Wymiana czujnika temperatury G62 w 1.9 TDI AVF

Zaobserwowałem kiedyś w moim Passacie dziwne zachowanie wskaźnika temperatury płynu chłodzącego na desce rozdzielczej. Objawiało się ono szybkim opadaniem wskazówki na 50ºC i po chwili powrotem na 90º – tak jakby coś nie łączyło. Dodatkowo czasem wskazówka zatrzymywała się na 75ºC mimo dłuższej jazdy, również pod obciążeniem (np. pod górę).

Diagnoza usterki – G62 czy termostat?

Nie byłem do końca pewny, co może być przyczyną takiego zachowania – termostat, czujnik temperatury czy może styki kostki. Czyszcząc kiedyś zawór EGR, skorzystałem z lepszego dostępu do czujnika i profilaktycznie przeczyściłem styki specjalnym preparatem Kontakt 60. Niestety nie pomogło. Podpiąłem komputer z programem VAG-COM i sprawdziłem występowanie błędów w silniku (01-Engine)- brak, wskaźniki (17-Instruments) – jeden błąd:

01039 - Coolant Temperature Sensor (G2)
        30-10 - Open or Short to B+ - Intermittent

Czyli jednak czujnik temperatury. Poczytałem trochę fora i okazało się, że jest to częsta usterka, większość osób polecała zakup w ASO za ~90zł. Podobno na allegro jest cała masa chińskich podróbek. Ja kupiłem oryginalny z pewnego źródła za niecałe 30zł. Zainteresowanym mogę podać namiary. W ASO dokupiłem zapinkę, która okazała się inna niż ta w samochodzie. Zabezpieczenie które otrzymałem stosowane jest na pewno w Golfie Mk 3. Do zestawu niezbędny jest jeszcze oring, ja dobrałem sobie odpowiedni z zestawu typu „1000 oringów olejoodpornych„.

Właściwe zabezpieczenie czujnika znajduje się po lewej stronie na zdjęciu poniżej:

Zawleczkę kupiłem „na wszelki wypadek”, nie dość, że okazała się niewłaściwa, to jeszcze oryginalna bez problemu nadawała się do ponownego użycia.

Numer OE użytych części:
1. Czujnik temperatury G62 czarny078 919 501C
2. Zabezpieczenie – 032 121 142
3. Oring – 19 x 3,5mm – N 903 168 02 (do kupienia w sklepach moto po rozmiarze)

Czujnik czarny (078 919 501C) można stosować zamiennie z zielonym (059 919 501A).

Wymiana czujnika G62

W Passacie dostęp do czujnika temperatury jest nieco utrudniony. Znajduje się na króćcu, który jest przykręcony do silnika, zaraz pod pompą podciśnienia. Najkrótsza droga do niego – czyli między filtrem powietrza a zaworem EGR okazała się za wąska dla mojej ręki.
Zdemontowałem więc osłonę obudowy filtra powietrza by ułatwić sobie wymianę. Następnie stojąc z lewej strony przodu samochodu, wsadziłem rękę w głąb komory silnika w okolicy turbosprężarki i zgiąłem ją w łokciu, tak, że dłoń znalazła się pod zaworem EGR. Wystarczyło namacać wtyczkę czujnika i odpiąć ją (trzeba nacisnąć na wypust). Kolejny krok to wyjęcie zabezpieczenia – u mnie wysuwało się je w dół i dało się to zrobić palcami. Jeśli mamy możliwość podstawienia jakiegoś pojemnika na płyn G12 to polecam – zleci minimum litr.

Po wyjęciu starego czujnika okazało się, że oring został w gnieździe, dość skutecznie do niego przyklejony – nie obyło się bez małego wkrętaka. Oring był dość mocno spłaszczony w miejscu styku z czujnikiem i gniazdem. Bezwględnie trzeba zastosować nowy.

Tak wygląda stary czujnik wyjęty z samochodu – po dacie produkcji można sądzić, że został zamontowany w fabryce:

Zamontowanie nowego czujnika powinno odbyć się bez problemów – nakładamy oring, wkładamy go w gniazdo, najlepiej w takim położeniu jak poprzednio zamontowany był fabryczny. Nakładamy zapinkę – to bardzo ważny element – bez niego czujnik zostanie wypchnięty przez ciśnienie płynu. Na koniec nakładamy wtyczkę z przewodami.

Przy okazji widać, że uszczelka pokrywy zaworów puszcza olej i nadaje się do wymiany. Ważnym jest, by uzupełnić płyn G12 – trzeba to zrobić po rozgrzaniu silnika, kiedy otworzy się termostat – dopiero wtedy zobaczymy na zbiorniczku wyrównawczym ile naprawdę go ubyło.

Inne objawy uszkodzonego czujnika G62

Czujnik temperatury G62 to tak naprawdę 2 czujniki w jednym – dlatego czasem można spotkać się z zapisem G2/G62. Zbudowany jest on z dwóch termistorów, czyli elementów, które pod wpływem temperatury zmieniają rezystancję. Jeden obwód jest podłączony do sterownika silnika, drugi do wskaźników deski rozdzielczej. Uszkodzenie drugiego obwodu powoduje anomalie wskaźnika temperatury. Uszkodzenie pierwszego jest bardziej odczuwalne – sterownik otrzymuje nieprawidłowe wartości, co może powodować:
– zbyt długie grzanie świec żarowych;
– nierówną pracę silnika na biegu jałowym;
– zwięszoną dawkę paliwa, co przekłada się na większe spalanie.

Uszkodzony czujnik G2/G62 to bardzo popularny objaw, napisz jakie problemy występowały u Ciebie.

214 komentarzy

Leave a Reply