpowiedź, że wszystkie wykazały takie beznadziejne parametry, że nie mieszczą się w maszynie sprawdzającej więc wydruk nie jest możliwy i mam uwierzyć na słowo. Po wykłóceniu się o pisemną diagnozę dostałem odręcznie pisaną karteczkę z pieczątką warsztatu na której jest napisane „Pompowtryskiwacze 4 szt – spr. nr 038 130 073F , pompowtryskiwacze do regeneracji na 1 szt brak rezystancji”.
  Chciałem wymienić 1 szt ale 4 szt to lekka przesada i ogromny koszt.
  Pytanie: czy jest w ogóle możliwe że na tej maszynie nie wyjdzie wydruk parametrów jakie one osiągają bo wydaje mi się że chcieli mnie naciągnąć i może pozostałe 3 szt działają normalnie, skoro samochód jeździł. Dziękuję za pomoc. Marcin

  • marcin mówi:

   Witaj , ja tez trafiłem na takich co by wszystko regenerowali i kasowali kasę za niby regeneracje a gwarancji dawali 3 miesiące lub 6 miesięcy , w końcu trafiłem do firmy w Katowicach która szybko i sprawnie naprawiła moje pompki ,koszt 450zł 12 miesięcy gwarancji.
   A co do raportu z badania ktoś tu ściemnia bo nawet jeśli nie mieszczą się to te urządzenia drukują parametr 0 tak było w moim przypadku, widocznie ta firma ma jakieś marne urządzenie made in china do mycia wtryskiwaczy , jak chcesz to na maila podeśle ci namiar na tą firmę.

  • Wojtek mówi:

   Jeśli na pompowtryskiwaczu brak jest rezystancji (uszkodzona cewka elektrozaworu), to silnik będzie pracował nierówno (na 3 cylindry) bez znaczenia czy jest zimny czy ciepły.

 204. Wojtek mówi:

  Najpierw ogarnij 4 pompowtryskiwacz. Wielokrotnie tu pisałem, że suma korekcji jest bliska 0. W tej chwili sterownik zabiera dawki z pierwszych 3 pompek, żeby dodać na czwartą.

 205. collega mówi:

  Witam
  Mam problem z podszarpywaniem podczas przyspieszania na 2 I 3 biegu tylko pod obciazeniem w granicy obrotow 1800-2200 I dzieje sie to tylko na dobrze rozgrzanym silniku z wcisnietym pedalem gazu na 20%

  Auto to touran 1.9 tdi bxe
  Wtryski na rozgrzanym grupa 11 najgorszy ma -0.58 czasy miedzy -20 do -30
  Auto ma przejechane 200k ma nowy 2mas I turbine nie pokazuje zadnych bledow podmienialem tez przepustnice ale problem zostal I nie wiem gdzie dalej szukac usterkiC

  • Wojtek mówi:

   Witam, taki przypadek ciężko będzie zdiagnozować „przez internet”. Poszarpywanie może być spowodowane wieloma czynnikami – od przepływomierza, po turbo, egr, pompowtryskiwacze itd.

   • sebastian mówi:

    witam u mnie byl problem z 4 wtryskiem na ktorym byllo 2.99 mg teraz auto wcale nieodpala a jak jur raz odpalilo to bala kleba dymu bialo niebieski i na wolnych obrotach jakies stuki po czym zgasl i teraz pytanie czy jak jeden wtrysk siadzie auto nieodpali ??

   • collega mówi:

    Turbo nowe garret egr tez nowy w logach przeplywka ok I pompki tez robilem remap I przy okazij mialem wgrany nowy soft naczytalem sie sporo ze wlasnie w moim silniku to soft ecu robil to podszarpywanie I po aktualizacij ustalo

 206. Marc mówi:

  Witam
  Świetna strona i temat wciąż żywy, wyrazy uznania dla pana Wojtka!

  Mój PD TDI kopci na biało (niedopalonym paliwem?) gdy silnik zimny np. po nocnym postoju lub po 9 godzinach w pracy, szczególnie widać to teraz zimą, latem nie aż tak bardzo. Pali elegancko zimny czy ciepły, oleju stan sie nie podnosi, świece parę dni temu wymontowałem i sprawdziłem czy i jak grzeją (są ok). Gdy się nagrzeje problem zanika i dymu nie widać aczkolwiek czuć trochę (wywalony katalizator). Egr jest zaślepiony.
  Logi statyczne z odpalania zimnego (ok 5-6st) silnika:
  Grupy: 013,013,023 – http://vaglog.rtnet.pl/mauros_157259.html
  oraz po nagrzaniu do temp roboczej (ok 85st)
  Grupy: 013,013,023 – http://vaglog.rtnet.pl/mauros_157260.html

  Widzę, żę BiPy dość duże aczkolwiek niekiedy potrafią zejść do normalnego poziomu
  a dymi tak na wolnych obrotach:
  http://youtu.be/v6Ay_HK4R54
  jakieś pomysły? bo nie bardzo wiem od czego zacząć..
  po nagrzaniu auto chodzi prawidłowo, błędów brak (poza egr’em bo zaślepiony)
  Silnik to PD150 ARL w Seacie toledo

  • Wojtek mówi:

   Być może powodem nadmiernego dymienia zimnego silnika jest 1 pompowtryskiwacz, na którym jest duża korekcja dawki, około +2mg. Niska temperatura i spora ilość oleju napędowego może powodować problemy z jego prawidłowym spaleniem i stąd dym. Dodatkowoy brak wtórnego obiegu spalin (zaślepiony EGR) może to potęgować. Ogólnie na dużych mrozach dymienie w TDI jest normalne i wynika z dużej różnicy temperatury spalin i powietrza atmosferycznego.

