Sprawdzenie stanu pompowtryskiwaczy w silniku TDI

Pompowtryskiwacze – jedne z najdroższych podzespołów silnika. Jest to kolejna generacja układu zasilania paliwem w silnikach diesla. Teoretycznie są bardzo trwałe, powinny wytrzymać przebiegi rzędu 500 000 km. W Polsce przebiegi licznikowe do pierwszej awarii są znacznie krótsze – wynika to z „korekty” przebiegu lub złej jakości paliwa, pomijam awaryjne modele z silników 2.0 TDI firmy Siemens.

Pompowtryskiwacz zastąpił w silnikach TDI pompę wtryskową i wtryskiwacz. Składa się ze sterowanego elektrycznie zaworu, oraz mechanicznego układu tłoczenia paliwa, napędzanego wałkiem rozrządu. Ponieważ pasek rozrządu w takich silnikach jest bardziej obciążony, posiada on większą szerokość niż w jednostkach z tradycyjną pompą VP. Poniższe zdjęcie przedstawia pompowtryskiwacz.

Jak sprawdzić stan pompowtryskiwaczy

Oprócz wyczuwalnych objawów uszkodzonych pompowtryskiwaczy, takich jak nierówna praca silnika, szarpanie, brak pracy na wszystkich cylindrach, można z grubsza ocenić stan tych elementów za pomocą komputera, kabla diagnostycznego i oprogramowania VAG-COM.

Korekcje dawek paliwa – grupa 013 – wartości z tego bloku pokazują o ile miligramów sterownik musi zwiększyć lub zmniejszyć dawkę paliwa na poszczególnych pompowtryskach, by silnik równo pracował. Dopuszczalne wartości, to -2,8mg do +2,8mg. Sterownik za pomocą czujnika Halla mierzy prędkość obrotową wałka i przy okazji czas między kolejnymi zapłonami. Poprzez korekcję dawek oleju napędowego stara się, by był on identyczny, co zapewnia równą pracę silnika. Przypadek idealny, to korekcje równe 0, w praktyce są to niewielkie odchyłki. Suma wszystkich wartości powinna być jak najbliższa 0. Duże rozbieżności mogą wynikać z uszkodzenia pompowtryskiwacza (np. słabe rozpylanie paliwa) lub nieszczelności w cylindrze (uszczelki pompowtrysku, pierścienie, zawory, uszczelka pod głowicą). Pomiar warto przeprowadzić na rozgrzanym silniku z wyłączonymi odbiornikami (klimatyzacja, ogrzewanie). Tak wyglądają korekcje w moim silniku – 1.9 TDI, 130km, AVF, pomiar zrobiony w grudniu 2012, przebieg 225 000 km:

Stan elektrozaworu pompowtrysku – grupa 018 – podczas pracy silnika na wolnych obrotach jak i podczas ich zwiększania we wszystkich 4 blokach powinny być 0 – oznacza to prawidłową pracę elektrozaworu. Podczas puszczenia pedału przyspieszenia powinny pojawić się tam wartości 4.0. W innych przypadku oznacza to problemy. Jeśli na obrotach biegu jałowego zamiast 0 są inne wartości, oznacza to problemy z wysterowaniem elektrozaworu, brak paliwa (np. zapowietrzony układ) lub brak kontaktu elektrycznego wiązki pompowtryskiwaczy. U mnie blok 018 wygląda tak:

BIPy – blok 023 – BIP czyli Begining of Injection Period, jest to czas (a właściwie odchyłka) otwarcia elektrozaworu. Sterownik mierzy go, poprzez pomiar czasu w jakim cewka zaworu pobiera prąd. Wynik idealny to 0, czyli zawór otwierał się dokładnie tyle, ile przewiduje oprogramowanie ECU. Jeśli wartość jest dodatnia, to elektrozawór otwierał się dłużej, wartość ujemna, to krótszy czas otwarcia niż przewidział producent. Dłuższy czas może wynikać z oporów, jakie napotyka kotwica elektrozaworu, wskutek np. przytarcia. Czas krótszy, czyli wartość ujemna może oznaczać zbyt mało paliwa w pompowtrysku – np. za niskie ciśnienie oleju napędowego z pompy tandemowej. W silnikach 1.9 TDI za wartość bardzo dobrą uważa się przedział -/+ 30, problemy to -/+ 60 i więcej. Powyżej wartości 127 sterownik rejestruje błąd – w Passacie zapala się wtedy światłem ciągłym kontrolka ESP na desce rozdzielczej. W silnikach 2.0 TDI problemy oznaczają wartości powyżej 100. Na wartośći BIP ma wpływ jakość połączeń wiązki elektrycznej, regulacja pompowtryskiwacza i synchronizacja rozrządu. Pomiary warto przeprowadzić na wysokich obrotach, np. 3000 rpm. Poniżej pomiary pompowtryskiwaczy w moim silniku, niestety nierozgrzanym:

