Kasowanie inspekcji olejowej w Fiat Bravo Multijet

Fiat Bravo II z silnikiem diesla multijet z filtrem cząstek stałych (DPF) informuje o wymianie oleju komunikatem na desce typu Zmień olej (change oil) oraz miganiem kontrolki oleju (czerwona konewka). Sterownik silnika oblicza degradację oleju, biorąc pod uwagę liczbę przejechanych kilometrów, uruchomień silnika, regeneracji DPF. W samochodzie eksploatowanym w cyklu mieszanym (trasa, miasto) komunikat o konieczności wymiany oleju będzie się pojawiał co ok. 25 000 – 30 000 km. Oczywistym jest, że olej powinniśmy zmieniać co najmniej dwa razy częściej, najlepiej między 10 000 -15 000 km. Nie zmienia to faktu, że co pewien czas należy skasować inspekcję olejową, czy lepiej – przy każdej wymianie oleju, poinformować o tym sterownik.

Kasowanie inspekcji w Bravo – co będzie potrzebne?

Do ustawienia w sterowniku informacji o wymianie oleju potrzebny będzie komputer z Windowsem (praktycznie od Xp wzwyż), kabel zgodny z ELM327 i pełna wersja programu diagnostycznego Multiecuscan (MES). Program kosztuje 50€, czyli mniej niż pełny bak paliwa, a możliwości posiada ogromne i z pewnością zakup szybko się zwróci.

Ustawiamy w sterowniku wymianę oleju

Pierwszy krok to wybranie samochodu z listy i połączenie ze sterownikiem.

Multiecuscan Fiat Bravo

Tak wygląda zakładka z parametrami przed ustawieniem wymiany oleju. Jak widać degradacja oleju, to dopiero 60% (0% to konieczność wymiany, 100% to świeży olej).

Wymiany oleju w bravo

Teraz przechodzimy do zakładki Regulacje (klawisz F7), pierwsza opcja od góry to wymiana oleju:

Regulacje w multiecuscan

Wybieramy ją klawiszem F10, czyli operacja wykonaj, pojawi się okno z zatwierdzeniem, wciskamy Y:

MES - kasowanie inspekcji

Po powrocie do zakładki Parametry (F4), sterownik „widzi” świeży olej, licznik wymian zwiększył się o 1:

Degradacja oleju 100%

Teraz tylko wystarczy zapamiętać, że następna wymiana za ok. 12 000 km. Mechanicy kasują najczęściej inspekcję gratis, przy wymianie oleju. Jako dodatkowa usługa, kosztuje ok. 30-50zł.

7 komentarzy

Leave a Reply