   • Marc mówi:

    Dziękuję za odpowiedź
    Czy jeśli korekcja jest na +2 to znaczy że wtrysk podaje za mało i dlatego jest korekcja, czy że dawkuje za dużo o te +2mg? Czym mogłoby to być spowodowane? Jakiś miesiąc temu „przepaliłem” go na Liqii Moly diesel purge-u wg tego sposobu:
    http://youtu.be/sQKc9zVnNuA
    Po czym wymieniłem filtr paliwa, niestety niewiele się poprawiło. Wtrysk będzie do wymiany/regeneracji?
    Przy odpalaniu zimnego słychać również takie 2-3 kaszlnięcia i wtedy obroty spadają na 1-2 sek, może to być przez tenże wtrysk?

    • Wojtek mówi:

     Jak już kilkakrotnie tu pisałem, korekta dodatnia to dodatkowe paliwe do standardowej porcji by wyrównać obroty silnika. Sterownik dając na jeden pompowtrysk, zabiera z innego, stąd suma korekt jest prawie równa 0.

 207. leś mówi:

  Witam panie Wojtku. Mam problem mój pacjent to passat b5 2003r przebieg 2010 tys.Problem polega na tym że czasami przy odpalaniu samochód pali na trzy cylindry chodzi jak traktor .Usterka ta powtarza się średnio co trzy dni.Po zgaszeniu silnika problem znika ale do czasu.Podczas jazdy ale tylko na zimnym silniku zaczyna przerywać dość mocno go szarpie ina desce pokazuje się pomarańczowy trójkąt.Według mojego mechanika pompowtryski są dobre ztym że niewiem jakie mają parametry.Proszę o pomocz z góry dziękuję.

  • Wojtek mówi:

   Przypadek przewija się kilka razy w komentarzach – do podgięcia konektorki na wtyczkach wiązki lub wiązka do wymiany. Ostatecznie uszkodzona cewka elektrozoworu pompowtryskiwacza. Po podłączeniu komputera będzie zarejestrowany błąd wskazujący na numer pompowtryskiwacza.

 208. Maciej mówi:

  Witam
  Posiadam Passata b5 1.9 tdi atj 2000 r.
  Ponieważ brał sporo oleju zdecydowałem się na wymianę na awx
  Dodam , że razem z silnikiem przełożylem pompki i turbinę reszta została od atj
  Przed wymianą zimą problemy z uruchomieniem po dłuższym czasie ok 8
  później nawet latem problem się pojawiał
  Po wymianie problem z odpalaniem(długo trzeba pokręcić) nadal pozostał
  Dodatkowo na vagu pojawił się błąd g62
  Rano sprawdzałem temperatura czujnika wody -7,2 na czujnik temperatury zewnętrznej -8
  Logi zrobiłem tylko statyczne na ciepłym silniku

  http://vaglog.rtnet.pl/maciuch10_157682.html

 209. tomek mówi:

  Witam wszystkich.W skrócie opisze moje obserwacje.
  Silnik 20 tdi BKD
  Podczas odpalania na mrozie (powyżej -10 stopni) silnik odpala za 2,3 razem.Startuje i pracuje równo, jest ok.
  Lub wystarczy że dotknę pedału gazu,przycisnę go (może 3 mm)na tyle że po odpaleniu obroty sa na 1200 max. Wtedy od tyka pali,”puszczam gaz” pracuje równo..
  Zrobiłem log ale to już po pierwszym odpaleniu.Wygląda tak: (log zrobiony przy zimnym silniku)
  http://vaglog.rtnet.pl/kom.tomek_157970.html (nie wiem czy dobrze go zrobiłem)

  postaram się zrobić log podczas odpalania zimnego silnika(po nocnym postoju) oraz rozgrzanego. do 90 stopni.

  Dodam jeszcze że w grupie 18 przy ok. 2500 obr wyskakują wszędzie 4. (na „słuch ” słychać jakby obroty lekko falowały powyżej tych 2500 obr. )
  Wcześniej nie zauważyłem takiego zachowania(przynajmniej w lecie lub na rozgrzanym silniku).

  Co to może oznaczać dla tego silnika??

  Poza tym nie mam żadnych problemów z silnikiem. Podczas jazdy nic nie szarpie, nic nie stuka. tylko te 4 przy 2500 obr. W zeszłym tygodniu sprawdzałem i na 100% nie było tych 4 w grupie 18 , na żadnym zakresie obrotów(na rozgrzanym silniku).
  . Podczas odejmowania gazu pojawiały się wszędzie 4 za każdym razem.Raz zauważyłem że mignęło 128.