Trzy powyższe parametry pompowtryskiwaczy bardzo łatwo ocenić za pomocą kabla za kilkanaście złotych i laptopa. Bardzo często problemy sprawia wiązka elektryczna – wystarczy wtedy ściągnąć pokrywę zaworów, odpiąć wtyczki od pompowtrysków i delikatnie podoginać w nich konektorki. Zapewni to poprawny kontakt elektryczny i zakończy problemy z szarpaniem i nierówną pracą silnika.

Napisz, jeśli miałeś problemy z pompowtryskiwaczami w swoim TDI.

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

1 701 odpowiedzi na „Sprawdzenie stanu pompowtryskiwaczy w silniku TDI

 1. Patryko mówi:

  Witam Panie Wojtku,po uruchomieniu silnika niezależnie czy ciepły czy zimny w bloku 018 przez pierwsze 7-10 sekund pracy silnika wskazane wartości to 4 4 4 4,druga sprawa to korekcje 013 zaraz po porannym rozruchu w pierwszych sekundach pracy silnika -0,42 -0,47 1,21 -0,26 po zagrzaniu silnika wszystkie nie przekraczają +-0,4 bipy zawsze w normie do +-20

 2. Jozef mówi:

  Witam
  Panowie zerknie ktoś na logi dynamiczne -Passat 1,9 TDI AVB- przerywa.

 3. maciek mówi:

  Mam Audi a4 b5 2000 r 1.9 tdi ajm ,problem polega na ty m ze auto przyspiesza super ale po odjęciu gazu zaczyna się szarpanie i jakby sam sobie dodawał gazu,czy to mogą byc objawy wadliwych pompowtryskiwaczy , czy może coś z elektryką w pompowtryskach.

 4. Daniel mówi:

  Witam, może ktoś zerknąć na loga: http://vaglog.pl/log-013_018_023_ZJ6hY8.html

  Dobrze myślę, że pierwszy pompowtrysk do sprawdzenia i również czwarty nie najlepszy?

  Auto po postoju nocnym dymi na biało przy przyspieszaniu, jak złapie temperaturę roboczą problemu nie ma.

 5. Pingback:Sprawdzenie stanu wtrysków w silnikach TDI grupy VAG – Diagnostyka VAG Poznań – Audi, Volkswagen, Skoda, Seat

 6. bez wiary mówi:

  witam.
  audi a4 b7 2.0 tdi 140km blb
  komputer pokazywał uszkodzony pompowtrysk nr III
  spalona świeca nr III.

  objawy:
  szarpanie autem (czkawka) przy przyśpieszaniu od 2500-3000 obrotów i często wchodził w tryb awaryjny ( raz odcinało moc np na blacie 100 to więcej nie pojechało) (albo „trzepało całym autem” )
  dwa dni przed naprawą szuranie, sykanie, dzięk ocierających się metalowych elementów – takie wrażenie było przy przyspieszaniu a raczej po puszczeniu pedału gazu po przyspieszaniu

  zrobiono.
  regeneracja kompeltna wtrysku nr III
  wymiana 4 świec
  wymiana przepływomierza BOSH
  wymiana czujnika doładowania turbo
  wymiana zaworu upustowego ( chyba nic nie pmyliłem)

  auto po robocie ok 50 km było ok tzn wydaje mi się że lekko słabsza moc ale nic nie szurało i nic nie szarpało, żadnych trybów awaryjnych itp.
  wieczorem dwa szarpnięcia przy przyśpieszaniu.
  na drugi dzień zero szarpań
  trzeci dzień kilka szarpań i to nie przy każdej jeździe.

  po podpięciu pokazuje jedynie błąd przepływomierza który jest nowy.

  po odpięciu wtyczki przepływki i jeździe dalej to samo ( niby test na sprawdzenie turbo)

  wtyczka wpięta błąd skasowany i pierwsza jazda ok druga już z lekkim szarpaniem po przekroczeniu 3000 obrotów auto ciągnie równo bez szarpania.

  wpakowałem 1700 zł i dalej problem 🙁

  poczytałem że w blb z problemem szarpania pomaga kryza na egr z otworem 8-10mm albo całkowite go wyłączenie ale przeważnie dotyczy to szarpania od 1800-2000 obrotów i już nie wiem gdzie szukać przyczyn.

  złe dawki?

  proszę o pomoc.
  może jest ktoś tutaj ze śląska kto zaślepił by mi kryzą ten egr na próbę – jestem laikiem

  serdecznie pozdrawiam 🙂

 7. sali mówi:

  Jak najbardziej kryza na zawór egr otwór wiertłem 7,5 mm mój silnik już tak jeździ dwa lata i jest OK . Miałem dokładnie to samo w silniku 2.0 BRT. Wymiana przepływki , zaworu N75 , czujnika ciśnienia doładowania i pomogło częściowe zaślepienie egr-a . Po zabiegu dowiedziałem się , że mam zapchany dolot i normalna dawka spalin ,którą wrzuca egr zatyka powietrze i na ułamek sekundy zakłuca to pracę silnika. Zaślepka koszt 20 PLN na allegro plus trochę pracy i pełna satysfakcja.

 8. jaś mówi:

  023 2 cylinder 60 co robićpozostałe ok 40

 9. Grzesiek mówi:

  Witam.
  Mam taki problem.
  Dałem do regeneracji pompowtryski z silnika 1.9TDI PD model AWX 130KM 96KW.
  Po regeneracji wartości były następujące:
  CYL1 -1,55
  CYL2 -1,18
  CYL3 -0,28
  CYL4 +2,99
  Silnik miał 87 stopni i wolne obroty.
  Po dodaniu gazu wartości spadały:
  CYL1 -0,59
  CYL2 +0,33
  CYL3 +0,31
  CYL4 -0,05

  Kanał 23 pokazuje
  CYL1 17,0
  CYL2 18,0
  CYL3 -2,0
  CYL4 -20,0
  Co może być przyczyną takich wahań?
  Wymieniłem na nowy czujnik położenia wału.
  Rozrząd jest ustawiony na (-0,6)
  Silnik pracuje w miarę równo, ale w trakcie słychać takie zawahania jakby przerwy w dostawie paliwa w ułamku sekundy.
  Wskaźnik obrotomierza minimalnie faluje na wolnych obrotach.
  Trzeba się dobrze przyjrzeć żeby to zaobserwować.
  Dodam że jest to AWX z 2005 roku i ma 272 tyś km.
  Pompowtryski w swojej historii już miał 4 razy wymieniane.

  Moje pytanie brzmi.
  Pompki zostały źle zregenerowane?

  Dziękuję i pozdrawiam

 10. Marcin mówi:

  Witam ja mam problem z 4 cyl w passacie 1.9 130kucy AVF. Wypadanie zaplonu NA CZWARTYM CYLINDRZE . A do tego silnik gaśnie od jakiegoś czasu porostu brakuje mu paliwa jest to zjawisko w różnych dystansach. Z powrotu przy filtrze paliwa przy powyższej sytuacji wydostaje się powietrze pompka paliwowa Podaje ale filtr go nie wypluwa. Dodam że filtr wymieniony 3 mc temu firmy Mann. Czy to ma coś wspólnego z pompowtryskami