 210. tomek mówi:

  a tutaj log przy rozgrzanym silniku do około 75 stopni.
  zrobiłem tak :
  1 odpalenie silnika, chwila na „wolnych ” obrotach
  2 przytrzymanie na 2000 obr , puszczam gaz – pokazują się 128 w 18 grupie
  3 przytrzymanie na magicznych 2400obr . pokazują się 4 w 18 grupie ,puszczam gaz – pokazują się 128 w 18 grupie
  4 przytrzymanie na 3000 obr , puszczam gaz – pokazują się 128 w 18 grupie

  http://vaglog.rtnet.pl/kom.tomek_158000.html

  w gr.18 pokazują się 4 przy dokładnie 2400 obr. za każdym razem.

  Z góry dziękuję za odpowiedzi.(oraz podpowiedzi co jest nie tak )
  Pozdrawiam serdecznie.

  • Wojtek mówi:

   Prawdopodobnie przy 2400 rpm sterownik ma problem z utrzymaniem równych obrotów silnika, stąd 4 w grupie 018 oznaczającq zamknięcie zaworu pompowtryskiwacza. Na nierozgrzanym silniku może się tak dziać, stąd info nawet w VAG-COM/VCDS, że minimalna temp. powinna wynosić 80*C.

 211. Wydra mówi:

  Problem rozwiązany, powodem złego palenia okazał sie napinacz paska rozrządu ten bez rolki montowany koło rolki napinającej, Parametry pompek się poprawiły w momencie wymiany oringów na pompkach. Fajnie że istnieje taka strona i może pomóc takim osoba jak ja.
  Pozdrawiam

 212. adamo mówi:

  Witam Panie Wojtku. Posiadam skodę superb 1,9 tdi i mam problem tego typu, że rano gdy odpalam nie ważne czy ciepło czy zimno zapala na tzw. strzałale przez dziesięć sekund silnik nie równo pracuje a z tyłu dymi się jak za jakimś wyjeżżonym jelczem na niebiesko. Zrobiłem legi i wyglądają tak. Na biegu jałowym log 13 1. -0,7 2. 0-7 3. 0,8 3. 0,7 log 18. na wszystkich o ale na trzecim czasami wskakuje 6 log 23
  1. 2,0 do 7,0 2. -1,0 do 8,0 3. 36 do 49 4. -1,0 do 4,0 . Teraz wskazania przy 3000
  log 13. 1. -0,9 2. -0,8 3. 1,3 4. 0,4 log.18. wszędzie 4,0 log 23. 1. -5.0 2. -14,0 3. 116 .4 2,0 … Po obpaleniu trzeci cylinder na logu 18 przez chwilę ma 6 kiedy reszta ma 0 a po chwili też wskakuje na 0 przy 3000 obrotów na logu 18 wszystkie mają 4 ale na 3 cylindrze przez moment pozostaje 6 puźniej też wskakuje na 4.
  W silniku wymieniłem pierścienie bo na 2 cylindrach były pęknięte poprzedni właściciel nie dbał o silnik i nawet nie wymieniał oleju na czas musiałem też wymienić wałek rozrządu i turbinę teraz na wszystkich cylindrach ma po 29 sprężanie na kanale 004 korekcja rozrządu -1,6. Proszę o poradę i z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
  dodam jeszcze że zamieniałem pompki miejscami i błąd podąża za wtryskiem

  • Wojtek mówi:

   Witam, myślę, że znasz odpowiedź – 3 pompowtrysk nadaje się do wymiany lub regeneracji, na co wskazują choćby wysokie BIPy czy to, że po zamianie miejscami również miał kiepskie parametry

   • adamo mówi:

    A mam pytanie czy mogę narazie tak jeździć z tym wtryskiem czy trzeba go natychmiast wymieniać bo trochę wsadziłem kasy w ten silnik i na chwilę obecną jestem nieco spłukany.

    • Wojtek mówi:

     Korekcji nie tam kosmicznie dużej, więc nie powinno dojść do wypalenia komory spalania (powerzchni tłoka)

     • adamo mówi:

      To aż tak źle to może się skończyć mam do przejechania jakieś 500 km i będę go wymieniał ale czy przez ten czas nic się nie stanie bo teraz to jestem bardzo zmartwiony i nie wiem czy w tym wypadku nim jeździć.

 213. Wojtek mówi:

  Z logów wynika, że Twoim przypadku nie ma takiego zagrożenia, więc możesz jeździć , ale pomyśl o wymianie/regeneracji tej pompki.

  • adamo mówi:

   Bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi.

  • adamo mówi:

   Witam ponownie ja znowu odnośnie tej skody superb dzisiaj prubowałem zmienić ten wadliwy wtrysk i po założeniu innego silnik na ten cylinder nie chodził sprawdziłem puźniej jeszcze dwa inne i to samo po podłączeniu komputera to tak jak by tej pompki nie było po założeniu spowrotem tego uszkodzonego silnik znowu zaczął chodzić na czterech cylindrach. Co może być czyżby wszystkie trzy które prubowałem byłyby uszkodzone ja już nie mam sił, proszęo pomoc

   • Wojtek mówi:

    Skoro wcześniej zamieniałeś pompowtryski miejscami i na tym cylindrze inna pompka z Twojego silnika działała, to wkładasz złe pompowtryski lub wadliwe.

 214. Krzysztof mówi:

  Witam Serdecznie Pana

  Moje auto to Audi A6 2.0tdi ,Silnik BRE, Przebieg 270tys km
  Mam takie objawy iz auto czasem wpada w lekkie drgania obrotomierz podskakuje o 300 obrotow gora dol,i buja calym autem, przy wylaczaniu auta czuc zastrzesienie autem.
  Podlaczylem VCDS-a i tak jak Pan kazal kolegom wyzej auto na rozgrzanym ma oto takie wartosci:

  GRUPA 013 (mierzona przy 3000 obrotow)
  -0.16 , -0.07 , 0.09 , 0.16

  GRUPA 018
  Wszystko na zero ale jesli dodaje gazu powoli i zaczynam przekraczac 2600obrotow to wszedzie wskakuje 4,po poszczeniu gazu chwilowo do opadniecia obrotow wszedzie jest 128

  GRUPA 023
  -75 , -65 , -46, -61

  No i podam jeszcze raz grupe 013 na wolnych obrotach -0.33, -0.16, 0.14, 0.35

  W wiekszosci czasu obroty na wolnym biegu trzymaja sie w granicach 1000obr
  po dobrym nagrzaniu i przygazowania auta spadaja na 880.

  Zawor EGR byl wymieniany przy 225tys km , jezdze na paliwie Shell V-power Diesel
  Autem przewaznie drga na obrotach miedzy temperatura silnika 40 a 70 stopni.
  Bardzo Prosze o analize tych zrobionych przezemnie logow.
  jesli ma Pan jakies porady,zalecenia uwagi,zrobie to jak tylko Pan o nich napisze.
  Z gory Dziekuje Panie Wojtku
  Pozdrawiam Krzysztof

  Poprosze rowniez by Pan sie wypowiedzial czy te wtryski sa ok czy nadchodzi ich czas wymiany czy juz trzeba cos z nimi zrobic.

  • Wojtek mówi:

   Parametry pompowtryskiwaczy, które podałeś są jak najbardziej OK. Prawdopodobnie przyczyna drgań leży gdzieś indziej. Popatrz na wartości wskazywane przez przepływomierz, sterowanie EGR’em podczas niewłaściwej pracy silnika.

 215. sebaWR mówi:

  Witam Panie Wojtku

  Czytając ten temat chce pogratulować ogromnej wiedzy i chęci pomocy tylu osobom.
  Miałbym prośbę o pomoc w diagnozie problemu z moim autkiem ( Audi A3 1.9 TDI 101 KM AXR ’03):
  -Od jakiegoś czasu kilkanaście sekund po odpaleniu autka, zaczyna żarzyć mi się kontrolka świec żarowych.
  -Delikatnie „telepie” samochodem na biegu jałowym.
  -Po mocnym wciśnięciu gazu, auto zostawia za sobą trochę dymu (czarnego).
  -Podczas mocnego przyśpieszania czuć wibracje w samochodzie.
  -Raz na jakiś czas podczas gwałtownego przyśpieszania autko w zakresie 2200-2800 rpm, traci delitanie moc.

  Zrobiłem logi dynamiczne bloku 13, 18 , 23:

  http://vaglog.rtnet.pl/sebastian_jez_161999.html

  Jeśli jest możliwa diagnoza i podpowiedź w jaki sposób usunąć ten problem, będę bardzo wdzięczny.

  Pozdrawiam

  • Wojtek mówi:

   Są spore rozbieżności w korektach między pompowtryskiwaczami. Na początek spróbuj poprawić sytuację środkiem do czyszczenia wtryskiwaczy typu Liqui Moly Diesel Spulung podanym bezpośrednio.

 216. PawelSkoda mówi:

  Witam

  Ja mam problem podczas jazdy auto mi szarpie i nieraz gaśnie. Szczególnie jak jadę pod jakieś duże górki i daję pedał w podłogę to się to dzieje. Zrobiłem pomiar i dwie pierwsze grupy są ok ale w 23 mam coś takiego:

  1. 62 2. 48 3. 58 4. 46

  Co może być przyczyną ???

  SIlnik ATD BIP-y mierzone przy 3000rpm

 217. marek491 mówi:

  Panie Wojtku.

  PASSAT B5 1.9 TDI 101 kw
  Od dłuższego czasu borykam się z drganiami silnika na biegu jałowym które są przenoszone na karoserie ( kierownica , gałka zmiany biegów ) . Dwumasa zmieniana wraz z tarcza 3 miesiące temu przed wymianą drgania też były.

  TEMPERATURA SILNIKA — 83

  grupa 13
  -0,49 mg/R
  -0,28 mg/R
  +1,09 mg/R
  -0,35 mg/R

  grupa 23
  -5,0
  +4.0
  +23,0
  -3,0

  grupa 18 przy zdjęciu nogi z pedału gazu

  4.0
  4.0
  4.0
  4.0

  moje błędy:

  4 Faults Found:
  16955 – Brake Switch (F): Implausible Signal
  P0571 – 35-00 – –
  17664 – Shareware Version. To Decode all DTCs
  P1256 – 35-00 – Please Register/Activate
  17569 – Shareware Version. To Decode all DTCs
  P1161 – 35-10 – Please Register/Activate – Intermittent
  17564 – Manifold Pressure Sensor (G71): Open/Short to Ground
  P1156 – 35-10 – – – Intermittent

  BYŁBYM BARDZO WDZIĘCZNY ZA JAKĄKOLWIEK POMOC.

  pozdrawiam.

  • Wojtek mówi:

   Problemem jest trzeci pompowtryskiwacz, co widać po korekcji jak i BIPie (jest akurat w normie, ale odstaje od pozostałych). Wskazują na to również ujemne korekty dawek na pozostałych pompowtryskiwaczach. Błędy
   16955 – problem z czujnikiem przy pedale hamulca
   17664 – przerwa w obwodzie czujnika temp. G62
   17564 i 17569 – przerwa w obwodzie czujnika ciśnienia doładowania i czujnika temp. doładowanego.
   Ogólnie wskazuje to na problemy z instalacją elektryczną. Na początek warto prysnąć środkiem do styków na wtyk i gniazdo ECU, bo może się utleniło i nie łączy.

 218. Marcin mówi:

  Witam ja mam taki nie typowy problem,nikt jeszcze chyba o tym nie pisał.Mój problem jest taki że po każdym odpaleniu silnika nie zalerznie od tego czy silnik jest zimny czy ciepły przez 1 do 3 sek nie pracuje na wszystkie cylindry,zatelepie chwilowo w środku jest to odczówalne że silnik nie pracuje na wszystkie gary.Kiedy już zacznie pracować na wszystkie cylindry jest wszystko oki,dodam że auto nie puszcza żadnego dymka po uruchomieniu w czym może być problem przecież każdy sprawny silnik odpala od razu ze wszystkich cylindrów,czy to wina któregoś pompowtrysku?Błędów żadnych nie ma,pali od strzała tylko to chwilowe telepanie.Silnik o symbolu ATD 101km.

 219. adamo mówi:

  Witam ponownie. Ja od tej nieszczęśliwej skody superb. Po długich poszukiwaniach dobrych pompek wkońcu znalazłem,założyłem i byłem zadowolony przez chwilę auto miało fajne przyśpieszenie aż tu nagle silnik dostał bardzo wysokich obrotów więc go zadusiłem i zgasł po chwili zapaliłem go znowu przejechałem kawałek i znowu to samo. Jak sprawdziłem stan oleju to było grubo więcej od maximum jakieś 10 cm. Dzisiaj zmieniłem pompę wysokiego ciśnienia zmieniłem olej w silniku wylałem resztki oleju z interkulera i przewodów odpalam i silnik odpalił całkiem ładnie chodzi równo tylko trochę głośno z początku puźniej pomału się uspokoił jadę na prubę a tu auto jedzie jak by ciągnęło wóz pełen węgla zero przyśpieszenia podłanczam do kompa wyczyściłem błędy ale auto dalej nie ma mocy. Mam pytanie co może być przyczyną że silnik stracił tak bardzo moc jak by jechał bez turbo. Pozdrawiam.

  • Wojtek mówi:

   Być może wskutek spalania oleju zapchany jest katalizator, sprawdź też przepływomierz, szczelność dolotu i intercoolera, sterowanie zmienną geometrią.

 220. adamo mówi:

  A w jaki sposób oczyścić katalizator, jutro sprawdzę przepływomierz sprubuję go też wyczyścić zajże też do filtra powietrza tylko nie mam pojęcia jak sprawdzić sterowanie zmienną geometrię. Bardzo dziękuję za błyskawiczną odpowiedź będe szukał jutro powyższe sugestię tylko nie wiel o co chodzi z tą geometrią czy to jest ten wężyk przy turbinie może sprawdzić czy pod podciśnieniem przesówa się cięgno gdyby ewentualnie przyszło coś Panu jeszcze do głowy co mogę jeszcze sprawdzić proszę pisać.

 221. adamo mówi:

  Dodam jeszcze że wymieniłem turbinę ale po wymianie turbiny to auto szło ładnie ale dopiero po 2 tysiącach obrotów przed wymianą turbina już reagowała przy 1,5 tysiąca obrotów.

 222. adamo mówi:

  Dzisiaj znalazłem przyczynę dlaczego silnik nie miał mocy już było wszysko dobrze ale znowu przybiera paliwa w oleju gdzie może być jeszcze przyczyna?

  • Marc mówi:

   jesli przybywa paliwa w oleju to prawdopodobnie nie zmieniłeś oringów (3szt/wtrysk) przy wymianie pompek

  • Wojtek mówi:

   Napisz co było przyczyną braku mocy. Po zassaniu oleju często jeszcze wadliwie działa czujnik ciśnienia doładowania.

   • adamo mówi:

    Przyczyna była prosta spadł wąż podciśnieniowy z turbiny po założeniu odzyskał wigor a co do uszczelniaczy na pompkach to założyłem nowe ale wczoraj zdjąłem głowicę bo gniazda są trochę odciśnięte i podczas montarzu pompki uszkacza oringi jutro montuje inną głowię i mam nadzieję że będzie dobrze bo już dwa miesiące się męcze z tym autem. Pozdrawiam.

 223. Samiec mówi:

  Witam Panie Wojtku,
  Bardzo fajny poradnik !
  Mój pacjent to 1.9 TDI PD oznaczenie BJB 105KM przebieg 240kkm. Odpala zimno/ciepło bez problemu. Ale na biegu jałowym ma nie równą pracę i troche telepie budą.
  Kanał 013 ok, czyli korekcje +/- 0,15 do 0,25.
  Kanał 018 wygląda chyba ok, cztery 0, jak dodam gazu i puszczę na wszystkich okienkach pojawia się wartość 128.
  Kanał 23 chyba w normie, pierwsze 3 cylindry wartości -36do38, 4 cylinder -15.
  Konektorki we wtyczkach podgięte, brak poprawy.
  Błędów brak, obroty ustawione na 830, falują np. 810-830 i tak cykl się powtarza.
  Pozdrawiam
  Mariusz

  • Wojtek mówi:

   VAG-COM/VCDS odczytuje obroty z dokładnością do 20, czyli wahania między 829 a 831 będą pokazywane jako 810-830 (skrajny przykład). Parametry pompek wyglądają ok. Sprawdź kąt synchronizacji wałka, ujemny powoduje twardą pracę silnika i zwiększone drgania. Skuteczny środek do czyszczenia układu wtryskowego też może pomóc, np. LM Diesel Spulung.

   • Samiec mówi:

    Witam, dziękuje za odp.
    Synchronizacja wałka ustawiona na 0.
    Falowanie obrotów pojawia się np. 830-830-830-810-830-850-810-830-830-830 i ponownie cykl się powtarza.
    Po testuje jeszcze.
    Pozdrawiam
    Mariusz

  • rob mówi:

   do Samiec mam pytanie czy usunoles usterke ???

 224. Przemo mówi:

  Witam prosze o weryfikacje gdzie szukać przyczyny problem z odpaleniem po dłuższym postoju około 8h passat 1.9 tdi 130KM AVF korekty na pompowtryskach gr.13 1 -0,64 2 -0,21 3 0,40 4 0,42 gr23 1 26 2 21 3 33 4 15 dodam że wymieniłem czujni temperatury filtr paliwa i zaworek który jest na filtrze + uszczelniacze na pompowtryskach prosze o jakies sugestie pozdrawiam Przemo

  • Wojtek mówi:

   Prawdopodobnie cofa się paliwa. W pompie tandemowej jest zaworek zwrotny, sprawdź teź czy nie cieknie między nią a głowicą. Można na czas postoju zacisnąć wąż zasilający i powrotny z pompy tandemowej, jak odpali normalnie, to masz pewność, że jest nieszczelność.

 225. krystian mówi:

  Witam
  Panie Wojtku, proszę o pomoc w skompletowaniu 4ech pompowtryskiwaczy z tych które posiadam.Auto to VW Golf IV ASZ
  Na tym komplecie auto miało czkawkę na zimnym jak i na ciepłym silniku
  blok 13 blok 23
  1: -0.05 24
  2: -0.33 16
  3: -0.80 26
  4: 1.20 7

  Został założony ten komplet
  blok 013
  1. 0.31 – 0.38 mg/str
  2. 0.38 – 0.47 mg/str
  3. -0.75 – -0.66 mg/str
  4. -0.07 – 0.00 mg/str

  blok 023
  1. 4.0 – 16.0
  2. 33.0 – 40.0
  3. 14.0 – 25.0
  4. 24.0 – 33.0
  na nim silnik pracuje równo ale odczuwalnie spadła moc silnika i delikatnie wzrosło zużycie paliwa .
  Które Pana zdaniem (z tego co wyżej bo nie mam logów ani tez mozliwosci ich zrobienia) pompowtryskiwacze są jeszcze w miarę sprawne?
  Dziękuję

  • Wojtek mówi:

   Na pierwszym zestawie ewidentnie utykał 4 pompowtryskiwacz, w drugim zestawie korekcje są lepsze, ale większe BIPy. Czy „nowe” pompki mają te same oznaczenia co poprzednie?

   • krystian mówi:

    Witam Panie Wojtku
    Dziękuję za zainteresowanie się moim problemem.
    Wszystkie pompki mają nr 038 130 073AL. Po przeczytaniu Pana poradnika wydaje mi się że „nowe” mam źle ustawione, odkręcone 220° a wymiar do pompki był mierzony do krawędzi bliżej wtyczki (muszę to sprawdzić). Czy te ustawienia mają duży wpływ na korekty i pracę silnika?
    Pozdrawiam

 226. Darek mówi:

  Witam Panie Wojtku!
  Golf V silnik BXE 105 KM przebieg 192 tyś. Problem po każdym długim postoju, na zimnym silniku – po odpaleniu przez ok. 3 sek. biały obłok dymu, śmierdzący niespalonym paliwem. Raz jest go więcej, raz mniej, bez względu na temperaturę powietrza. Silnik odpala od „strzała”. Komputer nie pozkazuje żadnych błędów. Logi statyczne
  grupa 013: cyl1. -0,02; cyl2. -0,19; cyl3. -0,12; cyl4. 0,38
  grupa 018 same zera,
  grupa 023: cyl1. 1; cyl2. 0; cyl3. -1; cyl4. 14
  Mam wrażenie, że 4 pompka ma jakiś problem. Proszę o poradę.
  Pozdrawiam

  Darek

  • Wojtek mówi:

   Parametry wyglądają OK, sprawdź kąt synchronizacji wałka i parametry z czujników temperatury paliwa, powietrza, cieczy.

   • Darek mówi:

    Dziękuję za odpowiedź.
    Nie jestem pewien, czy silnik był dobrze rozgrzany, ale wskazania były następujące:
    Torsion Value: -2,9
    Fuel Temperature: 63
    Intake Air Temperature: 19,8
    Coolant Temperature: 81,9

    Co Pan sądzi o tych parametrach?
    Pozdrawiam

    • Wojtek mówi:

     Synchronizacja jest ustawiona za bardzo na minus.

     • Darek mówi:

      Komputer pokazywał zakres -6 / +6 i wydawało mi się, że te -2,9 będzie ok. Zdecydowałem się jednak na korekcję i ustawiłem na 0,0. Niestety po tym ustawieniu parę koni uciekło, ale spadło spalanie na postoju z 0,5l/h na 0,4l/h. Ogólnie auto jeździło słabo. Następnie ustawiłem na -1,5. Moc powróciła, spalanie wzrosło do 0,7l/h. Niestety problem pozostał, po nocy przy pierwszym odpaleniu znowu puścił białego, śmierdzącego dyma.
      Nie wiem czego się „czepić” z tym dymem?

      Jakieś podpowiedzi?

      Pozdrawiam

 227. adamo mówi:

  Witam mam nadal problemy z tą nieszczęsną skodą superb teraz po wymianie głowicy autko śmiga aż miło ale ostatnio po sprawdzeniu poziomu oleju znowu odkryłem ,że pozim rośnie. Nie mam już pomysłów co może być przyczyną, że paliwo dostaje się do oleju pompa tandemowa wymieniona oringi na pompkach nowe co można jeszcze sprawdzić.

  • Wojtek mówi:

   Paliwo do oleju będzie się przedostawać przez zużyte oringi na pompowtryskiwaczach, pompę tandemową lub nieszczelne pierścienie albo dziurawy (przepalony) tłok. Jeśli korekcje są ok, masz pewność, że oringi nie są uszkodzone, to pewnie pompa tandemowa przepuszcza.

   • adamo mówi:

    Kolejny raz wymieniłem oringi na pompkach i narazie jest dobrze chyba to one miały winę, przed wymianą sprawdziłem korekcje były dobre. Zobaczę jak długo się nacieszę tym razem to już czwarta wymiana oleju w ciągu miesiąca Pozdrawiam.

    • adamo mówi:

     I znowu to sano sprawdzam stan oleju a tu dwa centymetry więcej oleju. Już nie mam pojęcia gdzie szukać przyczyny.

     • marcin mówi:

      prawdopodobnie lejąc ci wtryski , dlatego stan oleju rośnie nie ma w tym nic nadzwyczajnego .

     • adamo mówi:

      o to właśnie chodzi że wtryski są w porządku bo gdyby lały to by kiepsko palił a do tego by dymił a tu pali na strzał idzie jak trzeba i nie kopci więc jednak jest coś w tym bo gdyby lały to może i by przybierał olej ale nie dwa litry na dwadzieścia kilometrów

 228. Witam ja mam problem z wibracjami na biegu jalowym i podczas jazdy przy przekroczeniu 1900 obr. Czy to moze byc dwumas? Czy pompowtryskiwacz? Jesr wstanie ktos oszacowac koszta. Albo polecix dobry warsztat w warszawie?

 229. gienek 2 mówi:

  Witam Mam problem z Vw bora 1.9 tdi 115km. Gdy odpalam rano silnik to samochód trochę ciężko pali (zależy od temperatury otoczenia)Kiedy już odpali, nierówno pracuje, słychać jakby nie wszystkie cylindry chodziły a do tego jest jeszcze gęsty biały dym i czuć paliwo. Tak jest przez ok. 10-15 s
  świece żarowe są ok. Co to może być?

 230. Łukasz mówi:

  witam mam taki problem z fabią 1.9 asz zaswieca mi sie kontrolki przy równej jezdzie i zaczyna szarpać sprawdziłem logi grupy 13-18-23
  11:48:09 Group 023 3000rp
  127.0 (no units)
  127.0 (no units)
  127.0 (no units)
  127.0 (no units)
  11:26:47 Group 023 na wolnych obrotach
  72.0 (no units)
  70.0 (no units)
  71.0 (no units)
  69.0 (no units)
  11:25:33 Group 013: Idle Speed Smooth Running Control
  -0.02 mg/str Cyl 1
  -0.78 mg/str Cyl 2
  0.02 mg/str Cyl 3
  0.78 mg/str Cyl 4
  11:26:11 Group 018: PD valve status(after 1 min idling- coolant>80°C)
  0.0 Cyl 1 0
  0.0 Cyl 2 0
  0.0 Cyl 3 0
  0.0 Cyl 4 0
  wymieniłem listwę zasilającą na nową zmieniałem vacum pompy , nowy przepływomierz i dalej nic proszę o pomoc

  a zapomniałem dodać kody błędów
  17678 – PD Unit Injector: Cylinder 4 (N243)
  P1270 – 35-10 – Regulation Range Exceeded – Intermittent
  17669 – PD Unit Injector: Cylinder 1 (N240)
  P1261 – 35-10 – Regulation Range Exceeded – Intermittent
  17672 – PD Unit Injector: Cylinder 2 (N241)
  P1264 – 35-10 – Regulation Range Exceeded – Intermittent
  17675 – PD Unit Injector: Cylinder 3 (N242)
  P1267 – 35-00 – Regulation Range Exceeded

  • Wojtek mówi:

   BIPy są tragiczne, sprawdź dokładnie wiązkę idącą od głowicy do komputera. Jeśli elektrycznie wszystko jest OK, to chyba pompki są padnięte.

 231. Rob mówi:

  http://vaglog.rtnet.pl/rob.102_167506.html
  http://vaglog.rtnet.pl/rob.102_167507.html
  http://vaglog.rtnet.pl/rob.102_167508.html
  http://vaglog.rtnet.pl/rob.102_167509.html
  witam dodam tylko ze problemem jest nierowna praca silnika na wolnych obrotach reszta ok .podejrzane sa ujemne bipy szczegolnie na 3 cylindrze .prosze o ocene !!! filtr paliwa nowy.

 232. darekdro72 mówi:

  Witam serdecznie.
  Mam problem z moim Passat 2.0 TDI rok 2006 silnik kod: BKP, przeb.300000(185000mil)
  trzesie na wolnych obrotach(bieg jalowy) i nie chce odpalic na cieplym silniku. rano nie ma problemu pali idealnie( nie kopci nie dymi)
  pomiary vag:(
  group 013: cyl:1 (-0.33mg/str) cyl:2 (-032mg/str) cyl:3 (0.47mg/str) cyl:4 (017mg/str)
  group 023: cyl1 (0,21ms) cyl2 (0,21ms) cyl3 (0.21ms) cyl4 (0,22ms)
  group 018 wszystkie cylindry 0.0
  Gdzie szukac problemu?
  Z gory dziekuje za wszystkie sugestie i porady.

  • Wojtek mówi:

   Nie ma żadnych błędów w sterowniku? Może rozrusznik ma za małe obroty?

   • darekdro72 mówi:

    Witam
    Akumulator i rozrusznik ok. Nie ma problemu z kreceniem czy odpaleniem rano na zimnym. nie ma zadnych bledow w serownikach przeskanowalem wszystkie sterowniki (caly skan auta) i nic.
    Pozdrawiam.
    P.S.
    I co to moze byc?

 233. krzysztof mówi:

  Witam , VW golf 5 1.9 tdi 105km z 2008r silnik BXE przebieg oryginalny 64000 .Podczas rozruchu ciepłego silnika czasem i to nie zawsze szarpnie silnikiem . podczas rozruchu zimnego silnika zawsze jest ok. Diagnostyka wykazała dawki wtrysków ciepły silnik 90st.C. 1 cyl. -051 2cyl. 0.11 3cyl. 0.07 4cyl. 0.75. pozostałe testy ok. Proszę o poradę . Pozdrawiam.

 234. witam;-) mam problem ze swoim passatem 2001r 130km 1.9tdi. od kilku miesiecy mam problemy z zapłonem jak zimny to dluzej kreci ….od jakiego czasu tez problem jest jak jest cieply silnik ale nie az tak trzeba krecic jak na zimnym….zmienialem swiece zarowe uszczelki na pompowtryskach filtr paliwa przy zmianie rozrzadu myslelismy z mechanikiem ze moze rozrzad sie przestawil ale bylo oki. zauwazylem tez ze jak auto tylem stoi wyzej to pali lepiej a gorzej jak silnik jest w dole…zalozylem dodatkowy zawor zwrotny na wezyku paliwa zaraz za filtrem paliwa…ale problem nadal jest…pompowtryskiwacze po sprawdzeniu na vagu..chodza w normie dodam tylko ze spalanie jest w normie autko smiga idealnie tylko ten rozruch mnie denerwuje…przejechane ma 304.000 tys km…prosze o pomoc…pozdrawiam

 235. rob mówi:

  czasem wtrysk na 3 cylindrze dochodzi do -35 bip i silnik nierowno pracuje na wolnych obrotach

 236. Darek mówi:

  Witam!
  Dalej szukam przyczyny puszczania dymu w BXE po długim postoju. Zmiana kąta synchronizacji na -1,5 niczego nie zmieniła. Profilaktycznie zastosowałem bezpośrednio na wtryski Liqui Moly Diesel Spulung. Efekt – silnik ciszej pracuje, bardziej miękko. Dymienie pozostało.
  Jakaś podpowiedź?

  Pozdrawiam

  <