 11. Patryk mówi:

  Witam Panie Wojtku,problem z porannym rozruchem odpala na strzał ale puszcza szary dym takiego bąka do tego przy temp poniżej 10-12 stopni potrafi nierówno pracować przez dosłownie pierwszą sekundę korekcje -0,59/0,07/0,09/0,40 bipy -5,8,2,-12 jedyne co mnie zastanawia to ze w grupie 18 na wolnych obrotach mam 0000 przy dodawaniu gazu również ale gdy dodaje gazu i obroty przekroczą 3000 wskakują 4444 co może być powodem z tego co wnioskuje 4444 powinno być tylko podczas odpuszczania gazu i czy jest szansa ze któryś pompowtrysk jest niesprawny mimo tych wydaje się dobrych korekcji i bipów?? Pozdrawiam

 12. Pawel mówi:

  Super stronka bardzo pomocne odpowiedzi wielkie dzieki dla Pana Wojtka pozdrawiam

 13. Binxx mówi:

  Witam serdecznie . Mam kłopot z passatem B6 2,0tdi auto gaśnie podczas jazdy, u mechanika na komputerze wyszło błąd wtrysku 1 i 3 i błędy czujników położenia wału i kazał mi jutro podjechać jeszcze raz na sprawdzenie

 14. Mam turana 20tdi vag 023 cilindra1 wynośi -121.0 tamte terz na minusie ale do minus 50.a silnik azv 136 rok 2004 .to do wymiany?

 15. Witam
  Proszę o pomoc w diagnozie , czy i ewentualnie które pompo wtryski do wymiany.
  test uśredniony, pomiar parę razy robiony na rozgrzanym silniku.
  grupa 13 – po kolei 1,2,3,4, cylinder / mg
  -3,01 – 1,40 +2,99 +0,98
  grupa 23
  11 37 -47 13

  Będę wdzięczny za pomoc.

  • Grzesiek mówi:

   Wszystkie 4 pompki do wymiany.
   Trzesie silnikiem przy okolo 1800 obrotów?

   • samym silnikiem nie trzęsie, ale na wolnych obrotach przenosi drgania na nadwozie ( poduszki pod silnikiem sprawdzałem, są OK), dlatego padło na pompy, bo potrafi zakopcić 😉
    Wszystkie 4 / a 4 cyl. też walnięta ? Lepiej kupić używki oryginały, czy regenerowane ? pompy do 1.9tdi AVF 038130073BA

 16. Ponawiam pytanie :
  Lepiej kupić używki oryginały, czy regenerowane ? pompy do 1.9tdi AVF 038130073BA

 17. Lukasz mówi:

  Dzien dobry posiadam samochod marki gaz gazella z silnikiem steyr samochod przejechal kilometr gdy go zgasilem niestety nie moge juz go odpalic gdzie szukac przyczyny steyr jest monoblokiem na pompowtryskach pompka paliwo podaje ale nie mozna go odpalic

 18. Łukasz ż mówi:

  Witam wszystkich . Mam taki maly problem otóż ciekawi mnie czemu korekty pompowtryskiwaczy różnią się bardzo pomiędzy zimnym a cieplym silnikiem . Na zimnym korekty kolejno 1 -2.3 , 2 0.14 , 3 0.8 , 4 1.2 . A na ciepłym wszystkie +-0.3 . Interesuje mnie czemu sa takie różnice. Bipy w plusie 1 20 , 2 8 , 3 20 , 4 39 . Pozdrawiam

  • Wojtek mówi:

   Silnik pracuje optymalnie w określonej temperaturze. Po jest termostat, by po rozgrzaniu utrzymać parametry termiczne. Nierozgrzany silnik nie pracuje w optymalnych warunkach, stąd należy unikać dużego obciążenia, wysokich obrotów, do tego ma dużo większe spalanie.
   Z tego samego powodu parametry silnika mierzy się w jego optymalnych warunkach pracy, tj. przy temperaturze powyżej 80*C.

   • Łukasz ż mówi:

    Dziekuje za zainteresowanie . Problem jest taki że po odpaleniu zimnego silnika czuc niespaloną rope ,dodatkowo gdy auto postoi w minusowych temp. Odpala ladnie ale wypada mu zaplon tak jak by go przylewalo . Dlatego moje podejrzenie padlo na pompowtryskiwacz . Dodam ze świece żarowe są sprawne i uklad który nimi steruje również . Jesli małby Pan się przyczepic do pompowtryskiwacza to który by to był ? Z góry dziekuje za odpowiedź i pozdrawiam .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *